Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowieccy Patrioci uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych! W tym roku rezygnują z marszu ulicami miasta!

Drugi raz w kilkuletniej historii zapoczątkowanej i kultywowanej przez Stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci” ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego nie przejdzie Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nie oznacza to, jednak, że historia o poległych w walkach, zamęczonych w więzieniach i podczas śledztw w katowniach bezpieki, wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Związku Sowieckim i uwięzionych, zostanie zapomniana. – W najbliższą niedzielę, 28 lutego o godzinie. 18.00 w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, s godzinę później złożymy wiązanki i zapalimy znicze pod pomnikiem Armii Krajowej – wyjaśnia Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Według Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, mianem „Żołnierzy Wyklętych” określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” . Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

– Bilansując  straty poniesione przez Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963, należy wymienić liczbę co najmniej 8 tys. poległych w walkach, nie mniej niż 30 tys. zamęczonych  w więzieniach i podczas śledztw w katowniach bezpieki (w tym blisko pięć tysięcy ludzi straconych z wyroków różnego rodzaju sądów komunistycznych), kilkadziesiąt tysięcy wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Związku Sowieckim (z których ok. 1/4 pobytu na „nieludzkiej ziemi” nie przeżyła) i kolejne kilkadziesiąt tysięcy uwięzionych – podaje Instytut Pamięci Narodowej.

Historycy dodają, że fizyczna eksterminacja żołnierzy antykomunistycznego podziemia nie wystarczyła komunistom, wiedzieli bowiem, że ofiara ich życia może w przyszłości zrodzić mit, z którego nowe pokolenia Polaków będą czerpały siłę do walki z komuną. I właśnie dlatego ciała zgładzonych partyzantów grzebano potajemnie, by nie został po nich nawet krzyż na mogile, a propaganda przedstawiała ich jako pospolitych bandytów i patologicznych morderców. Jednak mimo tego, wielu dowódców antykomunistycznego podziemia pozostało na zawsze legendą polskiego oporu przeciwko systemowi komunistycznemu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dopiero po 1989 r. do opinii publicznej zaczęła przebijać się prawda o bohaterach ostatniego Narodowego Powstania. Potrzeba było ponad 20 lat, by mogli zostać upamiętnieni Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Na uczczenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wybrano 1 marca. Tego dnia,  w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Także Ostrowieccy Patrioci od blisko sześciu lat przypominają historię „Żołnierzy Wyklętych” organizując m.in. marsze ulicami Ostrowca Św.  

– Zaczęliśmy w 2015 roku. Od początku istnienia naszego Stowarzyszenia kultywowaliśmy pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Stwierdziliśmy, że taki pochód, który zgromadzi całe społeczeństwo, bo zapraszamy do udziału w nim wszystkich, będzie najlepszą formą upamiętnienia pamięci o tych, którzy oddawali swoje życie za Polskę. Oczywiście zawsze towarzyszą tym obchodom wykłady – mówiła nam przed rokiem Katarzyna Ślusarz, członek Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Niestety rok 2021 rozpoczął się pod znakiem pandemii koronawirusa. Po raz drugi w historii organizowanych przez Ostrowieckich Patriotów uroczystościach, zabraknie marszu.

– W tym roku rezygnujemy z marszu ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który organizujemy od kilku lat, z powodu zaistniałej sytuacji pandemicznej. Nie zapominamy jednak o tym święcie. Upamiętnimy je poprzez Mszę Świętą, która odbędzie się w niedzielę, 28 lutego w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św., a później już tradycyjnie  złożymy wiązanki  i zapalimy znicze pod pomnikiem Armii Krajowej, który znajduje się tuż obok kolegiaty – tłumaczy Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia. 

Źródło: Fb Ostrowieccy Patrioci

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this