Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ponad 800 Terytorialsów będzie świętować w Starachowicach już 16 czerwca!

Uroczysta zbiórka z defiladą na starachowickim rynku, przemarsz uczestników uroczystości ulicami miasta, a także piknik Na Szlakowisku w Starachowicach, do tego pokazy sprzętu, bieg terenowy, pokaz musztry, turniej rycerski, a także wiele innych atrakcji. Tak w wielkim skrócie wyglądać będzie pierwsze święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”, w której służbę pełni także wielu mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Wydarzenie, zorganizowane w Starachowicach 16 czerwca, zakończy trzydniowe obchody rocznicowe zgrupowań partyzanckich „Ponury”, „Nurt”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Święto naszej brygady wpisuje się w trzydniowe obchody rocznicowe zgrupowań partyzanckich „Ponury”, „Nurt”, które wspólnie organizujemy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Policją Świętokrzyską oraz innymi organizacjami, które corocznie dbają o pamięć bohaterów świętokrzyskich lasów – tłumaczy Daniel WOŚ, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego „Nurta”.

Tegoroczne uroczystości zainauguruje nadanie honorowego obywatelstwa miasta Bodzentyn płk. Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”, która odbędzie się w piątek, o godzinie 9.00 w Bodzentynie. Również tego dnia w Starachowicach o godzinie 14.00 rozpocznie się konferencja naukowa na temat: „Wzór oficera, żołnierza i dowódcy na przykładzie płk. cc Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. cc Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się w Starachowicach o godzinie 11.00 odsłonięciem i poświęceniem Rzeźb Mariana Świderskiego ps. „Dzik” oraz Edmunda Rachtana ps. „Kaktus”. Tradycyjnie dalsze uroczystości odbędą się o godzinie 15.30 przy kapliczce na „Wykusie”, miejscu spoczynku legendarnego „Nurta”.

– Trzeci dzień obchodów rozpocznie się, jak co roku, w Wąchocku, a po uroczystej defiladzie przed pomnikiem „Ponurego” przeniesiemy się do Starachowic. Święto brygady poprzedzi Msza Święta w Kościele Najświętszego Serca na Majówce o godzinie 12.30, po której starachowicki rynek wypełni się po brzegi żołnierzami – tłumaczy Daniel Woś.

Ponad 800 żołnierzy świętokrzyskiej brygady rozpocznie uroczystą zbiórkę z okazji swojego święta o godzinie 14.00.

– Wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie wyróżnień, statyczny pokaz sprzętu oraz defilada to w skrócie przebieg uroczystości, po których żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przemaszerują ulicami miasta Starachowice Na Szlakowisko. Obchody uświetni orkiestra wojskowa z Radomia. Po oficjalnej części uroczystości Terytorialsi nie kończą świętowania. Od godziny 16.00 rozpocznie się Żołnierski piknik Na Szlakowisku w Starachowicach, w ramach którego odbędzie się m.in.: bieg na 10 km „ŚWIĘTOKRZYSKA 10”, zbiórka krwi w ramach akcji „KRWIoObieg Terytorialsa”, pokaz sprzętu i wyposażenia 10 ŚBOT, pokaz musztry, pokaz rycerski i kawaleryjski, strzelnica ASG oraz wiele innych atrakcji – wylicza rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego „Nurta”.

Będzie można również odwiedzić stoiska promocyjne innych służb mundurowych, „białe miasteczko”, a dla najmłodszych przewidziano dmuchańce oraz liczne gry i konkursy. No i obowiązkowo będzie można spróbować wojskowej grochówki.

Gościem specjalnym żołnierskiego pikniku będzie kabaret „Jurki”, którego występ zaplanowany jest na godzinę 17.00.

Przypomnijmy, że od stycznia 2018 r. w województwie świętokrzyskim rozpoczęła proces formowania 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, która obecnie liczy ponad 800 żołnierzy. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak decyzją nr 26/MON z dnia 22 lutego 2019 r. roku nadał 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej imię majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Święto brygady zostało natomiast ustanowione na dzień 11 czerwca, w rocznicę pochówku prochów legendarnego „Nurta” na polanie „Wykus”. Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

– Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „NURT”, płk Artur Barański zaprasza na pierwsze święto brygady. Bądźcie razem z nami, w tym ważnym dla nas dniu – zachęca Daniel Woś.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this