Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Wciąż bez domofonu i warunków do godnego życia! Mieszkańcy Górzystej 13 po raz kolejny apelują do ZUMU-u o remont kamienicy!

Wracamy do tematu kamienicy przy Górzystej 13, a właściwie do problemów z jakimi borykają się mieszkańcy nieruchomości położonej w centrum Ostrowca Św., a należącej do zasobów Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. Pod koniec lipca opisywaliśmy ich tragiczne warunki lokalowe. Kamienica, po której oprowadziła nas wówczas jej lokatorzy, to obraz nędzy i rozpaczy. Odpadający ze ścian tynk, brudna, pokryta wulgarnymi napisami i zaniedbana klatka schodowa, brak domofonu, zawilgocone piwnice, przeciągi, grzyb, a także lejąca się strumieniami woda spod zabezpieczonych plandekami balkonów, to rzeczywistość, z którą musieli się mierzyć. Od tego czasu niewiele się zmieniło, jednak nam udało się dotrzeć do pisma z 2017 roku, w którym ZUM deklarował, że w II lub III kwartale 2018 roku podejmie się prac remontowych. Niestety obietnice okazały się bez pokrycia.

ul Górzysta 13
ul Górzysta 13 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kamienica przy ulicy Górzystej znajduje się w ścisłym sercu Ostrowca Św. Tu m.in. znajduje się budynek, którego pomieszczenia w 1926 roku Stanisław Saski ofiarował na Siedzibę Oddziału i Muzeum PTK. Jednak z dawnej świetności stojących przy niej kamienic niewiele dziś pozostało. 

30 lipca po kamienicy, znajdującej się w zarządzaniu ZUM-u oprowadzili nas jej mieszkańcy.   Pokazali nam wówczas „prowizoryczne” zabezpieczenie balkonów plandekami, które powodowały, że po opadach deszczu w przestrzeni pomiędzy balkonem, a plandeką zbierała się woda, która przez kilkanaście kolejnych godzin spływała po elewacji lub na balkony, położone poniżej.

–  Przez to ciągle mamy na nich wilgoć, którą pochłaniają ściany. Drugim problemem jest klatka schodowa, która wygląda obskurnie. Nie była malowana od jakiś 20 lat. Jest cała popisana i po prostu straszy, a mieszkają tu rodziny z dziećmi – mówiła nami jedna z mieszkanek lokalu przy ulicy Górzystej 13. 

Tak wyglądają piwnice w kamienicy przy ul. Górzystej 13
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ściany na klatce schodowej pokryte były  łuszczącą się farbą i wulgarnymi napisami, sądząc po ich wyglądzie i „estetyce”, dawno nie widziały wałka malarskiego i farby. Drzwi wejściowe nie zostały zabezpieczone domofonem, więc do wnętrza kamienicy może wejść każdy i najczęściej są to osoby nadużywające alkohol. Pozostawiają po sobie fekalia, porozbijane butelki i niedopałki. Wszędzie czuć wilgoć. Całość obrazu dopełniają pajęczyny i zniszczona stolarka okienna, która w okresie jesienno-zimowym nie zatrzymuje ciepła. W kamienicy mieszkają rodziny z małymi dziećmi. 

– Pod oknami widać mech. Od wilgoci rośnie nam mech na ścianach,  w tym miejscu gdzie kapie, czy leje się woda. W moim przypadku jest to cała ściana zarówno od jednego, jak i od drugiego  pokoju. Przywiozłam sobie na zimę do piwnicy drzewo, to w tej chwili mogę wyjąć to drzewo i pokazać jaka jest na nim pleśń. Po prostu  gnije. Miałam też całe zbiorowisko śmieci w piwnicy,  to pracownicy ZUM-u stwierdzili, że jak się wprowadzałam, dlaczego nie dałam znać. Po kilku latach sama je wywiozłam, bo się nawet drzwi od piwnicy nie chciały do końca otworzyć – wyjaśniała inna z lokatorek.

Łukasz Dybiec,  dyrektor ZUM-u,  twierdził wówczas, że w miarę posiadanych środków jakimi dysponuje Zakład tynki zostały zabezpieczone, a remont klatki schodowej i pomieszczeń piwnicznych w budynku położonym przy ul. Górzystej 13 w Ostrowcu Świętokrzyskim został przeprowadzony w 1999 roku, czyli 21 lat temu.  W piśmie do naszej redakcji dyrektor przyznał, że mieszkańcy budynku zwracali się do Zakładu o przeprowadzenie prac remontowych, polegających na malowaniu klatki schodowej oraz montażu domofonu. W związku z brakiem środków na przeprowadzenie powyższych prac wnioski zostały rozpatrzone negatywnie. Z pisma dowiedzieliśmy się również, że Zakład jako zasadę przyjął, iż mieszkańcy danej nieruchomości odpowiadają za utrzymanie porządku i czystości w częściach wspólnych budynku (klatki schodowe). 

Klatka schodowa o której remont proszą mieszkańcy pełna jest wulgarnych napisów. Do kamienicy może wejść każdy, nie ma bowiem domofonu
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pomimo że w kamienicy mieszkają rodziny z małymi dziećmi, które zainwestowały własne środki  w remont zajmowanych przez nich lokali, a także upływu kilku miesięcy,  sytuacja lokatorów Górzystej 13 nie zmieniła się. No może z jednym wyjątkiem, jak pod koniec wrześniu poinformowała nas jedna z mieszkanek kamienicy w tej plandece nad jej balkonem gniazdo zrobiły sobie gołębie. Doczekały się nawet potomstwa. Nie trudno wyobrazić sobie jak wyglądał balkon położony poniżej. Mieszkańcy twierdzą także, że napisali pismo do ZUM-u, jednak nie doczekali się odpowiedzi.

