Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej!

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD. W 82. rocznicę zbrodni katyńskiej Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska” zaprosiły do udziału w VII Marszu Katyńskim w Kielcach. Jednym z partnerów organizacyjnych wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Pomnik Katynski na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Głównym wydarzeniem 13 kwietnia był VII Kielecki Marsz Katyński. Uczestnicy złożyli hołd blisko 22 tysiącom polskich oficerów, zamordowanych przez sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni.

Marsz rozpoczął się o godz. 12.00,  a jego trasa przebiegała ulicami Kielc. Na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia złożono kwiaty i zapalono znicze. Wydarzeniem towarzyszącym było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim (cmentarz Partyzancki w Kielcach) i Sybiraków (cmentarz Stary w Kielcach) – godz. 9.00.

Ponadto w kwietniu w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) prezentowana będzie wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy Polscy w ZSRR” z archiwalnymi zdjęciami i dokumentami dotyczącymi zbrodni katyńskiej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

22 kwietnia 2022 r., godz. 12.00 – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża.

27 kwietnia 2022 r., godz. 17.00 – na „Przystanku Historia” IPN wykład Marka Jończyka „Może uciekli do Mandżurii… Analiza zbrodni i sowieckiego kłamstwa”.

W Zbrodni Katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, zginęło co najmniej 21 857 polskich obywateli: oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. 11 procent zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this