Na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonuje sześć czynnych, przyjmujących pacjentów – poradni. Jak zapowiada Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala, od 1 października uruchomione zostaną kolejne poradnie: chirurgii ogólnej, proktologiczna, diabetologiczna oraz poradnia ginekologiczno-położnicza.
– Czyli w sumie od 1 października nasz szpital dysponował będzie dziewięcioma poradniami specjalistycznymi. Dalej prowadzimy prace i na nasz wniosek, widząc zapotrzebowanie na terenie powiatu, zgłosiliśmy akces do NFZ-u i przystąpiliśmy do konkursu na otwarcie poradni nefrologicznej. Najprawdopodobniej ten konkurs będzie rozstrzygnięty do końca października. Jest szansa, że od 1 listopada będziemy mieli 10 poradnię już na terenie szpitala, czyli poradnię nefrologiczną, czyli poradnię chorób nerek dla osób dorosłych. Taka poradnia jest potrzebna chociażby z tego powodu, że w szpitalu działa dość duża stacja dializ. Ciągłość leczenia dla pacjentów ma znaczenie – tłumaczył podczas czwartkowej (22 września) Adam Karolik.
Dodaje, że szpital przygotowuje się także do uruchomienia poradni okulistycznej. Wpływ na to mają zapotrzebowanie społeczne, a także rozwój oddziału okulistycznego. Poradnia mogłaby zacząć działać już w przyszłym roku, niezbędny jest jednak zakup specjalistycznego, a tym samym drogiego sprzętu.
– To nie są tylko słuchawki, aparat do ciśnienia, jak w przypadku niektórych poradni, czy aparat do EKG. To już są duże wydatki i to planujemy na rok przyszły – mówi Adam Karolik.
Tłumaczy, że jest przywrócenie poradni to próba odbudowy stanu szpitala sprzed 25 lat.
– Gdy 25 lat temu byłem dyrektorem tego szpitala wszystkie poradnie specjalistyczne były pod egidą szpitala. One mieściły się jeszcze w tym starym budynku przy Ferdynanda Focha, starsi mieszkańcy pamiętają, tam gdzie teraz jest hospicjum. To wszystko były poradnie przyszpitalne, tylko była inna lokalizacja adresowa. To zostało kiedyś sprywatyzowane, zostało oderwane od szpitala. Moim zdaniem tamta decyzja była decyzją błędną. Pomysłem świętej pamięci dyrektora Gruzy było to, żeby każdy oddział szpitalny miał swoją poradnię jednoimienną. I my tym krokiem idziemy. Dyrektora Gruzy nie a już z nami, ale staramy się realizować jego zamierzenia i będziemy je realizować do skutku. Mam nadzieję, że nowy dyrektor szpitala w przyszłości dalej będzie ten nasz plan realizował – podsumowuje Adam Karolik.