Znajdź nas na

FAKTY

Pfizer zwrócił się o zgodę na stosowanie szczepionki u dzieci w wieku 5-11 lat!

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech poinformowały w czwartek, że złożyły wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na stosowanie ich szczepionki przeciw Covid-19 u dzieci w wieku 5-11 lat. Decyzja Agencji spodziewana jest w listopadzie.

Warszawa, 24.12.2020. Koronawirus w Polsce. Siedziba firmy Pfizer Polska w Warszawie, 24 bm. Pierwsze partie szczepionki na Covid-19 wyprodukowane przez Pfizera-BioNTech, przeznaczone dla krajów UE opuściły, 23 bm. zakłady Pfizera w belgijskiej miejscowości Puurs. Pojazdom transportującym szczepionki towarzyszyła obstawa policji. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

„Biorąc pod uwagę fakt, że liczba nowych przypadków wśród dzieci w USA nadal jest na wysokim poziomie, ten wniosek jest ważnym krokiem w naszych wysiłkach (w walce) przeciw Covid-19” – oznajmiła firma. Wniosek dotyczy wydania zgody w trybie nadzwyczajnym (EUA).

Badania koncernów – prowadzone m.in. w USA i Polsce – wykazały wcześniej, że zastosowanie 1/3 zwykłej dawki szczepionki – 10 mikrogramów – jest bezpieczne i prowokuje u dzieci porównywalną reakcję układu odpornościowego, co pełna dawka u dorosłych. Pfizer jest pierwszym w USA producentem szczepionek przeciwko Covid-19, który zwrócił się o autoryzację preparatu dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wniosek firm ma być przedmiotem dyskusji panelu ekspertów doradzających FDA 25 października.

Według dziennika „New York Times” ewentualna zgoda FDA umożliwi zaszczepienie 28 mln dzieci. Jednocześnie według sondaży jedynie ok. 1/3 rodziców planuje zaszczepić dzieci w tym wieku.

Mimo że dzieci są w mniejszym stopniu narażone na poważne skutki Covid-19, podczas przechodzącej przez USA fali zakażeń wariantem Delta zanotowano rekordowe liczby infekcji u dzieci, a także hospitalizacji. Od początku pandemii w USA na Covid-19 zmarło ok. 500 dzieci, w tym 125 w wieku 5-11 lat.

Szczepionka Pfizera jest obecnie stosowana w USA u osób powyżej 12 lat. W kraju w pełni zaszczepionych jest 66 proc. kwalifikujących się do szczepień.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this