Znajdź nas na

PO GODZINACH

Nie święci garnki lepią, czyli kolejne warsztaty w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki!

Płytki , umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej, przedmioty, które towarzyszą nam codziennie, wykonane są z … gliny. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wiele przedmiotów wykonanych jest właśnie z tego budulca. Już jutro (25 stycznia) Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki (Sudół 135a), o godzinie 10.00 i 13.00 zaprasza na niezwykłe warsztaty z gliną w roli głównej. Koszt zajęć: 12 zł za osobę.

Zdjęcie ilustracyjne


Glina jest skałą osadową występującą w przyrodzie pospolicie. Tylko jej szlachetna odmiana w postaci kaolinu służy do wyrobu porcelany. Rzadko zdajemy sobie sprawę jak wiele składników naszego otoczenia wykonane jest z gliny. Płytki , umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej towarzyszą nam codziennie.

Być może obecna powszechność użycia gliny wynika z tego, że była ona jednym z pierwszych surowców ujarzmionych przez człowieka i wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i budownictwie. Ta powszechność użycia gliny rozpoczęła się w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.

fot. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Warsztaty, na które zaprasza Muzeum w sobotę, 25 stycznia pozwolą na poznanie technik kształtowania różnych wyrobów z gliny używanych w starożytności. Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę wykonać naczynie, użyć formy do odciśnięcia elementów ozdobnych lub lampek i poznać domieszki stosowane od tysiącleci do wyrobów ceramicznych. Wykonane wyroby będzie można później utrwalić poprzez wypał.

Zajęcia poprowadzi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Udział w zajęciach możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.

Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem:

regulamin zajęć warsztatowych/lekcji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this