Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Michał Ślusarz: 76 lat temu powstańcy walczyli o wolną Polskę, teraz my możemy zawalczyć o czyjeś zdrowie i życie!

Do godziny 12.30 aż 11 z trzydziestu sześciu zarejestrowanych osób oddało krew tym, którzy najbardziej jej potrzebują. To efekt zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci akcji w 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Kiedyś w przeszłości ktoś przelał krew, żebym ja mogła mieć dzisiaj dobrze. To teraz ja przelewam też trochę swojej, żeby ktoś inny mógł mieć kiedyś dobrze – mówiła Olga Kotwa, ostrowczanka, która j zdecydowała się wziąć udział w tej symbolicznej akcji.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci, organizator akcji na terenie powiatu ostrowieckiego podkreśla, że w tym roku  zainteresowanie wydarzeniem jest spore. 

– Do ludzi docierają informacje, że krwi brakuje i chcą pomagać. W tym roku możemy liczyć także na pomoc  żołnierzy  Wojsk Obrony Terytorialnej ze 102 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sandomierza. Pomagali nam już  w akcji ulotkowej, oddają krew, będą z nami na rynku, gdy będziemy tworzyć żywy Znak Polski Walczącej. Nie możemy zapomnieć także o „Strzelcach”, którzy są z nami co roku – wyjaśnia Michał Ślusarz.

Podkreśla, że akcja symboliczna – Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego, ale warto, a nawet trzeba wziąć w niej udział. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To nasz obowiązek. Jesteśmy Polakami i powinniśmy uczcić bohaterów, a jednocześnie wspierać osoby potrzebujące. 76 lat temu powstańcy walczyli o wolną Polskę, teraz my możemy zawalczyć o czyjeś zdrowie i życie. To najbardziej potrzebny i cenny  dar – dodaje.

Także Katarzyna Jedynak, żołnierz WOT-u, a konkretnie 102 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sandomierza podkreśla, że biorą udział w wielu akcjach i starają się  pomagać tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. 

– Chcemy dzięki tej zbiórce pokazać, że pamiętamy o 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Idea WOT-u wywodzi się od Armii Krajowej, te ideały możemy i chcemy  przekazywać dalej, dlatego działamy – podkreśla Katarzyna Jedynak.  

Katarzyna Jedynak, żołnierz WOT-u, 102 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sandomierza
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że jest to dla niej forma nowoczesnego patriotyzmu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomogą także w formowaniu żywego Znaku Polski Walczącej. 

– O godz. 16.00 będziemy na ostrowieckim rynku.  To takie połączenie przeszłości i teraźniejszości – dodaje. 

Po raz kolejny krwią z potrzebującymi podzieliła się Olga Kotwa, ostrowczanka, Honorowy Dawc Krwi. 

– Zdecydowałam się, że co roku biorę udział w takim wydarzeniu. W ubiegłym roku był to bieg Powstania Warszawskiego, podczas którego też organizowane były akcje charytatywne. Kiedyś w przeszłości ktoś przelał krew, żebym ja mogła mieć dzisiaj dobrze. To teraz ja przelewam też trochę swojej, żeby ktoś inny mógł mieć kiedyś dobrze – wyjaśnia. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zachęca innych do dzielenia się tym życiodajnym płyn.  

– Po pierwsze nic nie boli, więc nie ma się co bać. Po drugie robisz coś dobrego, zero kosztów własnych. Po trzecie dostajesz kupę słodkości i upominków, po czwarte – fajna sprawa. I co ważne raz w roku masz bezpłatne podstawowe badanie.  Nie ma się co bać, trzeba działać – dodaje Olga Kotwa. 

Olga Kotwa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Katarzyna Ślusarz, członek Ostrowieckich Patriotów przypomina, że szczególnie w okresie wakacyjnym krew staje się towarem deficytowym. 

– Brakuje jej, a jak wiemy podczas wakacji dochodzi do sporej ilości wypadków. Ona jest potrzebna. Myślę, że każdy kto przyszedł, a zarejestrowało się w tym momencie 36 osób, chce się podzielić tym, co ma najcenniejszego z innymi. To też symboliczny gest. Te 76 lat temu powstańcy przelewali krew za nas. Tera my tak symbolicznie możemy im za to podziękować – wyjaśnia.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że Powstanie Warszawskie to także nasza historia. Walczyli w nim  nie tylko warszawiacy, ale ludzie z całej Polski, z województwa świętokrzyskiego również. 

– Jako Polacy powinniśmy się utożsamiać z naszą historią. Ja jako Polka bardzo się z tym utożsamiam. Czuje się dumna, że miałam takich rodaków, którzy tak dumnie walczyli za swój kraj, wiedząc, że mogą przegrać. Oni liczyli się z tym, że jest to taki ostatni poryw. Zginęło sporo dzieci, które pełniły funkcje łączników. Jest taka piękna historia Wojtka Zalewskiego, 11 latka, który zginął trafiony przez snajpera. Jesteśmy im winni pamięć i szacunek – podsumowuje.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypominamy, że dziś o godzinie 16.00 na ostrowiecki rynku już po raz kolejny z inicjatywy Ostrowieckich Patriotów utworzony zostanie żywy Znak Polski Walczącej, aby podczas Godziny W, przy dźwiękach syren oddać hołd poległym bohaterom.  

Na mieszkańców powiatu ostrowieckiego, którzy podzielili się krwią czekały upominki: od ogólnopolskiego organizatora akcji – Fundacji Małych Stópek – patriotyczne koszulki, od posła Andrzeja Kryja i Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. – pamiątkowe gadżety, a od Ostrowieckich Patriotów opaski ze znakiem Polski Walczącej, odezwy rotmistrza Witolda Pileckiego i zakładki do książek.

Jak poinformowała nas Katarzyna Ślusarz do akcji zbiórki krwi zarejestrowało się 46 osób, krew oddały 42 osoby w sumie oddano 19 litów krwi. 46 osób zarejestrowało się, 42 oddało krew, 19 litrów.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Śmiertelny wypadek na ul. Kaznodziejskiej w Kunowie!

FAKTY

Na „podwójnym gazie” przez Ćmielów!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 26 nowych zakażeń, większość w powiecie pińczowskim!

FAKTY

Szumowski: Polska była w gronie państw, które negocjowały wstępną umowę ws. szczepionek na COVID-19!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this