Znajdź nas na

REKLAMA

Medycyna na odległość – tajna broń drużyny futbolowej Cracovii!

Współpraca z Comarch Healthcare, firmą świadczącą usługi telemedyczne, pozwoliła Miejskiemu Klubowi Sportowemu Cracovia SSA na zapewnienie zawodnikom zdalnej opieki zdrowotnej podczas pandemii koronawirusa. Comarch Healthcare opracował rozwiązanie, skrojone pod indywidualne potrzeby klubu, które ułatwia sportowcom świadome dbanie o formę.

Źródło: Comarch Healthcare

Comarch Healthcare nawiązał współpracę z MKS Cracovia SSA w kwietniu 2020 roku po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce. Ryzyko zachorowania zmusiło piłkarską drużynę „pasów” do zawieszenia zbiorowych treningów i spotkań zespołu. Potrzebne było, zatem, nowe narzędzie do nadzorowania zdrowia zawodników oraz wspierania ich w utrzymaniu dobrej kondycji. 

Współpraca Cracovii z Comarch Healthcare – telemedycyna w sporcie

Telemedycyna to, najogólniej mówiąc, zdalne udzielanie porad i opieki medycznej. Okazała się niezwykle przydatna podczas trwającej pandemii koronawirusa. Narzędzie, które dostali piłkarze, dawało możliwość szybkiego wychwycenia ewentualnego ogniska zakażenia poprzez regularne pomiary temperatury i szybkie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w obrębie klubu.

Rozwiązanie Comarch Healthcare skrojone pod indywidualne potrzeby Cracovii obejmowało przekazanie 25 zawodnikom tabletów z aplikacją Comarch HomeHealth, ze zintegrowanymi urządzeniami pomiarowymi oraz wbudowaną ankietą, przygotowaną przez Ekstraklasę. Dane były automatycznie zapisywane na platformie Comarch e-Care, a dostęp do nich miały wyłącznie osoby upoważnione. Dzięki temu, trener, fizjoterapeuta oraz koordynator ds. medycznych mieli na bieżąco wgląd w wyniki zawodników, którzy otrzymywali od nich zdalne i zindywidualizowane porady.

Wyniki ankiety oceny medycznej i pomiarów temperatury były regularnie wysyłane do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wszystkie badania były proste, szybkie oraz mało angażujące. Odciążały piłkarzy od samodzielnego zapisywania i wysyłania wyników, a także co istotne, niwelowały ryzyko przekazywania nieprawidłowych informacji.

W związku z epidemią, ważnym parametrem był pomiar temperatury ciała wykazujący ryzyko zachorowania na COVID-19. Piłkarze mierzyli temperaturę dwa razy na dobę, o stałych porach dnia. Pomiar temperatury, nie tylko miał na celu zadbanie o bezpieczeństwo i zdrowie samych zawodników, ale również szybkie zlokalizowanie potencjalnego źródła zakażenia, niebezpiecznego dla innych.

Usługa od Comarch Healthcare obejmowała również regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Wyniki pomiarowe mogły ulegać zmianie ze względu na ewentualne wahania masy ciała, poluzowanie restrykcji dietetycznych czy zmiany w intensywności treningów.

Ocena współpracy okiem Cracovii

„To urządzenie było niezwykle przydatne: dzięki niemu mieliśmy na bieżąco informacje o stanie zdrowia naszych zawodników bez konieczności spotykania się – mówi Michał Probierz, trener krakowskiej ekipy. – Obecnie aplikacja również bardzo nam pomaga. W zawodowym sporcie dbałość o własne ciało to podstawa, a Comarch HomeHealth pozwala nam, trenerom, trzymać rękę na pulsie” – dodaje Probierz.

Według fizjoterapeuty drużyny Cracovii – Przemysława Kutery, aplikację chwalą sobie również piłkarze, którzy w warunkach domowych mogą „stworzyć sobie małą klinikę lekarską”.

Pozytywne efekty zastosowania telemedycyny widać było po wznowieniu rozgrywek piłkarskich. W lipcu drużyna Cracovii po raz pierwszy w swojej historii zdobyła Puchar Polski po zwycięskim meczu z Lechią Gdańsk. Dwa miesiące później zespół z Krakowa pokonał w Warszawie po rzutach karnych stołeczną Legię i sięgnął po Superpuchar. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this