Znajdź nas na

PO GODZINACH

Nie święci garnki lepią, czyli kolejne warsztaty w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki!

Płytki , umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej, przedmioty, które towarzyszą nam codziennie, wykonane są z … gliny. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wiele przedmiotów wykonanych jest właśnie z tego budulca. Już jutro (25 stycznia) Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki (Sudół 135a), o godzinie 10.00 i 13.00 zaprasza na niezwykłe warsztaty z gliną w roli głównej. Koszt zajęć: 12 zł za osobę.

Zdjęcie ilustracyjne


Glina jest skałą osadową występującą w przyrodzie pospolicie. Tylko jej szlachetna odmiana w postaci kaolinu służy do wyrobu porcelany. Rzadko zdajemy sobie sprawę jak wiele składników naszego otoczenia wykonane jest z gliny. Płytki , umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej towarzyszą nam codziennie.

Być może obecna powszechność użycia gliny wynika z tego, że była ona jednym z pierwszych surowców ujarzmionych przez człowieka i wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i budownictwie. Ta powszechność użycia gliny rozpoczęła się w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.

fot. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Warsztaty, na które zaprasza Muzeum w sobotę, 25 stycznia pozwolą na poznanie technik kształtowania różnych wyrobów z gliny używanych w starożytności. Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę wykonać naczynie, użyć formy do odciśnięcia elementów ozdobnych lub lampek i poznać domieszki stosowane od tysiącleci do wyrobów ceramicznych. Wykonane wyroby będzie można później utrwalić poprzez wypał.

Zajęcia poprowadzi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Udział w zajęciach możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.

Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem:

regulamin zajęć warsztatowych/lekcji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this