Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nietulisko Duże: Po latach doczekali się znaku ostrzegającego przed niebezpieczeństwem!

Mieszkańcy Nietuliska Dużego w gminie Kunów doczekali się znaku, ostrzegającego przed dzikimi zwierzętami. O jego usytuowanie w ciągu drogi powiatowej, od lat walczył Henryk Jabłoński, sołtys wsi. Interpelacje w tej sprawie pisał także Marek Bilski, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Determinacja obydwu mężczyzn i troska o bezpieczeństwo mieszkańców, sprawiły, że od kilku tygodni znak ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. – Ktoś może powiedzieć, że to tylko znak, nic wielkiego. Jednak każdy kto mieszka w Nietulisku Dużym wie, jakie jest tutaj natężenie ruchu. Jesteśmy otoczeni terenami leśnymi. Dzikie zwierzęta: sarny, jelenie, łosie przechodzą z jednej strony sołectwa, na drugą. O nieszczęście nie trudno – mówi Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego.

Nietulisko Duże znak ostrzegający przed dzikimi zwierzętami. Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego od lat zabiegał o postawienie znaku, ostrzegającego przed leśnymi zwierzętami przy drodze powiatowej, przebiegającej przez wieś, przy posesji nr 175.  Dzikie zwierzęta: sarny, jelenie, dziki właśnie tamto miejsce upodobały sobie na ścieżkę, którą przekraczają drogę powiatową.

– Było niebezpiecznie, ponieważ przez nasza wieś przejeżdza mnóstwo aut,  a nie każdy kierowca wie, że jest taki newralgiczny punkt w naszym sołectwie. Pierwsze z podań, w którym prosiłem o ustawienie znaku, złożyłem cztery lata temu. Niestety usłyszałem, że gdzieś się zawieruszyło. W głowie miałem wypadek, który miał miejsce w czasie Świąt Bożego Narodzenia w województwie łódzkim w ubiegłym roku, kiedy to dzik wtargnął pod samochód młodej kobiety i jej miesięcznego dziecka. Niestety nie przeżyli. Nie chciałem, aby taka tragedia wydarzyła się także w naszej miejscowości, a przez dzikie zwierzęta były już u nas stłuczki i wypadki. Któregoś ranka naliczyliśmy 11 łosi – wyjaśnia Henryk Jabłoński.

Sołtys tłumaczy, że napisał nowe podanie, które skierował do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. Swoją interpelację w sprawie znaku złożył także Marek Bilski, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 4 marca 2020 roku pisał: – Użytkownicy drogi powiatowej 0649T, biegnącej przez Nietulisko Duże do Dołów Biskupich zawracają uwagę na potrzebę zamontowania na powyższym odcinku drogi znaku ostrzegawczego „A – 18B Zwierzęta Dzikie”. Jest to odcinek drogi, na którym przez około 500 metrów, nie ma żadnych zabudowań. Jadąc w kierunku Dołów Biskupich jest to za posesją 175. Na powyższym odcinku dochodzi do zdarzeń w udziałem dzikich zwierząt. Aby uprzedzić użytkowników drogi o miejscu, w którym może występować niebezpieczeństwo, należy umieścić powyższy znak drogowy –  apelował Marek Bilski. 

Na swoją interpelację radny otrzymał odpowiedź już 11 marca 2020 roku. Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki zapewniał wówczas, że „w najbliższym okresie zostanie zmieniona stała organizacja ruchu dla przedmiotowego odcinka drogi. Na wysokości posesji 175 zostanie wstawiony znak A-18b, informujący kierujących o możliwości pojawienia się na drodze zwierząt dzikich”.

Mieszkańcy Nietuliska Dużego na znak musieli czekać jednak blisko rok. 

–  W końcu udało się. Mamy znak. Teraz przynajmniej będzie ostrzegał tych, którzy nie znają naszej miejscowości o ewentualnym niebezpieczeństwie – wyjaśnia Henryk Jabłoński. Dodaje, że podobnie jak znak przydałyby się chodnik i ścieżka rowerowa, wzdłuż drogi powiatowej, aż do Dołów Biskupich.

–  Priorytetem dla mnie, jako sołtysa, jest bezpieczeństwo mieszkańców, a tego w przypadku tej drogi brakuje. Nie mamy chodnika, po którym bez strachu mogłyby przemieszczać się nasi najmłodsi mieszkańcy, czy osoby starsze, które nie zawsze zdążą umknąć przed nadjeżdżającym samochodem –  sołtys Nietuliska Dużego, który wraz z Marią Pająk i Piotrem Rakoczym, radnymi Rady Miejskiej w Kunowie, a także Elżbietą Miernikiewicz, sołtysem Dołów Biskupich wystosowali pismo do ostrowieckiego starostwa, w którym prosi o budowę chodnika i ścieżki rowerowej.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this