Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Od poniedziałku mieszkańcy gminy Bałtów mogą korzystać z nowego kursu autobusowego!

10 sierpnia ruszył nowy kurs autobusowy przez Gminę Bałtów. Linia przebiega przez Okół – Michałów – Okół – Pętkowice – Pętkowice Kolonię – Wólkę Pętkowską – Ulów – Wycinkę- Lemierze – Bałtów- Wólkę Bałtowską – Antoniów – Wólkę Bałtowską-Kolonię – Bałtów oraz powrót przez te same miejscowości. Połączenia realizowane są dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Przewozów Autobusowych. – Jako gmina chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zwłaszcza jej północnej części. Zwrócili się do mnie pisemnie o to, aby uruchomić taką linię, dzięki której będą mogliby dojechać ze swojej miejscowości do Bałtowa. Udało się i od poniedziałku mogą korzystać z nowych kursów – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Od  poniedziałku, 10 sierpnia w gminie Bałtów uruchomiona została nowa wewnątrzgminna  linia autobusowa obsługująca miejscowości:  Okół, Michałów, Pętkowice Kolonia, Wólke Pętkowską, Wycinkę, Lemierze, Bałtów, Wólkę Bałtowską, Wólkę  Bałtowską-Kolonię, Antoniów i z powrotem Bałtów. Aktualnie do dyspozycji mieszkańców są dwa kursy poranne i dwa kursy powrotne. 

– Jako gmina wystąpiliśmy z wnioskiem do Wojewody Świętokrzyskiego o dofinansowanie takich kursów. Uzyskaliśmy je z Państwowego Funduszu Przewozów Autobusowych, w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Koszt ze strony gminy to zaledwie  20 tysięcy złotych. Jest jednak szansa, że nasz wkład zwróci się ze środków pozyskanych za bilety – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.  

Pierwszy poranny kurs jest dostosowany do tych mieszkańców gminy Bałtów, którzy  pracują w Ostrowcu Św.

–  Nie obejdzie się jednak  bez przesiadki. Gmina nie ma możliwości prawnych, aby sama zorganizowała kurs np. do Ostrowca Św. Gdyby naszą wewnętrzną linię połączyć z kursem do Ostrowca Św. przejazd trwałby ponad 2 godziny. Trudno było by to zrealizować, a także mało osób jeździłoby takim kursem. Jednak dzięki naszej wewnętrznej linii, mieszkańcom poszczególnych miejscowości łatwiej będzie dostać się do Bałtowa, a następnie  już stąd wyruszyć w dalszą drogę komunikacją na linii Bałtów – Ostrowiec Św. – wyjaśnia wójt. 

Drugi kurs wyjeżdża około godziny 8.00. Stworzony został z myślą o osobach, które potrzebują dostać się do lekarza, do apteki, na pocztę, do banku, czy do Urzędu Gminy w Bałtowie. Autobus powrotny spod Urzędu Gminy w Bałtowie wraca o  godzinie 11.00, a następny o 16.43. 

Taki rozkład jazdy obowiązywał będzie przez najbliższy miesiąc. 

– Od września będziemy chcieli się dostosować do uczniów, którzy dojeżdżają do szkół średnich w Ostrowcu Św. Nie mamy jednak jeszcze informacji jak będa wygladały zajęcia w szkołach. Zrobimy wszystko, aby uczniom ułatwić tę komunikację – dodaje Hubert Żądło. 

Koszt biletu na kurs  po całej gminy to zaledwie 2,50 zł. Jak zapewnia wójt, planuje wprowadzenie  także biletów miesięcznych w kwocie  60 procent ceny biletu podstawowego. Cena biletu miesięcznego na 20 dni to około 60 zł.   

Na zapytanie ofertowe gminy odpowiedziały trzy firmy przewozowe. Pierwsza z nich opiewała na kwotę nieco ponad 2 zł za kilometr  jednak wykonawca po ogłoszeniu, że został wybrany – wycofał się. Wydłużył się termin wyboru wykonawcy. Ostatecznie najtańsza okazała się firma JK z Radomia, która  zaproponowała 3,22 zł za kilometr.

Nowe kursy są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. 

– Jako gmina chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zwłaszcza jej północnej części. Zwrócili się do mnie pisemnie o to, aby uruchomić taką linię, dzięki której będą mogliby dojechać ze swojej miejscowości do Bałtowa. Jako gmina nie mamy takiej możliwości prawnej, aby zostać operatorem kursów, które są prowadzone poza terenem gminy. To ustawowy obowiązek powiatu. Zorganizowaliśmy zatem kurs wewnętrzny, a dodatkowo udało się nam uruchomić kursy poza naszą gminę przy współpracy z powiatem ostrowieckim – podsumowuje wójt.

Kurs po gminie Bałtów to także szansa dla turystów  na poznanie jej walorów i różnorodności. Liczba samochodów przejeżdżających przez tę malowniczo położoną w powiecie ostrowiecki  gminę jest duża, a aut  z roku na rok przybywa. To rodzi wiele problemów – od braku miejsc parkingowych  po smog i zanieczyszczone środowisko.

Źródło: UG w Bałtowie
Źródło: UG w Bałtowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this