Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Operacja Czysta Rzeka! Posprzątają Kamienną! Każdy może pomóc!

Pralki, telewizory, małe AGD, beczki, opony, puszki, butelki – to tylko niektóre z rzeczy, jakie znaleźć można, w przepływającej przez powiat ostrowiecki, rzece Kamiennej. Wiedzą o tym doskonale miłośnicy spływów kajakowych, którzy co roku starają się oczyszczać Kamienną. W tym roku dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”. Do sprzątania zachęcają mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Wydarzenie odbywać się będzie od 22 do 24 kwietnia.

Rzeka Kamienna, widok z mostu w Piaskach Brzóstowskich w gminie Ćmielów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pływamy kajakami po Kamiennej i niestety co roku, zwłaszcza po sezonie zimowym, jest trochę śmieci w rzece. Nie uatrakcyjniają czasu spędzonego podczas spływu, a samo miejsce jest przecież przepiękne, więc na początku sezonu staramy się zawsze rzekę posprzątać. Tak robiliśmy też rok temu. Niestety „spóźniliśmy się” na tę ogólnopolską akcję. W tym roku udało się nam wcześniej zorganizować i dołączyć do projektu – wyjaśnia Przemysław Syta, koordynator sztabu „Operacja Czysta Rzeka” w  powiecie ostrowieckim.

Dodaje, że w Kamiennej znaleźć można wiele różnych gabarytowo śmieci: lodówki, pralki, telewizory, meble, puszki, butelki, czy różnego rodzaju opakowania.

– Morfologia śmieci, które w rzece się znajdują to w większości szkło i plastik. To stanowi 80 procent wszystkich odpadów.  Wbrew pozorom te szklane butelki nie toną, tylko unoszą się na wodzie. Czasami znajdujemy troszeczkę odpadów budowlanych, jak styropian, który ciężko wyłowić, bo rozpada się na malutkie cząstki. Zdarzają się również lodówki, czy telewizory. Rozmawiając z osobami, które mieszkają nad samą rzeką np. w Ćmielowie, czy jego okolicach,  jest jednak „światełko w tunelu”, bo z roku na rok tych śmieci jest coraz mniej. Wzrasta też świadomość ludzi. Choć przyznam szczerze, że nie rozumiem motywów ich działania, kiedy takie rzeczy, które im kiedyś służyły, wyrzucają do koryta rzeki – przyznaje Przemysław Syta.

Rzeka Kamienna w gminie Ćmielów
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Tym bardziej zachęca do włączenia się w tegoroczną odsłonę akcji. Sprzątanie Kamiennej rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa do końca weekendu (23-24 kwietnia). Start wydarzenia, każdego dnia zaplanowany jest na godzinę 10.00. W piątek uczestnicy akcji zapraszają na odcinek Kamiennej od mostu na ulicy Jana Samsonowicza (za Denkowem) w Ostrowcu Św., w kolejnych dniach na ulicę  Zamkową w Ćmielowie (most nad Kamienną).  

– Zapewniamy zarówno sprzęt do sprzątania, jak i kajaki, sprzątać będziemy bowiem z rzeki. O tyle dobrze jest nas poinformować wcześniej o chęci swojego uczestnictwa, abyśmy wiedzieli ile kajaków przygotować. Na pewno będziemy mieli jakiś bufor, więc jeśli ktoś będzie chciał pomóc i przyjdzie „na ostatnią chwilę”,  nie będzie problemu – wyjaśnia szef sztabu w powiecie ostrowieckim. 

Podkreśla, że warto zaangażować się w akcję z kilku powodów. 

– Pierwszy,  to atrakcyjność tej rzeki i to, że mając ją czystą i posprzątaną, można spędzić tam fajnie czas. Jedni lubią przejść jej brzegiem i podpatrywać zwierzęta, inni powędkować, a ktoś inny –  popływać kajakiem. Drugie to poczucie satysfakcji z wykonania fajnej, dobrej pracy. Pomimo że są to śmieci, nic z czym chcielibyśmy mieć do czynienia, a jednak okazuje się, że zrobienie czegoś za co nie otrzymuje się gratyfikacji finansowej, może i przynosi olbrzymią satysfakcję – mówi Przemysław Syta i zachęca do udziału w wydarzeniu.  

Operacja Czysta Rzeka
fot. Irena Szepielewicz

***

Akcja Operacja Czysta Rzeka narodziła się nad Bugiem w 2018 r. Pomysł powstał w redakcji magazynu ,,Kraina Bugu” w sierpniu, a już pod koniec roku rozpoczęły się działania organizacyjne. Pierwotnie  akcja miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug i jej dopływów. Jednak w ciągu kilku dniu od jej ogłoszenia okazało się, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całej Polsce. Dodatkowo do akcji bardzo szybko przyłączyły się osoby publiczne oraz lokalni liderzy. Akcja nabrała tempa i z formatu zakładającego jednodniowe działanie nad Bugiem, bardzo szybko rozwinęła się do działań ogólnopolskich i trwała kilka tygodni. Do tej pory odbyły się trzy edycje. W 2021 r. akcja rozszerzyła działania także na okres letni, podczas którego sprzątane są  odcinki wybranych polskich rzek.  W 2022 r. akcja Operacja Czysta Rzeka będzie miała także dwie odsłony: wiosenną (marzec-kwiecień) oraz letnią (maj-sierpień).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this