Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Pociąg z wizerunkiem Jana Piwnika „Ponurego” wjedzie jutro na dworzec PKP w Ostrowcu Św.

Już jutro (czwartek 28 marca) o godzinie 12.07 na peron w Ostrowcu Świętokrzyskim wjedzie pociąg POLREGIO, którego bohaterem został głosami internautów, Jan Piwnik „Ponury”. Pociąg na ostrowieckim peronie będzie stał do 12.30, po czym odjedzie do Kielc.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pociąg na wysokości kabiny maszynisty oklejony jest wizerunkiem bohatera, a także opatrzony jego imieniem i nazwiskiem.

W pociągu znajdzie się Grupa Rekonstrukcyjna „Jodła”, która przejedzie cała trasę w dwie strony. Będzie kilka szkół, które do składu wsiądą już na trasie: w Zagnańsku, w Łącznej, w Skarżysku, Wąchocku i Starachowicach.

– Uważam, że to świetna akcja, dlatego się do niej włączyliśmy. Zaprosiliśmy AK-owców od pana prezesa Kazimierza Kocowskiego ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Ostrowcu Św. Po drodze będą dołączać do nas szkoły, będzie czas na krótką lekcję historii. Będzie też niespodzianka – zachęca do udziału w wydarzeniu Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.

Przypomnijmy, że celem inicjatywy POLREGIO, był wybór 16 regionalnych bohaterów, po jednym na każde województwo.

– Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Organizując kampanię poświęconą regionalnym bohaterom POLREGIO chciało włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podkreślić znaczenie lokalnych bohaterów w historii Polski. Hasło przyświecające kampanii REGIObohater brzmiało „Polska jest silna siłą regionów” – tłumaczy Zdzisław Cieślik, rzecznik Prasowy Przewozów Regionalnych Oddział Świętokrzyski.

fot. POLREGIO

Celem akcji było także pokazanie roli, jaką odegrały poszczególne postacie w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie państwa Polskiego po 1918 r.

– Chcieliśmy także uhonorować te osoby, które choć często doskonale znane są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej – tłumaczy Zdzisław Cieślik.

Zaczęło się od głosowania. Na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.regiobohater.pl można było zapoznać się z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności.

Wyboru tych postaci dokonała Rada Programowa w skład której weszli: Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

– W sumie internauci oddali 4371 głosów. W województwie świętokrzyskim zwyciężył Jan Piwnik. Data wjazdu pociągu do Ostrowca Świętokrzyskiego, a także godzina jego przyjazdu, nie są symboliczne, chociaż jakbyśmy dokładnie poszukali w biografii majora na pewno coś byśmy znaleźli – tłumaczy rzecznik Prasowy Przewozów Regionalnych Oddział Świętokrzyski.

Kampania REGIObohater jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

fot. POLREGIO

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this