Znajdź nas na

FAKTY

Po latach do ostrowieckiego szpitala wracają poradnie specjalistyczne!

Jeszcze dwa lata temu w ostrowieckim szpitalu funkcjonowały zaledwie dwie poradnie specjalistyczne: profilaktyki chorób piersi i poradnia wad postawy u dzieci. – Dzisiaj pacjenci przyjmowani są w sześciu poradniach, dodatkowo także w poradni endokrynologicznej, ortopedycznej, neurologicznej, nocnej i świątecznej opiece lekarskiej – wyjaśnia Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Od 1 października uruchomione zostaną kolejne poradnie: chirurgii ogólnej, proktologiczna, diabetologiczna oraz ginekologiczno-położnicza, od 1 listopada ( wszystko zależy od wyników konkursu ogłoszonego przez NFZ) – poradnia nefrologiczna. Dyrekcja stara się także aby w przyszłym roku dla pacjentów dostępna była poradnia okulistyczna.

Pracownia rezonansu magnetycznego w Ostrowcu Św. 22 stycznia 2020 r. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonuje sześć czynnych, przyjmujących pacjentów – poradni.  Jak zapowiada Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala,  od 1 października uruchomione zostaną  kolejne poradnie:  chirurgii ogólnej, proktologiczna, diabetologiczna oraz poradnia ginekologiczno-położnicza. 

– Czyli w sumie od 1 października nasz szpital dysponował będzie dziewięcioma poradniami specjalistycznymi. Dalej prowadzimy prace i na nasz wniosek, widząc zapotrzebowanie na terenie powiatu, zgłosiliśmy akces do NFZ-u i przystąpiliśmy do konkursu na otwarcie poradni nefrologicznej.  Najprawdopodobniej ten konkurs będzie rozstrzygnięty do końca października. Jest szansa, że od 1 listopada będziemy mieli 10 poradnię już na terenie szpitala, czyli poradnię nefrologiczną, czyli poradnię chorób nerek dla osób dorosłych. Taka poradnia jest potrzebna chociażby z tego powodu, że w szpitalu działa dość duża stacja dializ. Ciągłość leczenia dla pacjentów ma znaczenie – tłumaczył podczas czwartkowej  (22 września) Adam Karolik.

Dodaje, że szpital przygotowuje się także do uruchomienia poradni okulistycznej. Wpływ na to mają zapotrzebowanie społeczne, a także rozwój oddziału okulistycznego. Poradnia mogłaby zacząć działać już w przyszłym roku, niezbędny  jest jednak zakup specjalistycznego, a tym samym drogiego sprzętu. 

Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego w ZOZ w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To nie są tylko słuchawki, aparat do ciśnienia, jak w przypadku niektórych poradni, czy aparat do EKG. To już są duże wydatki i to planujemy na rok przyszły – mówi Adam Karolik. 

Tłumaczy, że jest przywrócenie poradni to próba odbudowy stanu szpitala sprzed 25 lat.

– Gdy 25 lat temu byłem dyrektorem tego szpitala wszystkie poradnie specjalistyczne były pod egidą szpitala. One mieściły się jeszcze w tym starym budynku przy Ferdynanda  Focha, starsi mieszkańcy pamiętają, tam gdzie teraz jest hospicjum. To wszystko były poradnie przyszpitalne, tylko była inna lokalizacja adresowa.  To zostało kiedyś sprywatyzowane, zostało oderwane od szpitala. Moim zdaniem tamta decyzja była decyzją błędną. Pomysłem świętej pamięci dyrektora Gruzy było to, żeby każdy oddział szpitalny miał swoją poradnię jednoimienną. I my tym krokiem idziemy. Dyrektora Gruzy nie a już z nami, ale staramy się realizować jego zamierzenia i będziemy je realizować do skutku. Mam nadzieję, że nowy dyrektor szpitala w przyszłości dalej będzie ten nasz  plan realizował – podsumowuje Adam Karolik.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this