Znajdź nas na

PO GODZINACH

Najmłodsi mieszkańcy powiatu ostrowieckiego odkrywali historię Denkowa i tradycji garncarskich!

Dzbany, misy, bałwanki, a także płaskorzeźby powstawały podczas wczorajszych warsztatów z gliną w roli głównej, w ramach „Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego”, zorganizowanych przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. w ODS Malwa na os. Stawki. To już kolejne ze spotkań, które wśród najmłodszych mieszkańców powiatu cieszyło się ogromną popularnością. – Cieszymy się, że jest tak duży odzew na zaproponowane przez nas warsztaty. Korzystają z nich nie tylko grupy zorganizowane, ale i osoby indywidualne. Przychodzą mamy, babcie, które wspomagają dzieci w zajęciach manualnych, a przy okazji słuchają o historii naszego regionu – tłumaczy Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Warsztaty zorganizowane przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. cieszą się olbrzymią popularnością. Każde z cyklu zajęć dotyczy innej miejscowości powiatu ostrowieckiego. O historii, a także tajemnicach poszczególnych miejscowości regionu najmłodszym mieszkańcom powiatu ostrowieckiego opowiada Agnieszka Barańska, historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która przez wiele lat prowadziła warsztaty i zajęcia muzealne dla dzieci.

Z dużego odzewu na warsztaty cieszy się Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

fot. Dalida Feledyn

– Przychodzi mnóstwo dzieci z rodzicami, dziadkami. Zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Dzisiejsze warsztaty są trzecimi z cyklu zajęć, jakie prowadzi pani Agnieszka Barańska. W tym miesiącu spotkamy się jeszcze dwa razy. Dziś porozmawiamy o garncarstwie i tradycjach garncarskich w Denkowie, który przypomnę był kiedyś miastem. Tradycje sięgają tam XVII wieku – tłumaczy Tadeusz Krawętkowski, dodaje, że garncarze to zawód zanikający, tym bardziej warto przypominać o nim najmłodszym. Podkreśla, że dzieci są bardzo zainteresowane historią regiony, chętnie próbują także swoich sił w części warsztatowej.

– Dzieci są bardzo ciekawskie, zadają pytania, dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Na poprzednich zajęciach, gdy dzieci  malowały na szkle, powstawały prawdziwe arcydzieła sztuki. To samo w przypadku zajęć z porcelaną. Ozdobione przez dzieci filiżanki były przepiękne, myślę, że mogłyby śmiało zainspirować wielu profesjonalnych artystów  – dodaje Tadeusz Krawętkowski.

Tym razem Agnieszka Barańska, prowadząca warsztaty, pod lupę wzięła gminę Ostrowiec Św., a konkretnie jej dzielnicę – Denków. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pomyślałam, że warto byłoby przypomnieć o tym, że na terenie naszej gminy, na terenie Ostrowca Św. leży dzielnica, która była kiedyś miastem – Denków. Może mało osób dziś pamięta, ale przez trzy wieki Denków był miastem o bardzo bogatej tradycji garncarskiej. Niewiele osób o tym mówi, może przy okazji wydarzeń okolicznościowych, świąt. Niestety są to zawody ginące. Chciałabym jednak, żeby dzieci, słysząc o Denkowie, łączyły to z rzemiosłem – tłumaczy Agnieszka Barańska, prowadząca zajęcia. 

fot. Dalida Feledyn

Dzieci mogły dowiedzieć się także jak wygląda warsztat garncarza, w jaki sposób powstają naczynia, obejrzeć film, do czego służy koło garncarskie i jak się z niego korzysta. Dzieci mogły spróbować swoich sił w wytwarzaniu ozdób z gliny, które później zabrały do swoich domów. .         

– To już drugie warsztaty, w których uczestniczę z moją córeczką. Wcześniej malowaliśmy na szkle, zajęcia dotyczyły Świętego Mikołaja. Warsztaty mają wiele zalet. Po pierwsze pozwalają na rozwój dziecka, poznaje kulturę i historię naszego województwa, a także tej najbliższej okolicy. Kreatywnie się rozwija. Po drugie nie spędzamy czasu przed mediami: telefonem, tabletem, komputerem, ale w grupie rówieśników – podkreśla Dalida Feledyn, mama jednej z uczestniczek poniedziałkowych warsztatów.  

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Siła historii”, realizowanego przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana.

Kolejne zajęcia z cyklu Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego już jutro. Szczegóły na plakacie.

 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this