Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Podziel się maskotkami z dziećmi chorymi na nowotwory! Ich zbiórkę prowadzi ćmielowski dom kultury!

Nowotwory to choroby, które nie oszczędzają także dzieci. Pobyt na oddziale onkologicznym pełnym kroplówek, zastrzyków, aparatury medycznej, bez ukochanego domowego łóżka, zabawek i przyjaciół dla najmniejszych pacjentów bywa traumatyczny. Aby choć trochę zapomnieli o swojej chorobie Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie wraz z jędrzejowską Fundacją Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” organizuje zbiórkę maskotek dla dzieci chorych na nowotwory. – Tak niewiele potrzeba, żeby zrobić tak wiele – do udziału w akcji zachęca Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka z Jędrzejowa.

Zdjęcie ilustracyjne

– My jako dom kultury nawiązaliśmy taką współprace z Fundacją Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”, która w całym województwie świętokrzyskim zapoczątkowała akcję zbierania pluszaków dla najmłodszych, chorych na nowotwory pacjentów. Ponieważ wiemy, jak ważne jest pomaganie drugiemu człowiekowi, postanowiliśmy do tej akcji dołączyć, poprzez zorganizowanie zbiórki maskotek – tak pomysł na organizację akcji tłumaczy Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.

Akcja nie ogranicza się jedynie do gminy Ćmielów, a swoim zasięgiem obejmuje cały powiat ostrowiecki. Maskotki można przynosić do ćmielowskiego Domu Kultury. Nie muszą być nowe, ważne, żeby były w dobrym stanie. Zbiórka wystartowała dwa dni temu, bo 14 października i potrwa do 18 listopada. 25 listopada obchodzony jest bowiem Dzień Pluszowego Misia, wtedy zebrane w Ćmielowie maskotki znajdą swoich nowych właścicieli. Pluszaki można przywozić od godziny 8.00 do 14.00.

– Mamy już pierwszy odzew. Widać, że uśmiech na twarzy małych pacjentów oddziałów onkologicznych nie jest obojętny mieszkańcom naszego powiatu – dodaje Wioletta Rogala-Mazur.

Fundacja Miśka Zdziśka ze swoją tytułową maskotką przywraca nadzieje tam, gdzie często jej nie ma.

Żródło: FB Fundacja Miśka Zdziśka

– Współpracujemy cały czas z oddziałami onkologicznymi, a nasi podopieczni przebywają właśnie na takich oddziałach. Chcieliśmy im troszeczkę umilić ten pobyt. Cierpią na bardzo poważne choroby, są w różnym wieku. Taka maskotka może wywołać u nich uśmiech na twarzy, a to już bardzo dużo – mówi Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka z Jędrzejowa.

Na swoim koncie mają wiele takich akcji, a Misiek Zdzisiek, nie tylko rozdaje maskotki, ale odwiedza szkoły, w których fundacja prowadzi zbiórkę nakrętek, czy stara się przynieść odrobinę radości małym pacjentom oddziałów onkologicznych.

Misiek Zdzisiek pojawił się jeszcze przed powołaniem jędrzejowskiej fundacji, przed 2012 rokiem.

– Pełniłem wówczas funkcję pełnomocnika starosty jędrzejowskiego do spraw sportu. Zajmowałem się m.in. organizacją zawodów sportowych dla dzieci niepełnosprawnych „Błękitny promyk nadziei”. W logo tych zawodów był właśnie taki misiek, którego zapożyczyłem do naszej Fundacji. Misiek został, a imię Zdzisiek, mu wymyśliłem. I tak zostało – dodaje prezes Fundacji.

Doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielkim wsparciem psychologicznym dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych są pluszowe maskotki. Z autopsji wie też, jak taka przytulanka pomaga im przetrwać ten trudny, często bardzo długi proces leczenia.

– Wśród naszych podopiecznych mamy takiego sympatycznego Kacperek. Trzy lata temu leżał na oddziale. Gdy pojawił się misiek pierwszy raz z maskotkami, pojawił się jego uśmiech. I tak jest w przypadku wszystkich dzieci, które walczą z nowotworami. One naprawdę bardzo cierpią. Często nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak bardzo. Taka mała, drobna rzecz jak maskotka, może wywołać uśmiech na ich twarzach. A to już naprawdę bardzo dużo. Tak niewiele potrzeba, żeby zrobić tak dużo. Warto podarować choć promyk nadziei – podsumowuje Dariusz Lisowski, a Wioletta Rogala-Mazur dodaje:

– Zachęcamy do pomocy. Pamiętajmy, jest takie powiedzenie: karma wraca. Jeśli ktoś pomaga, proszę mi wierzyć, na pewno to dobro kiedyś do niego wróci – zachęca do udziału w akcji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this