Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Mniej wypadków i kolizji na przejściach dla pieszych!

W okresie od czerwca do grudnia 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w Ostrowcu Świętokrzyskim była mniejsza o 30,8% niż w analogicznym okresie 2020 roku. Na każdych 10 tys. mieszkańców przypadło 1,3 takiego zdarzenia. Na tle innych miast w Polsce to zauważalna poprawa. Najwięcej kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych z udziałem pieszych zgłoszono na Alei Jana Pawła II.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W czerwcu 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach w całej Polsce zmniejszyła się o 9% w porównaniu do roku 2020. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także uległ poprawie. Obraz jest jednak nieco inny, gdy przyjrzeć się poszczególnym województwom i miastom.

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali pochodzące ze strony sewik.pl dane dotyczące liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych (z udziałem pieszych). Z ich ustaleń wynika, że od czerwca do grudnia 2021 roku aż w 10 województwach liczba takich zdarzeń zwiększyła się o kilka do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. 

Źródło: Rankomat.pl

Podobny problem dotyczy największych polskich miast. Ostrowiec Świętokrzyski na ich tle prezentuje się jednak bardzo dobrze – miasto znalazło się wśród miejscowości, w których statystyki uległy znacznej poprawie. Największy progres odnotowały Gniezno i Rybnik, gdzie liczba zdarzeń na pasach zmniejszyła się o ponad 50%. Z drugiej strony liczba ta w Przemyślu wzrosła 2-krotnie, a w Kędzierzynie-Koźlu aż 7-krotnie. 

Od czerwca do grudnia 2021 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do 9 kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych, podczas gdy w analogicznym okresie 2020 roku takich zdarzeń było 13. Każda niebezpieczna sytuacja wynikała z nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu, każda też skutkowała najechaniem na niego. Statystycznie na 10 tys. mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego przypadło 1,3 takiego zdarzenia. Spadek na poziomie 30,8% jest najlepszym wynikiem w województwie świętokrzyskim. W drugim badanym mieście tego regionu – Kielcach – statystyki uległy pogorszeniu (+14,3%).

Źródło: Rankomat.pl

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this