Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Podawał się za urzędnika! Okradł starsze małżeństwo!

34 000 zł straciło starsze małżeństwo z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pieniądze 85-latka i jego 76-letniej żony padły łupem oszusta, podającego się za urzędnika. Ostrowieccy mundurowi przestrzegają przed odwiedzinami osób, które podają się za pracowników różnych instytucji. Za każdym razem warto sprawdzić ich wiarygodność. Ufność może drogo kosztować.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Envato elements

Wczoraj (poniedziałek, 21 lutego) po godzinie 13.00 na ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do kradzieży pieniędzy na szkodę starszego małżeństwa. Jak wynika z relacji 85-latka, w rejonie bloku, w którym mieszka został zaczepiony przez mężczyznę, który podawał się za urzędnika. Zaoferował pomoc przy załatwieniu pieniędzy z dotacji unijnych. Z uwagi na fakt, iż pokrzywdzony opiekuje się chorą żoną dał wiarę fałszywemu urzędnikowi i zaprosił go do mieszkania. Oszust za nim wszedł do środka wypytywał 85-latka o zgromadzone przez niego oszczędności. Kilkukrotnie zadał mu pytanie, czy posiada odłożone pieniądze na pogrzeb. Będąc w mieszkaniu poprosił najpierw o okazanie dokumentów przez domowników, a następnie odłożonej przez nich gotówki. Zmanipulowany senior pokazał rzekomemu urzędnikowi zgromadzone oszczędności, a następnie odłożył je na stoliku w sąsiednim pokoju. Po chwili oszust pod pretekstem zobaczenia widoku z okna tego pokoju wszedł do jego wnętrza, a następnie wykorzystując chwilową nieuwagę seniora zabrał stamtąd leżące na stoliku pieniądze i oddalił się w nieznanym kierunku. Po kilku minutach pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszusta. Małżeństwo straciło 34 000 zł. 

Ostrowieccy mundurowi przypominają, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie. Policjanci ostrzegają przed osobami, które bez skrupułów mogą zagarnąć wszystkie oszczędności. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „urzędnika”, „pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.

– Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności – przypomina Ewelina Wrzesień. 

Pamiętajmy aby stosować się do podstawowych zasad: nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu, nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej, jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję, nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy, jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this