Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiecki szpital w statystykach! W 2021 roku blisko dwa razy więcej zgonów niż w roku 2019!

W 2021 roku w ostrowieckim szpitalu urodziło się 621 dzieci, to o 34 urodzenia mniej w porównaniu do roku 2019. Zmarły 1061 osób, to dużo więcej niż w roku 2019, kiedy to odeszło 727 osób. – Jeżeli chodzi o zgony covidowe w 2019 roku takowych zgonów nie było. Bo wtedy nie mieliśmy covidowych. Natomiast w roku 2021 z powodu covidu w naszym szpitalu zmarło 169 osób. Podkreślam, to są statystyki nie powiatu, tylko statystyki szpitala. Statystyki powiatu będą inne, ponieważ mieszkańcy powiatu ostrowieckiego umierają, rodzą się w innych szpitalach również – mówił podczas dzisiejszej (środa, 5 stycznia) Adam Karolik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas dzisiejszej (środa, 5 stycznia)  konferencji prasowej Adam Karolik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w ostrowieckim szpitalu podsumował miniony rok w ZOZ w Ostrowcu Św. W swoich porównaniach odniósł się do roku 2019, który nie upływał jeszcze pod znakiem koronawirusa.  

Spadła liczba urodzeń, w roku 2021 na terenie ostrowieckiej placówki urodziło się 621 dzieci, natomiast w roku roku 2019 – 655 dzieci. 

– Mamy minimalny spadek ilości porodów. Ten spadek jest oczywiście obserwowany w całej Polsce. Ten spadek jest u nas mniejszy niż w innych szpitalach.  Dlaczego? Ponieważ do porodów  przyjeżdżają do nas również pacjentki z sąsiednich powiatów, tych gdzie są szpitale zamykane, w  szpitalach covidowych. Mamy tę świadomość, że część naszych pacjentek też urodzi w innych szpitalach. Niemniej statystyka jest taka, że ten spadek jest, ale on nie jest bardzo duży – mówił Adam Karolik.

Zdjęcie ilustracyjne. Adam Karolik, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jeżeli chodzi o zgony, to w roku 2021 r. w ostrowieckim szpitalu zmarło 1061 osób.  W porównaniu do roku 2019 jest to duży wzrost. W roku 2019 zmarło bowiem  727 osób. 

– Czyli jak przeanalizujemy te cyfry, to widzimy, że średnio dwa razy więcej ludzi umiera na terenie działania naszego szpitala, niż się rodzi. Widać to też oczywiście w demografii, w wyludnianiu się miasta, w wyludnianiu się okolicznych wsi. Te cyfry znajdują odzwierciedlenie w narodzinach i zgonach. Na zgony nie mamy wpływu, na narodziny oczywiście mamy wpływu – mówił Adam Karolik.  

W roku 2021 z powodu koronawirusa w szpitalu zmarło 169 osób. 

– Podkreślam, to są statystyki nie powiatu,  tylko statystyki szpitala. Statystyki powiatu będą inne, ponieważ mieszkańcy powiatu ostrowieckiego  umierają,  rodzą się w innych szpitalach również. To w pewnym sensie tłumaczy ten wzrost zgonów, ale nie do końca, ponieważ ten wzrost zgonów jest w granicach  300 na przestrzeni dwóch lat – wyjaśniał zastępca dyrektora ds. lecznictwa. 

W 2021 roku na oddziały szpitalne przyjęto 22 309 osób. Na szpitalnym oddziale ratunkowym leczone były 16 034 osoby, w sumie daje to 38 343 opacjentów w 2021 roku.

– To jest ogrom pracy, to się przekłada na to co widzimy na SOR-ze, na oddziałach szpitalnych. Oddziały szpitalne pełne, SOR pełny, często na granicy wydolności – dodaje Adam Karolik. 

Na terenie ostrowieckiego szpitala przebywa aktualnie 37 pacjentów covidowych, z czego 5 przebywa na łóżkach respiratorowych na oddziale intensywnej terapii, pozostali znajdują się na odcinkach wydzielonych, pojedyncze osoby przebywają na innych oddziałach szpitalnych.

– Ta ilość pacjentów jest mniej więcej stabilna w ostatnich dwóch tygodniach – podkreślał zastępca dyrektora, dodając, że szpital nie ma w tej chwili problemów jeśli chodzi o pacjentów covidowych

Z powodu przekształcenia okolicznych szpitali w szpitale covidowe, ostrowiecka placówka leczy pacjentów z terenu pięciu powiatów.

 – W tej chwili jesteśmy na granicy niewydolności, a czasami niewydolni wręcz w udzielaniu porad  tych zwykłych, nie covidowych, czego  objawem jest to, że w okresie świątecznym, noworocznym, choćby w Wigilię, mimo Wigilii  olbrzymia ilość zgłoszeń, karetki stały w kolejce, był moment, że osiem karetek oczekiwało pod szpitalnym naszym SOR-em. My o tym wiemy, nie jesteśmy w stanie zapanować nad tym – tłumaczy Adam Karolik. 

Dodał, że konieczne było wstrzymanie przyjmowania  pacjentów na oddziałach wewnętrznych i chirurgii.  Przyjmowane będą tylko przypadki rzeczywistego zagrożenia życia.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this