Znajdź nas na

FAKTY

NFZ wznawia kontrole w placówkach medycznych w związku ze skargami na dostęp do leczenia!

W przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia wznowi kontrole w placówkach medycznych i aptekach. Powodem są skargi pacjentów na ograniczoną dostępność leczenia – poinformował na stronie internetowej Fundusz.

Warszawa, 22.12.2015. Konferencja prasowa w NFZ pt. "Program opieki koordynowanej nad kobiet¹ w ciąży", 22 bm. w Warszawie. (tg/awol) PAP/Tomasz Gzell

Kontrole czasowo wstrzymano w marcu w związku z epidemią. W ostatnim tygodniu lipca ruszą ponownie z uwagi na sygnały o ograniczonej dostępności do świadczeń od pacjentów i rzecznika praw pacjenta – wyjaśnił NFZ.

Pacjenci najczęściej skarżyli się na problemy z dodzwonieniem się do placówki medycznej. Sygnalizowali też trudności z uzyskaniem zlecenia na badania i z kontynuacją farmakoterapii. Ponadto odmawiano im świadczenia i możliwości osobistego kontaktu z lekarzem.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przekazało NFZ łącznie 973 skargi pacjentów na funkcjonowanie podmiotów leczniczych w marcu i kwietniu.

– Wszystkie sprawy były na bieżąco wyjaśniane. Największą część zgłoszeń, tj. 804 przypadki, stanowiły skargi na działanie placówek realizujących świadczenia w lecznictwie otwartym w ramach umów na POZ, stomatologię i AOS (Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną) – poinformował Fundusz.

Według NFZ należy też wyjaśnić dwukrotny wzrost udzielania podstawowych świadczeń, jak: porada lekarska, podstawowe badania diagnostyczne, opieka pielęgniarska w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć w czerwcu w stosunku do marca i kwietnia. Takiego wzrostu – jak podał NFZ – nie notowano w przypadku przyjęć pacjentów w stanie ciężkim, dla których SOR-y i izby przyjęć są miejscem, w którym przede wszystkim mogą uzyskać pomoc.

NFZ może przeprowadzać kontrole realizacji świadczeń zdrowotnych w każdym podmiocie leczniczym, który zawarł z nim umowę. (PAP)

autor: Karolina Mózgowiec

1 Comment

1 Comment

  1. Ela

    6 sierpnia, 2020 at 06:27

    Tak to prawda to co sie dzieje az nie wiemy jak nazwac jadac w w pociagu z z dziecmi niepelnosprawne i ja stopien umiarkowny a dzieci stopien znaczny jedzemy na turnus rehabilitacj kierownik pociagu wzywa policje bo moje dzieci i ja nie mamy w przedzale maseczki gdze jest tyko rodzina .i dobrze wie otym ..a dzienik ustaw 673 punk 3

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this