Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

„Patyczaki” docenione przez Ministerstwo Sportu! Teraz Zespół Szkół Specjalnych powalczy w konkursie europejskim!

Zespół Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckie 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim znalazł się w prestiżowym gronie. Został laureatem krajowych eliminacji organizowanych przez Ministerstwo Sportu do europejskiego konkursu #BeActive Award 2020 w kategorii Education. – Jest mi niezmiernie miło, że możemy się tym pochwalić – mówi Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Konkurs #BeActive –  edycja 2020 jest organizowany przez Komisję Europejską –  Dyrekcję Generalną ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury (DG EAC). W konkursie mogła uczestniczyć każda organizacja, organ publiczny lub osoba, która z powodzeniem opracowała projekt mający na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w sposób zgodny z duchem Europejskiego Tygodnia Sportu. Nagrody można było zdobyć w trzech kategoriach: #BeActive Education Award – za propagowanie aktywności fizycznej wśród przedszkolaków i uczniów; #BeActive Workplace Award – za inspirowanie pracowników do aktywności fizycznej; #BeActive Local Hero Award – za inicjowanie działań promujących aktywności fizyczną w społecznościach lokalnych.

Spośród ponad pięćdziesięciu zgłoszeń z całego kraju projekt  „Patyczaki” przygotowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.  jako jeden z trzech laureatów spełnił wymogi i oczekiwania komisji kwalifikacyjnej. 

– W tym momencie mogę się pochwalić, że uzyskaliśmy certyfikat Ministerstwa Sportu, ponieważ nasz projekt „Patyczaki” został zakwalifikowany do konkursu na poziomie europejskim. Jesteśmy laureatami konkursu ogólnopolskiego. Jest mi niezmiernie miło, że możemy się tym pochwalić – mówi Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.  

Dodaje, że ze względu na to, iż zajęli jedno z trzech pierwszych miejsc w konkursie #BeActive otrzymają pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. 

Obecnie wniosek konkursowy został przesłany do Komisji Europejskiej, która niebawem dokona rozstrzygnięcia konkursu. Jesteśmy dumni z wszystkich uczestników programu, którzy promują ideę #BeActive, mającą na celu szerzenie aktywności fizycznej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W konkursie europejskim jest już o co zawalczyć. Nagrodą jest bowiem 10 000 Euro. Trzymamy mocno kciuki, żeby nam się udało. Nie zmienia to faktu, że jako szkoła odnieśliśmy ogólnopolski sukces. jesteśmy bardzo dumni, ponieważ jesteśmy mocno usportowioną szkołą więc na pewno będziemy brać udział we wszystkich zawodach sportowych – dodaje Magdalena Wykrota-Skóra. 

„Patyczaki” powstały w 2019 roku, jako grupa wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

– Przyświecała nam taka myśl, żeby można było integrować się również poza szkołą. Dużo osób podkreślało, że zależy im na aktywności, pojawił się pomysł, aby chodzić z kijkami, rekreacyjnie uprawiać nordic walking. Nie każdy ma bowiem możliwości biegowe, a spacerować może większość, To też świetny sposób na odrobinę ruchu, na rozwój, poprawę kondycji. To także korzyści dla zdrowia  – wylicza dyrektor ZSS. 

fot. ZSS Ostrowiec Św.

Pomimo, że w placówce zmienił się skład osobowy i ubyło dwóch nauczycielki, którzy byli współautorami programu „Patyczaki”, pozostali dwaj współautorzy programu realizują go nadal.

– To właśnie podczas spotkań na Gutwinie, bo tam organizujemy spacery „Patyczaków”, odbywały się treningi do Orlen Warsaw Marathon, w którym wzięli udział nauczyciele z nasze placówki z naszą Natalią Śmieszek, poruszającą się na wózku. Nasz projekt się poszerzył. Uważam go za szczególny, bo wiele wnosi w nasze życie  -–  pracowników placówki, jak i  dzieci. Jednoczy, łączy całe rodziny z naszą społecznością szkolną – podsumowuje dyrektor szkoły. 

Niestety także i w tym przypadku koronawirus pomieszał w planach szkoły. Zajęcia są  tymczasowo zawieszone. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this