– Klatka jest nadal zaniedbana, wciąż nie mamy domofonu, piwnica pełna jest wilgoci. Otrzymaliśmy także nieoficjalną informację, że w ZUM-ie  stwierdzili że będą chcieli nas wszystkich prawdopodobnie przenieść gdzie indziej, bo nie wiedzą czy to remontować. Żaden z sąsiadów się nie zgodzi na przeniesienie. Każdy włożył pieniądze w remont. My opuszczaliśmy sufit i robiliśmy podłogi, a jeden z sąsiadów  wyrównał  wszystkie ściany i sufity. Masa pieniędzy na to poszła. Poza tym nasze dzieci chodzą tu do szkół. To nie jest rozwiązanie kogoś przenieść, my prosimy tylko o remont – mówiła nam jedna z lokatorek.

Otrzymaliśmy też pismo z 22 września 2017 roku, pod którym podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u, a z którego wynika, że prace remontowe: wykonane zostaną w II lub III kwartale 2018 roku. Niestety skończyło się na obietnicach. 

W ZUM-ie zapytaliśmy więc skąd taka rozbieżność pomiędzy tym, co na papierze, a stanem faktycznym?

– Zakład w 2018 roku mimo deklaracji nie wykonał prac remontowych polegających na malowaniu klatki schodowej ze względu na ograniczone środki finasowe. Powyższe wiąże się z tym, iż na budynku występuje zaległość wśród najemców w opłatach czynszowych – czytamy w piśmie datowanym na 14 października 2020 roku.

Pismo z 22 września 2017 roku

Dowiadujemy się także, że Zakład wykonał, siłami własnymi, doraźne zabezpieczenie balkonów poprzez skucie odstających tynków oraz zamontowanie plandek. Jednocześnie informując, iż w 6 października 2020 roku ogłosił przetarg na „Remont balkonów w budynku mieszkalnym wielorodzinnym położonym przy ul. Górzysta 13 w Ostrowcu Świętokrzyskim zarządzanym przez Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Do 13 października 2020 roku nie wpłynęła żadna oferta na wykonanie przedmiotowych prac remontowych.

– W piśme z dnia 28 lipca 2020 roku Zakład wyjaśniał, iż montaż domofonów może zostać przeprowadzony na koszt najemców budynku położonego przy ul. Górzystej 13. Zakład przyjął zasadę, iż nie montuje zamków w drzwiach wejściowych do budynków, aby ułatwić wejście na dany budynek służbom ratunkowym – czytamy. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy na nasze pytania odnośnie kamienicy przy Górzystej 13
Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy na nasze pytania odnośnie kamienicy przy Górzystej 13

Warto dodać, że Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim administruje 48 budynkami mieszkalnymi stanowiącymi własność Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Do dnia 30 września 2020 roku Zakład wydatkował na prace remontowe kwotę w wysokości 1 224 981,67 zł, 

Zapytaliśmy także jakie jest miesięczne wynagrodzenie (kwota brutto i netto) dyrektora ZUM-u, a także zastępcy dyrektora ds. technicznych. Niestety Łukasz Dybiec, którego oświadczenie majątkowe, będącego  członkiem zarządu Powiatu Ostrowieckiego, a także dyrektorem jednostki podległej gminie,  dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej zarówno na stronie Urzędu Miasta Ostrowca Św. jak i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. powołał się na  ustawę.

– W związku z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej zawartym w punkcie 5 Państwa pisma dotyczącym udzielenia informacji o miesięcznym wynagrodzeniu (kwota brutto i netto) dyrektora ZUM-u oraz zastępcy dyrektora ds. technicznych, informuję że w/w dane są chronione przepisami ustaw szczególnych. W związku z tym konieczne jest usunięcie braków we wniosku w zakresie w jakim jest to niezbędne do wydania decyzji administracyjnej o odmowie udzielenia informacji publicznej.  Na podstawie art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego wzywam Panią do usunięcia braku we wniosku z dnia 30 września 2020 roku o udostępnienie informacji publicznej tj. podpisanie wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.  Nieusunięcie wskazanego braku we wniosku w określonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. Jednocześnie stosownie do art. 13 ust.2 ustawy o dostępie do informacji publicznej powiadamiam, że wyznaczam nowy termin na rozpatrzenie wniosku we wskazanym wyżej zakresie wskazując 30 października 2020 roku. Jest to niezbędne z uwagi na konieczność podjęcie dodatkowych czynności z uwagi na zakres żądanej informacji – czytamy w piśmie pod którym podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM. 

Oświadczenie majątkowe Łukasza Dybca dostępne jest w biuletynie informacji publicznej starostwa, jak i Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

Z oświadczenia majątkowego, dostępnego na BIP-ie Urzędu Miasta Ostrowca Św. z dnia 27 maja 2020 roku wynika, że zarobił 164,234, 05 zł (umowa o pracę).

–  Nie wiem czy oni to robią specjalnie, żeby nam pokazać, że nie wygramy z nimi, a jeszcze mogą nam bardziej  uprzykrzyć życie i  nas upokorzyć – pytają mieszkańcy Górzystej 13. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this