Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nowe oznaczenia taksówek wywołały dyskusję wśród radnych miejskich!

Uchwała dotycząca dodatkowych oznaczeń taksówek na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, nad którą obradowali radni miejscy podczas sesji 30 maja, wywołała dyskusję wśród radnych. Dyskutowano m.in. o tym, czy formę graficzną nowych emblematów konsultowano z taksówkarzami, kiedy i czy uporządkowany zostanie chaos z graficzną formą wyróżnika miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (logotyp lub herb), a także środkach, jakie wydaje miasto na nowe emblematy dla taksówkarzy. Pokazało to także, że miasto wciąż nie ma ujednoliconego systemu identyfikacji wizualnej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Marcin Marzec, radny niezrzeszony, który poruszył także problem uczciwej konkurencji.

– Ja mam takie pytanie, czy projekt tych zmian, które zostały zaproponowane był konsultowany ze środowiskiem, bo ja trochę przeprowadziłem prywatnych rozmów i takie mam sprzeczne informacje. Czy po prostu było to konsultowane. No są tu pewne uwagi, co do tych niektórych elementów, poza tym, tutaj pytanie: czy oznaczenie Taxi Ostrowiec nie będzie mogło wpłynąć na, jak gdyby sugerowanie, co do jednej z korporacji, która istnieje o takiejże nazwie, czy to w jakiś sposób nie będzie zaburzeniem tutaj, co do konkurencji pozostałych podmiotów – pytał Marcin Marzec, radny niezrzeszony.

Źródło: UM Ostrowiec Świętokrzyski

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że porządkuje ona dotychczasowe akty prawa miejscowego w przedmiocie transportu drogowego osób taksówką. W chwili obecnej w przestrzeni publicznej miasta funkcjonują trzy uchwały, co niejednokrotnie dezorientuje przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie. Niniejsza uchwała ma za zadanie zastąpić powyższe uchwały, stając się tym samym jedynym aktem prawnym dotyczący dodatkowych oznaczeń taksówek osobowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wprowadzone zmiany to: ujednolicenie kolorystyki dotychczasowych emblematów stosowanych do oznaczania taksówek na terenie miasta (propozycja zawarta w uchwale spójna z witaczami, materiałami promocyjnymi), a także rozszerzenie możliwości stosowania oznaczeń wykonanych według wzoru, o emblematy wykonane również na folii samoprzylepnej, nie tylko na folii magnetycznej.

– Ta uchwała, niejako została wprowadzona na wniosek właśnie taksówkarzy, którzy zgłosili się z takiego prozaicznego powodu, ponieważ nikomu nie przeszkadzały dotychczasowe oznaczenia i treści, które zostały na poszczególnych emblematach zamieszczone, natomiast jakość materiału. Ponieważ nowsze auta mają elementy plastikowe i po prostu te naklejki nie utrzymywały się na nich, właściwie magnesy nie utrzymywały się na nich, w związku z tym zaproponowaliśmy w formie takiej klejonej. Natomiast jest to wyróżnik miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i nikt nie wyobraża sobie, żeby nazwa miasta była w jakiś sposób skrócona. Natomiast my nie kwestionujemy innych emblematów, które są np. na elementach świetlnych i żadnych uwag co do treści, czy to na tych elementach, które są za szybą, czy do tych, które są na samej karoserii, zupełnie nikt tego nie kwestionował – tłumaczyła Beata Duda, p.o. Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Źródło: UM Ostrowiec Świętokrzyski

Nieco inne zdanie na ten temat miał Włodzimierz Sajda, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego:

– Ja to się trochę dziwię, że właśnie takie coś nie było brane pod uwagę, przewidziane, że tak może być. Bo przecież są i karoserie plastikowe, i metalowe i to powinno być wzięte pod uwagę. To jest XXI-wiek i rozum musi pracować, tak jak powinien pracować, a nie co trochę zmieniać – mówił Włodzimierz Sajda.

Natomiast Dariusz Kaszuba, radny miejski z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że za emblematy będzie płacić miasto, natomiast wciąż w systemie identyfikacji wizualnej panuje pewien chaos i brak spójności.

– Odnosząc się do tego, co tutaj przed chwilą zostało powiedziane przez kolegę radnego Sajdę, pragnę przypomnieć, że przecież niedawno przyjmowaliśmy emblemat, który zawiera wizerunek herbu naszego miasta i tutaj jak mantrę chyba powtórzę, to że wizerunek herbu powinien być wreszcie zaadoptowany do wskazań Komisji Heraldycznej, bo ten wizerunek, który mamy jest owszem zgodny z uchwałą, ale jeszcze Miejskiej Rady Narodowej z września 1988 roku, stąd wymaga poprawy i tutaj wkrada się pewien chaos, no bo najpierw Urząd Miasta wydaje na koszt gminy, bo tutaj jak czytamy te emblematy również na koszt gminy będą wydawane, wydaje jeden wzór oznaczeń, drugi wzór oznaczeń. Jeden wzór oznaczeń zawierał herb, drugi typ oznaczeń zawiera logotyp, ja w tej sprawie składałem interpelację i otrzymałem informację, że do promocji miasta jest obecnie wykorzystywany nowy, nowoczesny piktogram w formie tego logotypu w barwach pomarańczowo-czarnych. Ale sami widzimy, że wkrada się tutaj chaos, bo jeżeli otworzymy następną uchwałę, to już widzimy wizerunek herbu, jeżeli patrzymy na prezentację (prezentacja raportu o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski przyp. red.) to widzimy dach nad nową halą targowicy – widzimy herb, na taksówkach i witaczach będziemy widzieli logotyp. No chyba pora to jakoś uporządkować, oczywiście łącznie z poprawą wizerunku herbu – mówił Dariusz Kaszuba.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu byli to: Mateusz Ceremcha z PiS, a także Marcin Marzec, radny niezrzeszony.

O interpelacji Dariusza Kaszuby, który po raz kolejny zwrócił się z wnioskiem, aby doprowadzić do poprawnego heraldycznie wizerunku herbu pisaliśmy tutaj.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this