Znajdź nas na

FAKTY

Nowe perony w Ostrowcu Św., Kunowie i Boksycce! Modernizację przejdzie przejazd na ulicy Żeromskiego!

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie próżnują, Trwają intensywne prace na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wschodnie. Aktualnie przebudowywane są tory, perony i obiekty inżynieryjne na odcinku Starachowice Wschodnie – Ostrowiec Św. Na terenie powiatu ostrowieckiego trwa przebudowa peronu na stacji Kunów oraz na przystanku osobowym Boksycka. – Peron w Kunowie będzie wyższy, dostosowany do wysokości kursujących na linii pociągów, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągu będzie łatwiejsze dla wszystkich podróżnych, także tych o ograniczonej możliwości poruszania się – wyjaśnia Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przebudowę przejdzie peron wyspowy na stacji w Ostrowcu Św., a także przejazd kolejowo-drogowy na ulicy Żeromskiego.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Mamy dobre wiadomości dla podróżujących kolejami. Będzie szybciej, bardziej komfortowo, a przede wszystkim – bezpieczniej. 

Na odcinku Skarżysko – Kamienna – Starachowice Wschodnie podróżni już korzystają z 8 wygodnych peronów w Skarżysku-Kamiennej, Skarżysku Kościelnym, Wąchocku, Marcinkowie i Starachowicach. 

Jak zapewnia Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wszystkie obiekty są wyższe, by ułatwić podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Ścieżki naprowadzające ułatwiają dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacjach i przystankach zamontowano ławki i wiaty, które zapewniają oczekiwany komfort. Bezpieczne poruszanie się po peronach gwarantuje antypoślizgowa nawierzchnia i nowe oświetlenie. Na trasie Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wschodnie wymieniono tory i przebudowano sieć trakcyjną oraz zostały zabudowane nowe komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dla bezpieczeństwa podróży i sprawnego ruchu pociągów przebudowanych zostało 8 przejazdów  kolejowo-drogowych. To także poprawi bezpieczeństwo w komunikacji drogowej.

Prace na peronie w miejscowości Boksycka
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 – Aktualnie prace koncentrują się na przebudowie torów, peronów i obiektów inżynieryjnych  na odcinku Starachowice Wschodnie – Ostrowiec Świętokrzyski. Na całym odcinku został ułożony jeden nowy tor. Do wymiany podkładów, tłucznia i szyn wykorzystywany był ciężki sprzęt: maszyna do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej, podbijarka i oczyszczarka tłucznia. Aktualnie trwają prace wykończeniowe. Postępuje zabudowa automatycznego posterunku odstępowego w Brodach Iłżeckich, który ułatwi prowadzenie bezpiecznego ruchu pociągów na linii – wyjaśnia Izabela Miernikiewicz. 

Przebudowywane są perony przy jednym torze na przystankach: Boksycka, Brody Iłżeckie, Starachowice Michałów, Styków , Staw Kunowski i Kunów. We wszystkich lokalizacjach ustawiono już ścianki peronowe i zabudowywane są płyty peronowe.

Prace na peronie w miejscowości Boksycka
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Rozpoczęła się przebudowa peronu na stacji Kunów. Zakres prac we wszystkich lokalizacjach, gdzie są przebudowywane perony jest podobny. 

– Peron w Kunowie będzie wyższy, dostosowany do wysokości kursujących na linii pociągów, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągu będzie łatwiejsze dla wszystkich podróżnych, także tych o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowa nawierzchnia platformy z pasami ostrzegawczymi i wypukłą fakturą ułatwi korzystanie z kolei osobom niewidomym i niedowidzącym. Na peronie zostanie zamontowana nowa wiata, ławki, funkcjonalne oświetlenie i oznakowanie. Przygotowane będzie także bezpieczne dojście na peron – wylicza Izabela Miernikiewicz. 

Wyremontowany w zakresie przebudowy peronów z dostosowaniem do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się, zostanie także przystanek w miejscowości Boksycka. 

Modernizacji ulegnie przejazd kolejowy na ulicy Żeromskiego w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zmiany czekają także na podróżnych z Ostrowca Św. Na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Żeromskiego zabudowana zostanie nowa jezdnia i tory, co zapewni kierowcom płynniejszy przejazd. Zamontowane będą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sygnalizacja przejazdowa i półrogatki. Rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w tym roku.  

 W ramach inwestycji na linii ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza, przebudowany będzie peron wyspowy na stacji Ostrowiec Świętokrzyski, który zostanie podwyższony. Na peronie zamontowane będą płyty z pasami ostrzegawczymi dla osób niewidomych i niedowidzących, wiaty, ławki, oświetlenie i gabloty z informacją dla podróżnych. Rozpoczęcie prac na stacji jest obecnie planowane w I kwartale 2021 r. – dodaje Izabela Miernikiewicz.

W ramach inwestycji przebudowany będzie peron wyspowy na stacji Ostrowiec Świętokrzyski, który zostanie podwyższony
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zapewnia, że przebudowa linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Sandomierz jest realizowana w taki sposób, aby zapewniony był ruch pociągów pasażerskich i towarowych po jednym torze na przebudowywanych odcinkach. Aktualnie większość pociągów pasażerskich kursuje normalnie, jedynie dla jednej pary składów regionalnych uruchomiona jest zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku na odcinku Skarżysko-Kamienna –Ostrowiec Świętokrzyski. Rozkład jazdy można sprawdzić na portalpasazera.pl.

 Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz będzie możliwość przywrócenia regularnych połączeń między miastami, wygoda i bezpieczeństwo podróży. O kilka minut skróci się czas przejazdu pociągów regionalnych na trasie Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski. Podróżni zyskują już wyższy komfort obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i komunikacji drogowej – podsumowuje Izabela Miernikiewicz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this