Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Pomysł na łąkę kwietną był, ale „upadł” z powodu… braku środków!

Po raz kolejny wracamy do tematu zieleni miejskiej na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Często w komentarzach pod artykułami na temat nasadzeń lub zarośniętych poboczy dróg miejskich czy powiatowych nasi Czytelnicy poruszają temat łąk kwietnych, które cieszą się coraz większą popularnością wśród projektantów zieleni miejskiej, Jej koszty są stosunkowo małe, a korzyści, jakie ze sobą niesie – ogromne. Okazuje się, że pomysł łąki kwietnej pojawił się w interpelacji jednego z radnych miejskich, ale w budżecie miasta na utrzymanie i konserwację Parku Miejskiego w 2018 roku, zabrakło na nią środków.

Zdjęcie ilustracyjne

– W związku ze złożonym przeze mnie obszernym wnioskiem w sprawie łąki kwietnej na terenie Parku Miejskiego pomiędzy ul. A. Mickiewicza i ul. H. Sienkiewicza o powierzchni 1500 mkw, rozumianej niejako szerzej, jako miejsca edukacji ekologicznej i przyrodniczej, ponawiam swoją propozycję i wnoszę o jak najszybsze rozpoczęcie prac projektowych i wykonawczych. W piśmie z dnia 18 kwietnia 2018 roku. otrzymałem odpowiedź, w której czytamy: „Pomysł stworzenia łąki kwietnej ze ścieżką edukacyjną i hotelem dla owadów jest jak najbardziej godny uwagi i realizacji”. Pragnę nadmienić, że po wizji lokalnej, którą odbyłem wiosną 2018 roku na terenie Parku Miejskiego z Panią Mileną Gawąd, merytorycznym pracownikiem Wydziału Infrastruktury Komunalnej, miała być stworzona koncepcja zagospodarowania wspomnianego wyżej terenu oraz kosztorys finansowo-rzeczowy. Czy te działania miały miejsce? Wnoszę o jak najszybszy powrót do dyskusji i realizacji przedsięwzięcia. Tym bardziej, ze czas sprzyja przygotowaniu terenów zielonych i nasadzeniom. Uważam, że łąka kwietna będzie znakomitym uzupełnieniem przestrzeni Parku Miejskiego, a przy odpowiednim programie edukacyjnym znakomitym miejscem do edukacji przyrodniczej mieszkańców naszego miasta – pisał w swojej interpelacji 21 lutego Kamil Stelmasik, radny miejski z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego.

Niestety jak się okazuje nie tylko pomysły opozycji, ale i radnych miejskich z obozu rządzącego nie mają siły przebicia. Po raz kolejny, jak mantra w piśmie będącym odpowiedzią do zapytania radnego pojawia się „magiczne zdanie”: brak wolnych środków finansowych na realizację powyższego zadania.

– Informuję, że łąka kwietna to rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet przewyższających to, co w przestrzeni miejskiej daje zwykły trawnik i jest bardzo pożądanym elementem zielonej infrastruktury w naszym mieście. Po dokonaniu oszacowania kosztów realizacji zadania, które odbyło się wiosną 2018 roku, polegającego na: badaniu gleby, doborze odpowiedniej mieszanki nasion, przygotowaniu terenu (zerwanie i wywóz darni, uprawa gleby glebogryzarką separacyjną, usunięcie zanieczyszczeń), profesjonalnym wysiewie i pielęgnacji rocznej oraz nadzorze merytorycznym w kolejnych latach, ustalono, że założenie łąki kwietnej według powyższego zakresu na powierzchni 1000 mkw to koszt około 38 000 zł brutto w 2018 roku. W cenę wliczone są także tablice informacyjne oraz warsztaty dla dzieci o owadach zapylających, składanie hoteli dla zapylaczy i wspólnie sianie łąki. Koszt założenia i pielęgnacji rocznej przedstawiła firma „Fundacja Łąka”, która od kilku lat promuje i zakłada łąki kwietne w polskich miastach. Do jej innowacyjnych działań należą między innymi łąki antysmogowe w Krakowie, które zostały wysiane na 10 ha – i to na tyle dobrych wiadomości, jakie wyczytać możemy w odpowiedzi Urzędu Miasta, pod jaką podpisała z upoważnienia prezydenta się Anna Niedbała, sekretarz miasta.

Niestety miasta nie stać było na kwietną łąkę.

– Jednak w budżecie miasta w ramach zarządzenia na utrzymanie i konserwację terenu Parku Miejskiego w 2018 roku brak wolnych środków finansowych na realizację powyższego zadania. Wydział Infrastruktury Komunalnej rozważy zrealizowanie powyższego przedsięwzięcia w ramach posiadanych środków finansowych na utrzymanie i konserwację parku Miejskiego w 2019 roku – czytamy.

Biorąc pod uwagę 1 273 352,97 złotych, które wydało miasto w ubiegłym roku na utrzymanie zieleni miejskiej, a także tegoroczne 1 886 500,00 zł (w zakresie zadań znajduje się bowiem nowa pozycja tj. zieleń pasów drogowych dróg powiatowych, które w tym roku przejęło miasto) zastanawiające jest czy rzeczywiście nie można było znaleźć tych 38 tysięcy na „łąkę kwietną”, która nie tylko miałaby walory estetyczne, ale przynosiła pożytek dla owadów, w tym pszczół?

O zaletach łąk kwietnych pisaliśmy w artykule o:

2 komentarze

2 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this