Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Część radnych miejskich ma dość dofinansowywania dróg powiatowych?

Marek Giemza i Włodzimierz Stec, radni Rady Miasta Ostrowca Św. zagłosowali przeciwko udzieleniu powiatowi ostrowieckiemu pomocy finansowej w wysokości 241 969,37 zł na remont ulicy Żabiej. Podkreślali, że inwestycja jest potrzebna, ale powiat powinien zrealizować ją z własnych środków, zwłaszcza, że na remonty czekają również drogi gminne. – (…) Uważam, że powiat spokojnie mógłby zrealizować sam tę inwestycję, patrząc na wydatki powiatu i niektóre niepotrzebne według mnie imprezy organizowany np. z powodu otwarcia lotniska, otwarcia windy, czy chociażby zmiany nazwy szpitala (…) – mówił podczas wczorajszej (19 lipca) sesji nadzwyczajnej Marek Giemza.

Zdjęcie ilustracyjne. Sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 22 czerwca 2022 roku. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

17 czerwca informowaliśmy o interpelacji radnego powiatowego Pawła Walesica, który w imieniu zmotoryzowanych mieszkańców apelował o wykonanie napraw studzienek na ulicy Żabiej w Ostrowcu Św. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. poinformowało go wówczas, że w bieżącym roku zaplanowano realizację zadania „Remont drogi powiatowej nr 1031T –  ul. Żabia w Ostrowcu Świętokrzyskim w km 0+650 do km 0+843.” tj. na odcinku od skrzyżowania z ulicą Adama Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Onufrego Zagłoby. W ramach remontu zostały ujęte prace mające na celu regulację pionową studni na ww. odcinku drogi. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

W odpowiedzi, jaką otrzymał radny nie było jednak mowy o dofinansowaniu tego zadania własnego powiatu przez gminę Ostrowiec Św. Projekt uchwały udzieleniu powiatowi ostrowieckiemu pomocy finansowej w wysokości 241 969,37 zł na remont ulicy Żabiej pojawił się natomiast na wczorajszej (wtorek, 19 lipca) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św. i wśród niektórych z radnych wzbudził kontrowersje.  

– Ja jak najbardziej uważam, że ta inwestycja jest potrzebna dla powiatu i uważam, że powiat spokojnie mógłby zrealizować sam tę inwestycję, patrząc na wydatki powiatu i niektóre niepotrzebne według mnie imprezy organizowany z powodu otwarcia lotniska, otwarcia windy, czy chociażby zmiany nazwy szpitala, czy wielu innych wydatków powiatu, które można by przekazać na np. realizację takiego celu. Dodatkowo uważam, że jest jeszcze wiele inwestycji drogowych niezrealizowanych na terenie gminy, a jednocześnie bardzo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu kołowego, jak i pieszego dla mieszkańców naszego miasta. Dlatego będę głosował przeciw –  wyjaśniał Marek Giemza. 

Z Markiem Giemzą zgodził się inny radny – Włodzimierz Stec. 

– Faktycznie powiat spokojnie mógłby znaleźć pieniądze, żeby sam mógł zrealizować tę inwestycję, wyremontować tę drogę. Mógłbym jedynie dodać, bo się zgadzam tutaj z kolegą Markiem, drogi czekają kilka lat, rondo czeka na moim osiedlu kilka lat. Dostałem taką odpowiedź, że będę miał rondo na osiedlu, czekam cały czas. No cóż mogę dodać. Druga osoba do promocji powiatu jest na pewno niepotrzebna w powiecie, a wszyscy dokładnie wiemy że, obserwujemy media, więc chyba to nie chodzi o promocję powiatu. Dziękuję bardzo, ja również będę przeciw – mówił Włodzimierz Stec.   

Dodał, że jego celem było zwrócenie uwagi nie na to czy remont drogi jest potrzebny, ale aby powiat zwrócił uwagę na wydatkowanie swoich pieniędzy. Dodał, że jego zdaniem, powiat niekoniecznie słusznie wydatkuje swoje środki. 

