Znajdź nas na

FAKTY

Pandemia koronawirusa przyspieszy zmiany w globalnym łańcuchu dostaw!

W opinii Mateusza Walewskiego, głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego, pandemia spowoduje przyspieszenie dotychczasowych zmian w globalnym systemie łańcuchów dostaw. O wpływie kryzysu związanego z koronawirusem na globalizację dyskutowano na Forum Gospodarczym w Karpaczu w dn. 8-10 września 2020.

PAP/Kadr z filmu

Mateusz Walewski ocenił, że polska gospodarka w relacji do innych gospodarek unijnych poradziła sobie dobrze z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Pomogło w tym relatywnie małe uzależnienie od handlu zagranicznego, a także duży rynek wewnętrzny, który w stosownym momencie otrzymał instytucjonalne wsparcie finansowe.

– Udało nam się zachować istnienie wielu przedsiębiorstw. Mamy znów więcej rejestracji nowych firm, niż wyrejestrowań. Jesteśmy dobrze przygotowani do rzeczywistych skutków pandemii, które dopiero nadejdą. A możemy mieć do czynienia z szybszym przemeblowaniem w łańcuchach dostaw – podkreślił główny ekonomista BGK.

Tendencję do skracania łańcuchów dostaw (przykładowo przez nearshoring, czyli outsourcing usług do krajów sąsiednich) można było obserwować na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa. W skali globalnej obecny kształt łańcuchów dostaw w ocenie Mateusza Walewskiego jest bardzo ryzykowny i wymaga pewnego zabezpieczenia.

– Niezależnie od przebiegu koronawirusa w poszczególnych krajach, mniej więcej w tym samym czasie pozamykały się gospodarki na całym świecie. Wyłamanie się z tego trendu Szwecji nie przyniosło tamtejszej gospodarce żadnych zysków. To właśnie efekt globalizacji, gdzie pewne rzeczy dzieją się automatycznie – stwierdził Walewski.

W dyskusji pojawił się również wątek wpływu pandemii koronawirusa na najważniejsze zjawiska globalizacyjne. Wśród uczestników panelu dominowało przekonanie, że będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem digitalizacji, a także dalszym ograniczaniem wolnego handlu, chociażby za sprawą toczącego się aktualnie konfliktu USA z Chinami.

O ewentualnych trudnościach w powstrzymaniu emigracji zarobkowej wspomniał Mirosław Piotrowski z Ruchy Prawdziwa Europa. Jego zdaniem jedynym sposobem jest obniżanie podatków i ograniczenie ingerencji państwa w działalność przedsiębiorstw, szczególnie w okresie pandemii.

Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 w Dubaju zaznaczył, że kryzys związany z koronawirusem zachęcił przedsiębiorców do dywersyfikacji działalności i poszukiwania zupełnie nowych rynków zbytu. Szansą na rozwój może być też wykorzystanie potencjału doświadczonej kadry menedżerskiej powracającej do kraju.

O ograniczeniach globalizacji widocznych przez pryzmat pandemii opowiadał poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Jego zdaniem kryzys z zaopatrzeniem służby zdrowia dostatecznie udowodnił, że debata o gospodarce powinna się obecnie skupić bardziej na kierunku narodowym.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this