Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Oddział wewnętrzny I już po remoncie! Nowe łóżka i sprzęt medyczny posłużą pacjentom!

Dzięki przychylności radnych Rady Miasta Ostrowca Św., którzy 30 marca podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi ostrowieckiemu i w formie dotacji celowej przekazali m.in. 200 tysięcy złotych na zakup łóżek i sprzętu medycznego, a przede wszystkim dzięki podatnikom – udało się unowocześnić zaniedbany Oddział Wewnętrzny I w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. – Są to łóżka nowoczesne, trochę większe od dotychczasowych, wygodne dla pacjentów – mówił podczas piątkowej (18 września) konferencji prasowej, Andrzej Gruza, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Remont Oddziału Wewnętrznego I rozpoczął się  dwa miesiące temu. Kilka dni temu oddział został oddany do użytku. Pacjenci wrócili z dotychczasowego, tymczasowego pomieszczenia.

– Kosztowało nas to sporo wysiłku i sporo pieniędzy – wyjaśnia Andrzej Gruza, dyrektor ZOZ w Ostrowcu Św.

Nie udałoby się, gdyby nie uchwała Rady Miasta Ostrowca Św., na mocy której Powiatowi Ostrowieckiemu udzielona została pomoc finansowa w postaci dotacji celowej w wysokości 300 tysięcy złotych, z czego 200 000 zł to dofinansowanie remontu Oddziału Wewnętrznego I (zakup łóżek i sprzętu medycznego),  70 000 zł – na zakup sprzętu medycznego dla oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, 30 000 zł –  na zakup środków ochrony indywidualnej przed czynnikami biologicznymi oraz środki dezynfekcyjne na potrzeby całego szpitala.

– Lwia część  tej dotacji została już spożytkowana, drobne zakupy jeszcze przed nami, Pozostało nam do wykorzystania do końca roku  ok. 45 tysięcy złotych. Z tych 200 tysięcy złotych koszt łóżek szpitalnych to suma blisko 150 tysięcy złotych – wyjaśniał Andrzej Gruza. 

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Są to łóżka nowoczesne, trochę większe od dotychczasowych,  wygodne dla pacjentów. 

Remont przeszedł cały oddział. Środki pochodziły z funduszy własnych szpitala  i wynosiły  ok. 380 tys zł. Zmodernizowane zostały  wszystkie pokoje szpitalne, a także pomieszczenia pomocnicze.

– To są roboty budowlane, przed nami jeszcze pewne zakupy uzupełniające,  drobny sprzęt, drobne materiały eksploatacyjne – dodał dyrektor naczelny. 

Inicjatorką remontu  Oddziału Wewnętrznego I była jego ordynator –  Ewelina Kędziorek.

– Wymieniliśmy wszystkie łóżka, troszeczkę doposażyliśmy w sprzęt „salę R”, wymieniliśmy wszystkie monitory z całym systemem bazowym, mamy nowe tory pompowe, zarówno infuzyjne, jak i  kroplowe, nowe ssaki, nowy defibrylator – wylicza Ewelina Kędziora.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Zapewnia, że oddział jest wciąż doposażony. W planach jest zakup nowych holterów EKG i ciśnieniowych, a także zakup nowego aparatu EKG.  

– Tych potrzeb jest dużo dlatego, że oddział nie był remontowany wiele lat i wszystko totalnie się wyeksploatowało. Sale są odnowione, wyremontowane, mamy oddzielną salę izolacyjną z węzłem sanitarnym, bo wiadomo, że w tym momencie jesteśmy praktycznie zdani na siebie, jeśli chodzi o taką pierwszą linię obserwacyjną pacjentów z COVID-19, ale nie tylko. Dedykowaną również na inne czynniki zakaźne, które niestety w tym momencie w większości  są hospitalizowane w naszym szpitalu, ponieważ oddziały zakaźne praktycznie pacjentów nie przyjmują – wyjaśnia Ewelina Kędziorek, ordynator Oddziału Wewnętrznego I w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. 

Drobne zabiegi kosmetyczne przeszły łazienki, remontowane jakiś czas temu.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Udało nam się zrobić jeszcze jedną łazienkę, oddzielną dla pacjentek na takiej dużej sali. Mamy cały nowy gabinet zabiegowy, całą dyżurkę pań pielęgniarek. Myślę, że wszystkim będzie się pracowało na pewno dużo lepiej, a pacjenci na pewno w tych warunkach będą się czuli bardziej komfortowo – wyjaśnia Ewelina Kędziora. 

Na oddziale znajduje się aktualnie 35 łóżek: 31 łóżek ogólnych i cztery łóżka do intensywnego nadzoru.  

– Przez to jest trochę ciasno, bo łóżka są fajne, natomiast są troszkę większe, niż te, które były poprzednio. Przed nami sezon infekcyjny, szkoda nam było zmniejszyć liczbę łóżek – dodaje ordynator Oddziału Wewnętrznego I w ZOZ w Ostrowcu Św.   

Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego cieszy się z unowocześnienia kolejnego oddziału. 

– Jak państwo pamiętacie była neurologia, ortopedia, dzisiaj jest Oddział Wewnętrzny I, w międzyczasie również otwarcie SOR-u. Praktycznie przez te niecałe dwa lata udało nam się zmienić szpital, ale także całe otoczenie szpitala – mówiła starosta.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. zapewnił, że to nie ostatnie wsparcie dla ostrowieckiej placówki medycznej płynące z miasta.

– Markę szpitala, markę własną buduje się długo i trzeba o nią walczyć, trzeba o niej mówić, bardzo łatwo ją zniszczyć, bardzo łatwo ją zdeprawować.  I myślę, że  od nas wszystkich zależy, żebyśmy budowali markę Ostrowca Św. Z tego miejsca powiem nieskromnie, że nie koniec pomocy miasta Ostrowca Św., będę chciał przekonać państwa radnych, aby nawet jeszcze w tym roku, jakąś część pieniędzy przeznaczyć być może też na określone cele remontowe – tłumaczył prezydent.  

Łączne wsparcie finansowe udzielone ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim przez gminę Ostrowiec Św. w latach 2016-2020, to  1 053 851 zł. W  2016 roku przekazano 170 000 zł dofinansowania na utworzenia filii oddziału onkologii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim (dofinansowanie do zakupu  systemu nadzoru okołoporodowego, manipulatora macicznego oraz morcelatora ginekologicznego laparaskopowego dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim),  w 2017 roku  – 311 851 zł dofinansowania do zakupu aparatu echokardiograficznego dla potrzeb pacjentów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, w 2019 roku –  272 000 zł z czego 210 000 zł to pomoc finansowa dla Powiatu Ostrowieckiego na dofinansowanie  „Wykonania remontu pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, odnowienie powłok malarskich oraz zakup łóżek ortopedycznych z wyposażeniem dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim”, a 62 000 zł – pomoc finansowa dla Powiatu Ostrowieckiego na dofinansowanie  „Wykonania remontu nawierzchni dróg wewnętrznych oraz podjazdów dla karetek przy budynku SOR Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim”.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

W 2020 roku przekazano w sumie 300 tys zł. 

– Szpital jest naszym wspólnym dobrem. Na komfortowe warunki zasługują zarówno pacjenci, w tym mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, ale również pracownicy – lekarze oraz personel.  Przekazywane regularnie z miejskiego budżetu środki mają na celu wspieranie rozwoju tej ważnej dla mieszkańców instytucji – podsumował Jarosław Górczyński.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this