Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Miasteczka Ruchu Drogowego uczą poprawnych zachowań na drodze! Kielecki WORD zachęca szkoły i gminy do ich budowania!

Do tego jak ważne jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnych zachowań na drodze już od najmłodszych lat, nikogo przekonywać nie trzeba. Na naukę właściwych postaw poprzez praktykę pozwalają Miasteczka Ruchu Drogowego. – To właśnie tu, podczas nauki jazdy oraz poznawania zasad obowiązujących na drogach, dzieci nabywają i wyrabiają sobie pozytywne nawyki, dzięki którym jest im łatwiej poruszać się w ruchu drogowym – mówi Zbigniew Duda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ucząc się i ćwicząc jazdę na rowerze na terenie miasteczka ruchu drogowego, dzieci są przede wszystkim bezpieczne, ponieważ miasteczka wyłączone są z ruchu drogowego, więc spokojnie i do woli, pod okiem nauczycieli bądź policjanta, mogą zdobywać nowe umiejętności. Miasteczka pomocne są również w uzyskiwaniu przez dzieci karty rowerowej, czyli pierwszego prawa jazdy.

– Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zawsze wspiera działania mające na celu powstawanie Miasteczek Ruchu Drogowego. Ponadto szkoły oraz jednostki Policji z województwa świętokrzyskiego posiadają tzw. mobilne Miasteczka, które składają się ze specjalnych mat, które tworzą drogę wraz z liniami skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz znaków drogowych i sygnalizatorów. Takie miasteczka rozkładane są np., na terenie szkoły czy boiska, a nawet na hali i służą np. do przeprowadzenia szkoleń i egzaminu na kartę rowerową – tłumaczy dyrektor kieleckiego WORD-u.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach dofinansował w tym roku budowę Miasteczka Ruchu Drogowego na terenie powiatu ostrowieckiego, a konkretnie w Kunowie.

Miasteczko jest projektowane przez zespół, w skład którego najczęściej wchodzą przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, lokalnych zarządów dróg, bądź nauczycieli posiadających „Specjalistyczne szkolenie z zakresu ruchu drogowego dla nauczycieli, którzy będą dokonywali sprawdzenia niezbędnych umiejętności dla osób ubiegających się o kartę rowerową”.

W skład takiego miasteczka wchodzą wytyczone ulice, skrzyżowania, skrzyżowania z ruchem okrężnym, chodniki, przejścia dla pieszych czy nawet przejazdy kolejowe. Do tego dochodzi odpowiednie oznakowanie poziome, oznakowanie pionowe oraz sygnalizatory świetlne. Wyposażenie miasteczka uzależnione jest nie tylko od finansów, ale i miejsca, w którym ma funkcjonować. Koszty uzależnione są od wielkości obiektu i wyposażenia.

– WORD chętnie wspiera wszystkie akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności jego najmłodszych uczestników, dlatego staramy się w ramach posiadanych środków, dofinansowywać podobne przedsięwzięcia. Wojewódzka Rada BRD zatwierdza plan wydatków Ośrodka na poprawę BRD. Staramy się przeznaczać środki na budowę podobnych obiektów. Istotnym jest by wcześniej szkoła czy gmina zwróciły się do WORD z prośbą o dofinansowanie takiego przedsięwzięcia, w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć na to środki – tłumaczy Zbigniew Duda.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this