Znajdź nas na

FAKTY

O jedną osobę „za dużo” w szoferce ciągnika ZUM-u! Dyrektor zakładu „zasłaniał się” przepisami, Policja nałożyła mandat!

16 czerwca 2021 roku od naszego czytelnika otrzymaliśmy krótki film z nagraniem ciągnika z naklejką Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św., w którego szoferce ulicą Adama Mickiewicza podróżowały trzy osoby: kierowca i dwóch pasażerów. W ZUM-ie zapytaliśmy wówczas ile osób może jednocześnie się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu? Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u „zasłonił” się wówczas przepisami „Prawa o ruchu drogowym”. Z pisma, jakie pod koniec grudnia ubiegłego roku otrzymaliśmy z ostrowieckiej Policji wynika, że pojazd zarejestrowany był na dwie osoby, a jego kierowca, został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego, przewożąc o jedną osobę więcej niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym.

Zdjęcie wykonane 16 czerwca 2021 roku na ulicy Adama Mickiewicza w Ostrowcu Św. fot. Czytelnik

16 czerwca 2021 roku  jeden z naszych czytelników przesłała nam krótki film z nagraniem ciągnika rolniczego marki Zetor z naklejką Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św., w którego szoferce ulicą Adama Mickiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim podróżowały trzy osoby: kierowca i dwóch pasażerów.  Zaniepokojony bezpieczeństwem pracy w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. pytał czy tego typu sytuacja nie jest narażeniem na niebezpieczeństwo, a także utratę zdrowia i życia osób przebywających w kabinie. 

Tym bardziej, że nie był to pierwszy taki przypadek. O podobnej sytuacji, o której podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego mówił Mateusz Czeremcha  pisaliśmy 19 czerwca 2019 roku. Wówczas, jak podkreślał radny, w szoferce pojazd marki Ursus C-360 z naklejkami Zakład Usług Miejskich podróżowały także trzy osoby.

O sprawie informowaliśmy tutaj:

W czerwcu 2021 roku w Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy, czy który przemieszczał się ulicą Adama Mickiewicza, zgodnie z przepisami prawa może przewozić  trzy osoby, czy tylko jedną? Poprosiliśmy więc o przesłanie kopii karty pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym, a także informacji na ile osób jest zarejestrowany? Dopytywaliśmy ile osób jednocześnie może się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu? Prosiliśmy także o przesłanie kopii przeglądu, a także dowodu rejestracyjnego danego pojazdu.

Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. „zasłonił się” wówczas przepisami prawa o ruchu drogowym.

– W odpowiedzi na wniosek z dnia 18.06.2021 w sprawie przesłania kopii przeglądu, karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego informuję, że informacje zawarte w w/w dokumentach są danymi gromadzonymi w centralnej ewidencji pojazdów, prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 450 z późn.zm.). Dostęp do tych danych reguluje m.in. art. 80cd powołanej ustawy, który przewiduje możliwość udostępnienia danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji innym podmiotom, w tym osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej jeżeli wykażą swój interes prawny. Przepis ten określa zatem odmienne zasady i tryb dostępu do informacji i danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów, w tym informacji stanowiących treść poszczególnych dowodów rejestracyjnych, co w świetle art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2020r. poz.2176.) wyłącza możliwość uzyskania tych informacji w trybie dostępu do informacji publicznej – czytamy w piśmie, pod którym podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u.

Otwarcie ogrodu zdrowia na Osiedlu Ogrody w Ostrowcu Św. Na zdjęciu Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u, radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego i członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Blisko pół roku później okazało się, że pojazd, którym przemieszczały się wówczas (w czerwcu 2021 roku)  trzy osoby, to ciągnik rolniczy marki Zetor.  Podróżowała nim o jedna osoba więcej, niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu. Policyjne postępowanie zakończyło się grzywną w drodze mandatu karnego nałożonego na podstawie art. 97 § 1. Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. 

To nie jedyna niepokojąca informacja dotycząca bezpieczeństwa „pracowników”, a także osób wykonujących prace dla ZUM-u. Na początku czerwca 2021 otrzymaliśmy  zdjęcia, na których widać było wypalony nieznaną substancją pas zieleni wzdłuż chodnika przy ulicy Świętokrzyskiej. Pytania, jakie skierowaliśmy w tej sprawie do Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. dla dyrektora tej jednostki okazały się „niejasne i nieprecyzyjne”, a zapytaliśmy wówczas o to czym polana została trawa na pograniczu chodnika wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej w Ostrowcu Św., do wniosku dołączając zdjęcie. Prosiliśmy  o przesłanie karty charakterystyki wykorzystanego do oprysków produktu? Jaki wpływ ma on na środowisko i organizmy żywe? Kiedy prowadzone zostały opryski, w jakich godzinach? W jaki sposób o przeprowadzanych opryskach poinformowani zostali mieszkańcy bloków, domów przy ulicy Świętokrzyskiej. Pytania nieprecyzyjne dla dyrektora ZUM-u, precyzyjne okazały się natomiast w przypadku Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Ostrowcu Św. 4 sierpnia 2021 roku została przeprowadzona kontrola prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. W związku ze stwierdzoną nieprawidłowością wydano zalecenia pokontrolne. W protokole kontroli przeczytać możemy m.in. 

– Zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, wykonywane były przez osoby, które nie ukończyły szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin – czytamy.

Wyniki kontroli dostępne są pod adresem:

https://www.zum-ostrowiec.4bip.pl/index.php?idg=8&id=38&x=10&y=5

1 Comment

1 Comment

  1. Ola

    14 marca, 2024 at 06:49

    Dlaczego w zumie nie wydają ubrań roboczych,dlaczegogo toleruje się pijanstwo w pracy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this