Sesja Rady Miasta z 22 czerwca 2022 roku na zdjęciu: od lewej: Kamil Stelmasik, Kamil Kutryba, Włodzimierz Stec, Bożenna Morycińska i Andrzej Pałka.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Stanisław Choinka z kolei podkreślał, że to bardzo ważny odcinek drogi, który będzie łączył się z obwodnicą.

– Myślę, że przy rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie Alei 3 Maja wraz z mostem, to bardzo ważny odcinek, którym pewnie będzie odbywał się bardzo duży i wzmożony ruch drogowy. Co natomiast do powiatu i kondycji finansowej powiatu, to myślę, że powiat podnosi się z gruzów, bo patrząc na inwestycje jakie wykonuje razem z gminą, mówimy tutaj o ulicach Samsonowicza i wokół otaczających, także myślę, że kierunek dobry. Co do wypowiedzi kolegów z Klubu nie chcę tutaj akurat ich głosu podważać, natomiast myślę, że współpraca z powiatem układa się dobrze, tak powinna się układać dalej i myślę, że to bardzo dobry kierunek miasta, że miasto wspiera powiat, a przede wszystkim mieszkańców Ostrowca, gdzie też korzystają z dróg powiatowych – mówił Stanisław Choinka. 

Za udzieleniem pomocy finansowej dla powiatu ostrowieckiego głosował również Aron Pietruszka.

– Kolega Stanisław powiedział tutaj wiele rzeczy jeśli chodzi o Samsonowicza i o inwestycje prowadzone tutaj i o bezpieczeństwo, jeśli chodzi o remont odcinka, który będzie niedługo na Alei 3 Maja, myślę, że powinniśmy się wspierać. U mnie też na osiedlu wiele bym sobie życzył, wiele bym chciał, ale skoro taka uchwała jest, będę głosował „za”, za pomocą powiatowi. Wiemy w jakiej sytuacji znajduje się powiat, a czy oni się pokazują w taki sposób, czy inny, każdy ma prawo do promocji we własnym zakresie – mówił Aron Pietruszka.  

Od lewej: wiceprzewodnicząca rady Marta Woźnicka-Kuzdak, przewodnicząca Irena Renduda-Dudek i wiceprzewodnicząca Joanna Pikus. Sesja z 22 czerwca 2022 r.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Mateusz Czeremcha przypomniał z kolei,  że radni rady miasta nie mają wpływu na to, co dzieje się w powiecie. 

– Różnie możemy oceniać działalność powiatu. Tutaj kolega radny Choinka otworzył dyskusję na temat kondycji powiatu, no ja mam inne wrażenie. Mam wrażenie, że to jest malowanie tylko pewnej fasady. Sprawy się dzieją w powiecie bardzo źle, szczególnie w szpitalu, nie tylko –  w DPS-ach również nie jest wesoło – tłumaczył Mateusz Czeremcha. 

Podkreślał, że również zauważa inne potrzeby inwestycyjne gminy, na których wykonanie mieszkańcy czekają od dłuższego czasu. . 

Wynik głosowania w sprawie udzielenia powiatowi ostrowieckiemu pomocy finansowej
Źródło: transmisjaobrad.info

Za udzieleniem pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu  głosowało 12 radnych, 2 było przeciw. 

Dodajmy, że zgodnie z uzasadnieniem do projektu uchwały całkowita wartość remontu wynosi łącznie 483 938,74 zł, w tym: 1) koszt robót budowlanych 480 574, 69 zł, 2) koszt nadzoru inwestorskiego 3 364,05 zł.

– Realizacja tego zadania pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo ruchu kołowego na przedmiotowej drodze. Obecnie, szczególnie w godzinach szczytu przejazd przez wiadukt i Aleję 3-go Maja jest bardzo utrudniony. Również w perspektywie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 754 alternatywny dojazd do ul. Zagłoby poprzez odcinek ulicy Żabiej będzie bardzo istotny i pozwoli chociaż częściowo rozładować ruch w tej części miasta Po podjęciu uchwały przez Radę Miasta zostanie zawarta z Powiatem Ostrowieckim stosowna umowa dotacji –czytamy w uzasadnieniu do projekty uchwały.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this