Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Na profilu ostrowieckiego szpitala w mediach społecznościowych nie zamieścisz komentarzy! Dyrekcja boi się opinii pacjentów?

– Dlaczego zabiera się nam prawo do umieszczania komentarzy na profilu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim w mediach społecznościowych – od pewnego czasu z takimi pytaniami zwracają się do nas nasi Czytelnicy. Rzeczywiście możliwość zamieszczania opinii o placówce i komentowania podejmowanych przez nią działaniach, została mocno ograniczona. Co ciekawe w przypadku innych tego typu lecznic, jak fanpage szpitali w Starachowicach, w Opatowie, czy w Kielcach, takich możliwości użytkownikom nikt nie ograniczał. Czy ostrowiecki szpital wprowadza zatem cenzurę wypowiedzi i blokuje możliwość swobodnych wypowiedzi? O to dlaczego wprowadzono aż takie ograniczenia, zapytaliśmy w ostrowieckim szpitalu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zarówno na profilu Szpitala Świętego Leona w Opatowie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, czy Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, jakie utworzone zostały w serwisie społecznościowym Facebook, mieszkańcy, pacjenci, personel mają możliwość komentowania postów i informacji, jakie udostępniane są użytkownikom. Wprost przeciwnie do profilu, jaki utworzony został w mediach społecznościowych, a dotyczy ostrowieckiego szpitala. Nasi czytelnicy mówią o cenzurze i pytają dlaczego ogranicza się im swobodę wypowiedzi. 

– Dlaczego zabiera się nam prawo do umieszczania komentarzy na profilu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim w mediach społecznościowych – pytają.

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy więc kto jest odpowiedzialny za prowadzenie profilu w mediach społecznościowych (na Facebooku) fanpage-a Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim? Czy za prowadzenie fanpage-a osoba ta/osoby te otrzymuje/ą wynagrodzenie? Jeśli tak w jakiej wysokości i na podstawie jakiej umowy? Dlaczego zablokowana została możliwość komentowania postów na ww. fanpage-u, a także kiedy utworzony został ww. fanpage?

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z ZOZ w Ostrowcu Św.

Okazuje się, że konto utworzone zostało 2 listopada 2021 roku, odpowiedzialny za jego prowadzenie jest pracownik szpitala, który wykonuje „te obowiązki na podstawie polecenia służbowego”, jednak Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim nie zdradza, który z pracowników otrzymał takie polecenie, dodaje jednak, że za ich wykonywanie nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia, ponad kwotę, wynikającą z zawartej umowy o pracę. 

– Dane osobowe tego pracownika nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu, ponieważ nie sprawuje on funkcji publicznej. Niemożność udostępnienia danych wynika również z konieczności zapewnienia ochrony prywatności pracowników szpitala, którzy nie podejmują decyzji związanych z jego funkcjonowaniem. Tym bardziej w przypadku, gdy przedmiot zapytania, w porównaniu do dobra chronionego jakim jest prywatność, jest błahy i nie mający istotnego związku z wykonywanym przez szpital statutowej działalności – wyjaśnia w odpowiedzi do naszej redakcji Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św.

Zrzut ekranu konta ZOZ w Ostrowcu Św. w mediach społecznościowych

Jednak co z możliwością komentowania przez mieszkańców naszego powiatu, a także powiatów ościennych postów zamieszczanych w mediach społecznościowych (na Facebook-u?).

– Informuję, że możliwość komentowania wpisów szpitala w serwisie Facebook została zablokowana, gdyż taka była wola podmiotu, którego dotyczy, realizowana zgodnie z postanowieniami regulaminu tego serwisu. Zgodnie z zamierzeniem, konto szpitala w przedmiotowym serwisie ma charakter jedynie informacyjny i nie stanowi forum wypowiedzi.  Regulamin Facebooka dopuszcza wygenerowanie funkcjonalności profilu w sposób, który jest zgodny z wolą administratora, w tym poprzez generalne zablokowanie możliwości komentowania. Tym samym dopuszczalne jest używanie tej platformy jedynie do zamieszczenia ogłoszeń i treści informacyjnych. Ograniczenie ma na celu również wyeliminowanie ryzyka zamieszczania w komentarzach treści niezgodnych z regulaminem serwisu internetowego. Jest to również konieczne z uwagi na fakt, iż administracja szpitala nie pracuje całodobowo i nie jest w stanie stale monitorować wypowiedzi zamieszczane w serwisie przez osoby trzecie, i niezwłocznie eliminować z nich treści niezgodne z regulaminem np. obraźliwe, oczywiście fałszywe lub stanowiące pomówienia – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Tomasz Kopiec.

Komentarz jaki na naszym fanpage-u zamieścił Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. odpowiadając jednemu z użytkowników na temat blokowania możliwości zamieszczania komentarzy na profilu ZOZ w mediach społecznościowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this