Znajdź nas na

FAKTY

Porzucone auto „straszy” w bramie przy Kwiatkowskiego

W Polsce legalnie złomuje się tylko 30 proc. aut. Te, które nie nadają się już do użytku zostają rozebrane i sprzedana na części albo zezłomowane w nielegalnych punktach. Są też i takie samochody, których właściciele chcieli się po prostu… pozbyć. Jeden z takich wraków stoi w bramie dawnych Zakładów Ostrowieckich przy Kwiatkowskiego.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O zdewastowanym aucie poinformowali nas zaniepokojeni mieszkańcy. Powybijane szyby, zniszczona karoseria, brak kół – to co zostało z Volkswagena wygląda raczej jak zdewastowana scenografia do filmu akcji, niż coś co jeszcze niedawno poruszało się po drodze.

Ostrowiecka policja wie o sprawie, jednak ma związane ręce. Przepisy jasno wskazują, że usunięcie z miejsca parkingowego porzuconego pojazdu jest możliwe, ale… niestety wiele zależy od tego, na jakim terenie samochód został porzucony.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po interwencji Straży Miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim zajęliśmy się sprawą. Teren, na którym stoi auto jest terenem prywatnym, podlega pod hutę. My nie mamy żadnych podstaw prawnych, żeby go z tamtego miejsca zabrać i odholować – wyjaśnia sierż. sztab. Sylwester Kaniewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak dodaje mundurowy, udało się ustalić właściciela samochodu. Policjanci znają jego adres zamieszkania i dane osobowe, niestety ze względu na to, że osoba ta nie przebywa pod wskazanym adresem, jest ciężka do namierzenia.

– Nasze działania polegają na tym, aby zobowiązać go do zabrania samochodu. Na nim spoczywa bowiem obowiązek usunięcia tego pojazdu – dodaje oficer prasowy.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że:

Artykuł 50a prawa o ruchu drogowym stanowi:
„Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.” .
Z kolei artykuł 130a reguluje kwestię, kiedy można usunąć pojazd na koszt właściciela. Można to zrobić w przypadku:
1) Pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
2) Nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia.
3) Przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu.
4) Pozostawienia pojazdu nie oznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.
5) Pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
6) Jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.
7) Jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this