Znajdź nas na

FAKTY

Posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Ćmielowie nie będą już transmitowane?

Taką informację po 20 minutach oczekiwania na transmisję video z obrad wszystkich komisji stałych Rady Miejskiej w Ćmielowie przekazał dzisiaj (wtorek, 23 maja) Andrzej Bonarek, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie.

Źródło: Zrzut ekranu YouTube Gmina Ćmielów. 23 maja 2023 r.

Wygląda na to, że radni z gminy Ćmielów nie mogą się zdecydować czy obrady komisji rady miejskiej powinny, czy też nie powinny być transmitowane. Podczas dzisiejszego (wtorek, 23 maja) posiedzenia wszystkich komisji stałych Rady Miejskiej w Ćmielowie, radny Andrzej Bonarek zakomunikował, że od dziś komisje nie będa transmitowane.  Warto dodać, że oczekiwanie na transmisję trwało ponad 20 minut, wypowiedź radnego niespełna dwie minuty. 

– Na początku gwoli wprowadzenia, z informacji uzyskanych na ostatnim szkoleniu, które się odbyło i koleżanki i koledzy radni mogli uczestniczyć, dostaliśmy taką informację i po ustaleniach,  po wspólnych tutaj rozmowach została podjęta decyzja, że od dzisiaj wszystkie posiedzenia komisji nie będa nagrywane. Są to prace robocze rady, także od dzisiaj znosimy nagrywanie komisji. Nie będzie to na wizji tylko będzie to do potrzeb roboczych – mówił Andrzej Bonarek, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie. 

W tym momencie transmisja została zakończona. 

Przypomnijmy że zgodnie z Konstytucją RP, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. 

Podobnie stanowi ustawa o dostępnie do informacji publicznej. Posiedzenia kolegialnych organów publicznej pochodzących z powszechnych wyborów są jawne i dostępne.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym „Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.”

Brak transmisji obrad nie oznacza zatem zakazu uczestniczenia mieszkańców w pracach komisji, choć na pewno ograniczy to możliwość przysłuchiwania się dyskusjom  radnych zwłaszcza mieszkańcom o ograniczonej mobilności.

1 Comment

1 Comment

  1. Beata

    24 maja, 2023 at 05:52

    Jestem w szoku wszyscy na stanowiskach?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this