Znajdź nas na

FAKTY

Odkażone przystanki, maseczki dla seniorów! Tak wygląda walka z koronawirusem w gminie Kunów!

Za blisko 10 tysięcy złotych gmina Kunów zakupi maseczki dla mieszkańców powyżej 60 roku życia. Do urzędu wciąż spływają maseczki szyte przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy, zespoły śpiewacze, radnych, sołtysów, a także mieszkańców, którzy chcą włączyć się do pomocy. – To budujące, gdy widzi się tylu ludzi chcących pomóc. W świecie pełnym roszczeń, jako społeczność pokazujemy, że pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią, można i trzeba myśleć o innych, pomagać sobie wzajemnie, a to zaprocentuje – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. Mieszkańców ochronią nie tylko maseczki, 16 kwietnia zdezynfekowane zostały wiaty przystankowe znajdujące się na terenie gminy.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

3000 sztuk maseczek  za ok. 10 tysięcy złotych trafi do najstarszych mieszkańców gminy Kunów. To oni są bowiem najbardziej narażeni na zakażenie i negatywne konsekwencje zdrowotne związane z pandemią koronawirusa. 

– Maseczki, w pierwszej kolejności trafią do osób powyżej 60 roku życia. Tych, które najbardziej narażone są na zakażenie koronawirusem. Oprócz zakupionych maseczek, wiele osób w gminie, zaangażowało się w ich szycie – wyjaśnia burmistrz.

W Bukowiu maseczki szyje sołtys, Rada Sołecka oraz Zespół Bukowianie
Źródło: FB Lech Łodej

I tak w Dołach Biskupich maseczki szyje tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich z radną miejską, Marią Pająk na czele, w Bukowiu – szyje je sołtys, rada sołecka i Zespół „Bukowianie”, w Biechowie –  Zofia Wesołowska, która jest częścią zespołu Kunowianie, radna z Nietuliska Małego – Teresa Łucka, Klub Kobiet Kreatywnych, pracownicy biblioteki, czy Senior+. 

– Szycie się rozkręca w naszej gminie. Za miesiąc lub dwa wszyscy będą mieli maseczki za darmo, w całej gminie. Niestety wygląda na to, że prędko z nich nie zrezygnujemy.  Zasugerował to Minister Zdrowia podczas ostatniej konferencji prasowej – dodaje Lech Łodej. 

W Biechowie maseczki szyje Zofia Wesołowska
Źródło: FB Lech Łodej

Podkreśla, że jako burmistrz cieszy się, że w gminie jest tak duży odzew ze strony mieszkańców, którzy chętnie szyją maseczki.

– Gmina ma ustawowy obowiązek pomagać mieszkańcom. To oni płacą podatki i dzięki nim gmina funkcjonuje. Cieszy to, że znikoma jest roszczeniowość, a bardzo duża pomoc i chęć wsparcia nas – urzędników w działaniu. To nakręca pozytywnie do działania w tym trudnym czasie epidemii – dodaje Lech Łodej.   

To nie koniec dobrych wiadomości.  W czwartek, 16 kwietnia w trosce o zdrowie mieszkańców przeprowadzona została dezynfekcję przystanków na terenie gminy roztworem podchlorynu sodu według zaleceń inspekcji sanitarnej. Jak zapewnia burmistrz akcja będzie przeprowadzana cyklicznie.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Mając świadomość, że na przystankach znajduje się duża liczba osób  w określonym przedziale czasowym, z różnych miejsc, niekoniecznie muszą to być mieszkańcy gminy Kunów, nikt nie zagwarantuje, że ktoś z tych osób nie jest zakażony. Obserwując dobre działania ościennych gmin, wzorujemy się na tym. Mamy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, mamy dobrą załogę. Wyposażyliśmy też pracowników w odpowiedni  sprzęt i zabezpieczenia – dodaje burmistrz.    

Gmina zakupiła niezbędny sprzęt, jak kombinezony ochronne, przyłbice, maski FFP3, rękawice nitrylowe wzmocnione, opryskiwacz mobilny spalinowy, środek dezynfekujący. Stężenie roztworu zostało sprawdzone testerem i uzgodnione z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ostrowcu Św.

– Cieszę się, że w ten sposób możemy zabezpieczyć naszych mieszkańców. Na pewno akcję będziemy powtarzać i wykonywać ją cyklicznie – zapewnia Lech Łodej. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this