Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ponad siedem milionów złotych straty na koniec czerwca! Dokąd zmierza ostrowiecki szpital?

Powiększa się strata Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kalendarzach sierpień, a większych zmian, które wskazywałyby na to, że ostrowiecka placówka medyczna odbija się od dna, niestety nie widać. Czy Andrzej Gruza, nowy dyrektor ostrowieckiego szpitala ma związane ręce? Dlaczego po ponad 9 miesiącach od przejęcia władzy przez nowy Zarząd sytuacja w szpitalu zamiast zmieniać się na lepszą wciąż jest „pod kreską”? Czy zaplanowana na piątek, 23 sierpnia, podczas Sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, informacja na temat bieżącej sytuacji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim rozwieje wątpliwości mieszkańców, a przede wszystkim czy dyrektor naczelny zostanie dopuszczony do głosu?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Po raz kolejny potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje na temat nowego dyrektora do spraw finansowych w ostrowieckim Zespole Opieki Zdrowotnej. Jak w odpowiedzi na interpelację Pawła Walesica, radnego powiatowego z Prawa i Sprawiedliwości poinformował Andrzej Gruza: nowym Zastępca dyrektora do spraw Finansowych – Głównym Księgowym została Joanna Gałęzia.

Niestety pomimo upływu ponad 9 miesięcy od zmiany na stanowisku Starosty, a także powołaniu nowego Zarządu Powiatu zmian w ostrowieckim szpitalu na lepsze niestety nie widać. Jest za to coraz więcej niewiadomych i znaków zapytania. Po pierwsze wciąż nie do końca wiemy jakie najważniejsze działania dotyczące funkcjonowania placówki podjął nowy dyrektor naczelny, a także jakie kroki zamierza podjąć w przyszłości. Dyrektora pytał o to także Paweł Walesic.

– Nie mogę ocenić, które z moich działań w Szpitalu są najważniejsze. Zapoznaję się ze Szpitalem i jego pracownikami. Pomimo ogromnych trudności finansowych i personalnych, utrzymuję bieżącą działalność Szpitala. Kolejny plan naprawczy sporządzony być powinien do końca września 2019 roku – zgodnie z ustawą. Podejmuję działania w kierunku odtworzenia kadry zarządzającej. Z dniem 7.08.2019 r. zatrudniłem na stanowisku Zastępcy Dyrektora do Spraw Finansowych – Głównego księgowego Panią Joannę Gałęzię – napisał Andrzej Gruza.

Przypomnijmy, że Andrzej Gruza na stanowisku dyrektora naczelnego pracuje od 20 maja. Podczas sesji rady Powiatu Ostrowieckiego 29 maja bieżącego roku mówił:

– Mam duże problemy z obsadą personalną na oddziałach szpitalnych, jeśli chodzi o lekarzy. Jeżeli ten stan nie zostanie szybko zmieniony to grozi nam zamykanie oddziałów niezależnie od tego jakie będą wyniki finansowe, tylko ze względu na niedobór personelu.

Jak widać po upływie trzech miesięcy nowy dyrektor wciąż zapoznaje się ze szpitalem i jego pracownikami. Wydaje się, że od maja niewiele się zmieniło. Do informacji publicznej podawanych jest niewiele wiadomości, a jeżeli już, to są one bardzo skąpe. Mieszkańcy nie wiedzą czego mogą się spodziewać, po raz kolejny brakuje konkretów. Od sesji rady powiatu, która odbyła się 29 maja, a na której głos zabrał dyrektor naczelny ZOZ, brakuje także informacji o aktualnej sytuacji szpitala. Andrzej Gruza, startując w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu musiał przedłożyć dokumenty w związku z koncepcją i funkcjonowaniem ZOZ w Ostrowcu Św. Gdzie leży więc problem? Według Andrzeja Gruzy, zgodnie ustawą, program naprawczy musi powstać do końca września 2019 r, jednak czy tak długie oczekiwanie jest korzystne dla funkcjonowania szpitala, a przede wszystkim pacjentów?

Rachunek zysków i strat za okres od 01.01.2019 do 30.06.2019 r.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

Czy podczas najbliższej sesji rady Powiatu Ostrowieckiego dowiemy się czegoś nowego o ostrowieckim ZOZ-ie, a przede wszystkim, czy doczekamy się pozytywnych informacji? Czy podjęte przez dyrektora działania, o których niestety opinia publiczna nie wie za wiele, przynoszą rezultaty?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że na koniec czerwca 2019 roku wynik finansowy szpitala wynosi minus 7 078 142,78 zł, najlepiej nie jest.

3 komentarze

3 Comments

 1. anna

  20 sierpnia, 2019 at 11:11

  Po pierwsze primo, poprzedni dyrektor niesławny Rafał L. programu i pomysły nie tylko na działalność szpitala ale i jego uzdrowienie nie miał i nie przedstawił do dni swoich ostatnich w Ostrowcu, więc zarzut, że po 3 miesiącach jeszcze nic nie ujawniono z zamiarów nowego dyrektora jest jak kulą w płot, po drugie primo, w takim samym tempie, a może trochę mniejszym ale jeszcze przed tzw. siecią szpitali zadłużał się i ten ostrowiecki, co by nie mówić krach ( a może błyskawiczne spadanie ze wszystkimi finansowymi wskaźnikami) i to nie tylko w Ostrowcu nastąpił właśnie po wprowadzeniu cudownego planu byłego już pisowskiego ministra zdrowia Radziwiłła! o tym, jak tzw. sieć dobija a nie uzdrawia szpitale głośno w całym kraju! dzisiejsze wyniki to ciężkie zaniedbania ostatniego pisowskiego dyrektora i polityki tego rządu!

  • Antoni

   20 sierpnia, 2019 at 16:39

   Dokładnie zgadzam się z panią Anną. Jeżeli już to przysłowiowym gwoździem do trumny tego szpitala były działania pana R. L. , poprzedniej rady społecznej szpitala , a przede wszystkim pseudoreformy PIS ( patrz liczenie wydatków na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB sprzed 2 lat do tyłu a nie w odniesieniu do roku aktualnego).

 2. Jakub

  20 sierpnia, 2019 at 17:47

  Zamiatanie pod dywan problemów szpitala i nieinformowanie o nich, a także utajnianie Rad Społecznych to jest wizytówka aktualnej władzy. A Pani starosta to startuje na senatora bo widzi, że jej okręt – powiat tonie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Zarobki wicedyrektora biblioteki większe niż dyrektora! W Ostrowcu Św. to możliwe! Ile „kosztuje” kultura?

FAKTY

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki!

FAKTY

619 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, 8 na terenie województwa świętokrzyskiego! Wśród zakażonych nastolatka z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Służby ratunkowe postawione na nogi przez… wybuch pojemnika z pianką montażową!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this