Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej zostanie zlikwidowany?

Czy Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej, wchodzący w skład Zespołu Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie zlikwidowany, a realizowane przez niego zadania przejmie ostrowiecki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji? Wszystko w „rękach” radnych miejskich. Uchwała intencyjna w tej sprawie znalazła się bowiem w porządku obrad nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka zaplanowana jest na wtorek, 25 stycznia. Dlaczego tak ważna, z punktu widzenia osób korzystając z „usług” Ośrodka, uchwała, podejmowana będzie w czasie ferii zimowych?

Dr Robert Sosik, Zespół Prasowy CBA Źródło: CBA

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia Uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej, obecnie w ośrodku zatrudnionych jest trzech nauczycieli, z których jeden posiada prawo do emerytury, a drugi, prawo do  nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a prawo do emerytury osiągnie w 2023 roku.

Przeczytać można także, że w bieżącym roku szkolnym na zajęcia w Ośrodku jest zapisanych: 161 osób na ćwiczenia (grupy ćwiczeniowe 2,3 razy w tygodniu), z tego 51 osób pojawia się na ćwiczeniach sporadycznie; 68 osób na naukę ćwiczeń,  z tego 53 ją zakończyło, a około 15 osób pozostało na pojedyncze spotkania.

Jeśli radni miejscy zadecydują tak większością głosów, ich decyzja umożliwi rozpoczęcie procedury likwidacji tj, zawiadomieniu o planowanych działaniach rodziców uczniów oraz kuratora oświaty. Jednak czy rodzice uczniów nie zostaną „postawieni przed faktem dokonanym”? Tym bardziej, że aktualnie trwają ferie zimowe, a sesja, na której podejmowana będzie uchwał nie dość, że nadzwyczajna, to odbywać się będzie w trybie zdalnym.  

Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej znalazła się w porządku obrad najbliższej nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św.

– Bardzo ważnym aspektem proponowanych działań jest również poprawa warunków kształcenia uczniów w szkole podstawowej. Obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, która obok ośrodka wchodzi w skład Zespołu Szkół i Placówek Publicznych nr 3 jest największą  szkołą prowadzoną przez gminę (812 uczniów,37 oddziałów). To powoduje duże obciążenie budynku, co sprawia, że np. zajęcia wychowania fizycznego odbywają się również na holach z powodu zbyt dużego obciążenia sal gimnastycznych (zdarza się, że w trakcie jednej lekcji na dużej sali ćwiczy 5 oddziałów). Sale gimanstyczne korekcyjne mogą zostać przekształcone  w sale do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego (zwłaszcza dla uczniów klas I-III, którzy odbywają je na korytarzach w pawilonie I). Jedna z sal może zostać również przekształcona w świetlicę środowiskową, ponieważ posiada własną szatnię i oddzielne wejście z zewnątrz – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dowiadujemy się z niego także, że likwidacja  Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej nie wpłynie negatywnie na działalność pozalekcyjną adresowaną do uczniów, ponieważ zadania realizowane obecnie przez Ośrodek przejmie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „posiadający bardzo dobrze wyposażoną  bazę oraz odpowiednio przygotowaną kadrę”,

Jak zauważa projektodawca uchwały intencyjnej (Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.) gimnastyka korekcyjna wsparta będzie korekcją tych niesprawności w środowisku wodnym. 

– Ponadto Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wzorem działań realizowanych od wielu lat w ramach „Akademii Pływackiej” (zajęcia sportowe dla uczniów w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) będzie pozyskiwał środki zewnętrzne na zadania związane z profilaktyką i korekcją wad postawy z wykorzystaniem własnego działu odnowy biologicznej. To postępowanie znacząco rozszerzy ofertę, skierowaną do dzieci z wadami postawy, nie tylko na terenie miasta, ale również całego powiatu – brzmi fragment uzasadnienia.

Jaką decyzję podejmą radni miejscy? Czy zdecydują o likwidacji Ośrodka bez wcześniejszej konsultacji z rodzicami dzieci, korzystającymi z jego oferty?   Zgodnie z treścią uchwały, mieszczący się na Osiedlu Ogrody 20 – ośrodek miałby zostać zlikwidowany  z dniem 31 sierpnia 2022 roku. 

Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej znalazła się w porządku obrad najbliższej nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św.
Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej znalazła się w porządku obrad najbliższej nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this