Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Miejskie Targowiska mają kłopoty finansowe?

199 999 zł, to kwota, jaką decyzją radnych Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, przekazana zostanie w formie dotacji przedmiotowej dla Targowisk Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie podczas sesji, jaka odbyła się w środę, 13 kwietnia. To kolejne środki, jakie gmina przekazuje temu zakładowi budżetowemu. Czy Targowiska Miejskie mają kłopoty finansowe i czy wkrótce odczują to sprzedający?

Zdjęcie ilustracyjne. Targowisko miejskiej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To nie pierwsza taka uchwała, której celem jest wsparcie finansowe Targowisk Miejskich w Ostrowcu Św. W grudniu ubiegłego roku (sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 13 grudnia 2021 roku) w formie dotacji przedmiotowej  przekazano  99 716,69 zł. (w zakresie jednorazowej dopłaty do obsługi i utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej targowisk miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim w kwocie 2,93 zł/m2). 

W uzasadnieniu do uchwały przeczytać można było wówczas, że w 2021 roku  Targowiska Miejskie borykały się ze znacznymi problemami budżetowymi. 

– Spowodowane są one nieustającymi działaniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, a przede wszystkim wprowadzonym w art. 31 zzm ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 2095 z późn. zm.) zawieszeniem pobierania opłaty targowej w roku 2021. Inkaso tej opłaty stanowiło główny przychód zakładu budżetowego. Udzielenie dotacji przedmiotowej pomoże w utrzymaniu bieżącej działalności Zakładu Budżetowego „Targowiska Miejskie” w Ostrowcu Świętokrzyskim. W myśl przepisów ustawy o finansach publicznych, samorządowe zakłady budżetowe mogą otrzymywać dotacje przedmiotowe, a stawki ustala Rada Miasta w drodze uchwały, W związku z powyższym, proponuje się przyjąć stawkę w wysokości 2,93 zł/m2 w zakresie jednorazowej dopłaty do obsługi i utrzymania za każdy metr kwadratowy powierzchni targowisk wynoszącej 34.033 m2 . Pozwoli to na przekazanie dla Zakładu środków w wysokości 99.716,69 zł, przy planie na poziomie 100.000,00 zł – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały z 13 grudnia 2021 roku.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Minęły cztery miesiące, a gmina znów dokłada do Targowisk Miejskich. Tym razem 199 999 zł. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały:  „W bieżącym roku Targowiska Miejskie nadal borykają się ze znacznymi problemami budżetowymi. Spowodowane są one konsekwencjami finansowymi wynikającymi bezpośrednio z konieczności przystosowania zakładu budżetowego do nowych warunków funkcjonowania oraz zwiększeniem kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją placów targowych W myśl przepisów ustawy o finansach publicznych, samorządowe zakłady budżetowe mogą otrzymywać dotacje przedmiotowe, a stawki ustala Rada Miasta w drodze uchwały. W związku z powyższym proponuje się przyjąć stawkę w wysokości 173,16 zł na każde stanowisko handlowe, których jest 1155. Pozwoli to na jednorazowe przekazanie dla Zakładu środków w wysokości 199.999,80 zł, przy planie na poziomie 200.000,00 zł.”

Co ciekawe uchwałą z 25 stycznia 2022 r. wzrosły stawki opłaty targowej. I tak za sprzedaż spod namiotu o powierzchni do 12 m2 oraz spod parasola trzeba zapłacić 13 zł za dzień handlowy. Sprzedawcy  prowadzące handel „z ręki”, samochodu, czy kosza zapłacą nie 2 złote za metr kwadratowy, a 3 zł. 

Wzrost stawki opłaty targowej tłumaczono wówczas wzrostem kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją obiektów i placów targowych Targowisk Miejskich. 

– Wynika to między innymi ze znacznego powiększenia opłat za energię elektryczną, za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, za energię cieplną, za wywóz nieczystości oraz ze względu na wzrost kosztów wykonywania wszelkich niezbędnych usług zamawianych przez targowiska dla realizacji statutowych celów zakładu. Istotne jest tu, także planowanie koniecznych do przeprowadzenia remontów i konserwacji infrastruktury targowej, co jest podyktowane dbałością o właściwą eksploatację mienia Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom targu. Wprowadzona z końcem 2021 roku nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych bezterminowo zwalnia z opłaty targowej rolników i ich domowników w piątki i w soboty, co powoduje konsekwencje w postaci konieczności dokonania zmian w prawie miejscowym. Warto nadmienić, że w tym przypadku nie jest przewidziana żadna forma refundacji utraconych z tego tytułu przychodów. Zwolnienie z opłaty targowej rolników prowadzących handel spowoduje istotne zmniejszenie kwoty poboru tejże opłaty przez Targowiska Miejskie, co znajdzie swoje negatywne odbicie w sytuacji finansowej zakładu – czytamy w uzasadnieniu do uchwały z 25 stycznia 2022 r.  

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dotychczasowa stawka opłaty targowej funkcjonowała niezmiennie od 1999 roku.

Czy ostrowieckie Targowiska Miejskiej borykają się z problemami finansowymi, a jeśli tak czy problemy te odczują także handlujący? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this