Znajdź nas na

FAKTY

Nowa era tożsamości!

Nowe e-dowody, wejdą w życie już 4 marca. To nic innego, jak nasze stare dowody ulepszone o warstwę elektroniczną. Z jednej strony ułatwią nam identyfikację w urzędach, czy ośrodkach zdrowia, z drugiej to dodatkowe dwa PINY i jeden kod PUK do zapamiętania. Czy dowodowa e-rewolucja przypadnie do gustu ostrowczanom?

Grafika: Ministerstwo Cyfryzacji

– Tak naprawdę nowy dowód spełnia funkcję tego starego dowodu osobistego, którym posługujemy się w tej chwili – uspokaja Beata Duda, p.o. Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. – W warstwie elektronicznej zakodowane są dane, które potwierdzają naszą tożsamość. Poprzez np. zbliżenie dowodu do czytnika, jeżeli instytucje będą wyposażone w odpowiednie czytniki, jak np. ośrodki zdrowia, szpitale, wtedy nie musimy wykrzykiwać naszego imienia, czy nazwiska, a nasza tożsamość jest dyskretnie potwierdzona – dodaje Beata Duda.

Wizualnie nowe dowody niewiele różnią się od tych, które posiadamy. Warstwy elektronicznej nie widać. Jest to mały chip wtopiony w kartę. Każdy dowód ma indywidualny numer CAN, który służy do nawiązywania bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu, a urządzeniem (lub systemem informatycznym) za pomocą czytnika kart.

Nowy dowód umożliwi nam także swobodniejsze poruszanie się na lotniskach. Podczas kontroli, będziemy automatycznie przepuszczani przez bramki, bo dane z warstwy elektronicznej nam to umożliwią. Kolejną z funkcjonalności, takiego e-dowodu, jest podpis elektroniczny.

– Bardzo dużo osób posługuje się tym podpisem elektronicznym, on „ułatwi nam życie” w kontaktach z urzędami, z różnego rodzaju portalami rządowymi, które w tej chwili się pojawiają – mówi p.o. Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jeżeli w tej chwili po taki podpis trzeba udać się do certyfikowanej firmy, trzeba zawrzeć z nią umowę, zapłacić, a potem jechać po odbiór karty, jest to czasochłonne i niekoniecznie wygodne. Nowy dowód taką funkcję podpisu elektronicznego również będzie miał.

– Od czwartego marca będzie można składać wnioski na te nowe e-dowody. Żeby nie wprowadzać zamieszania, nie ma obowiązku wymiany starego dowodu, czyli jeżeli mam dowód ważny jeszcze sześć lat, a ta warstwa elektroniczna do niczego nie jest mi potrzebna, więc nie wymieniam tego dowodu, tylko posługuje się tym tradycyjnym – przypomina Beata Duda.

Jeżeli ktoś twierdzi, że potrzebuje tych nowych funkcjonalności, to oczywiście pracownicy urzędu nie mogą mu odmówić i mimo, że ten tradycyjny dowód ma jeszcze ważny, to wtedy może nieodpłatnie go wymienić na e-dowód.

grafika Ministerstwo Cyfryzacji

Beata Duda przypomina, że do tych nowych funkcjonalności, potrzebne nam są PINY zabezpieczające, potrzebny jest także kod PUK, które w momencie wydawania dowodu, każdy indywidualnie musi je zapamiętać. Są to kolejne dwa PINY do zapamiętania: do potwierdzania tożsamości i podpisu elektronicznego. Rozwiązanie kiepskie dla zapominalskich.

– Nie ma takiej możliwości, że od marca ktoś przyjdzie i powie, chcę elektroniczny dowód, a ja chcę tradycyjny. Nawet, gdy osoba nie będzie zainteresowana tym podpisem elektronicznym, czy tą drugą funkcjonalnością, to ten dowód będzie taki sam, natomiast ten pakiet dokumentów potrzebnych do uruchomienia tych funkcji dodatkowych, zostanie w kopercie dowodowej w urzędzie. Musimy o to dbać, bo może za dwa lata komuś się przypomni, że jemu jest potrzebny podpis elektroniczny – podsumowuje urzędniczka.

Wniosek o e-dowód jest trochę bardziej rozbudowany. Jak podkreśla Beata Duda, pracownicy wydziału spraw obywatelskich w Ostrowcu Świętokrzyskim są po specjalnym szkoleniu szkoleniu, programie pilotażowym, podczas którego mogli sprawdzić swoje umiejętności na e-dowodach.

– Został wprowadzony nowy wniosek, przyszło nam pięć dowodów ćwiczeniowych, pracownicy mieli możliwość, popróbowania jak wygląda unieważnianie takiego dowodu – mówi urzędniczka.

Grafika: Ministerstwo Cyfryzacji

Jest jeszcze jedna korzystna zmiana wypływająca z e-dowodu, a szczególnie ważna dla osób roztargnionych, które często gubią dokumenty. W tej chwili, jeżeli zginie nam dowód, a jesteśmy pewni, że nam go nie ukradziono tylko gdzieś się zawieruszył w mieszkaniu, zgłaszamy utratę w urzędzie i tym momencie pracownik urzędu jest zobowiązany do unieważnienia tego dowodu. Jest to sytuacja nieodwracalna. Natomiast w przypadku nowego e-dowodu, mamy dwa tygodnie na odnalezienie naszej zguby. Jeśli dowód się nie znajdzie, to po dwóch tygodniach jest unieważniany.

E-dowody z warstwą elektroniczną nie będą wydawane dzieciom i osobom pozbawionym praw obywatelskich.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this