To było potrójne święto w gminie Ożarów. W środę, 28 maja do użytku oddano budynek, o który rozbudowana została Biblioteka Miasta i Gminy imienia Witolda Gombrowicza w Ożarowie, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Ożarowie, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ożarowa otrzymał Marcin Majcher, który burmistrzem był od ponad 30 lat, a także obchodzono uroczystości związane z 35-leciem funkcjonowania w Polsce samorządu terytorialnego.

Most między przeszłością, a przyszłością
Ciągłość samorządu jest ważnym aspektem funkcjonowania demokracji lokalnej. Zapewnia ona stabilność w działaniu jednostek samorządu terytorialnego, co przekłada się na efektywność zarządzania i realizację zadań dla mieszkańców. Jednym z przykładów kontynuacji działań rozpoczętych w poprzedniej kadencji, jest rozbudowa biblioteki w Ożarowie.
– Moi poprzednicy podjęli decyzję o budowie tej sali, my kontynuowaliśmy prace. Musieliśmy sprostać wymaganiom projektowym, wykonać dużo przeróbek, a przede wszystkim wyposażyć obiekt, a to wiąże się z dużymi środkami finansowymi i jest bardzo czasochłonne Dużo pracy związanej było z wyposażeniem sali w nowoczesne środki techniczne. Projektant wszystkiego nie przewidział. Aby efekt końcowy był taki, jak widzimy, musieliśmy włożyć dużo pracy. Cieszę się, że mamy już salę na miarę XXI wieku, tak jak przystało na nowoczesnych samorządowców – mówi Piotr Ślęzak.

Na jednej ze ścian sali konferencyjnej pojawiły się polskie godło i herb Miasta i Gminy Ożarów, a w pomieszczeniu pełniącym funkcję szatni – fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia z życia lokalnej społeczności i Gminy.
Sala wielofunkcyjna, to jednak nie jedyne przeznaczenie rozbudowanego budynku. Na piętrze mieszczą się pomieszczenia, które wykorzysta biblioteka. Dwupoziomowy budynek biblioteki został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, z dużym naciskiem na funkcjonalność i estetykę. Jasne wnętrza, dzięki obszernym przeszkleniom. Tworzą przyjazną atmosferę zarówno dla czytelników, jak i użytkowników obiektu.
– Na piętrze z kolei zaplanowaliśmy specjalną przestrzeń dla najmłodszych czytelników, co pozwoli na organizowanie spotkań i zajęć dla dzieci w komfortowych warunkach. Dotychczasowe pomieszczenia biblioteki były już niewystarczające wobec rosnącego zainteresowania czytelnictwem wśród najmłodszych mieszkańców – tłumaczy burmistrz.

Pierwsza sesja – honorowy obywatel
Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Ożarowie miała charakter wyjątkowy. Na wniosek radnych i przy aprobacie Piotra Ślęzaka, Burmistrza Ożarowa, honorowe obywatelstwo otrzymał Marcin Majcher, który funkcję Burmistrza Ożarowa pełnił przez 35 lat.
– To naprawdę spory odcinek czasu. Tą uchwałą chcemy podziękować panu Marcinowi za te lata pracy na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców. Zawsze podkreślam, że w samorządzie powinna panować równowaga pomiędzy tym co było, a tym, co będzie, pomiędzy przeszłością, a przyszłością. Trzeba oddać zasługi naszym poprzednikom, umieć powiedzieć, że były działania naprawdę dobre, ale mieć też swoje plany na rozwój i żyć z duchem czasu. Świat się przecież zmienia – podkreśla Piotr Ślęzak. Dodaje, że z gminą Ożarów związany jest od prawie 30 lat i docenia wkład poprzedników w budowanie gminy.
– Niektóre projekty kończymy, niektóre zaczynamy. Widziałem jak Ożarów się zmienił przez te wszystkie lata. Nie sposób byłoby nie oddać zasług poprzednikom – dodał burmistrz.

Nowa jakość sesji rady miejskiej
Z funkcjonalności nowej sali konferencyjnej zadowolona jest Halina Dragan, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie.
– Sala bardzo mi się podoba. Uważam, że jest bardzo funkcjonalna. Czasami uczestniczymy w bardzo długich sesjach więc znaczenie mają detale, jak chociażby wygodne krzesła, a te nowe są bardzo wygodne. Swoje miejsce ma też publiczność. Zaproszeni goście i mieszkańcy będą mieli komfortowe warunki. Mamy dobrze przygotowane zaplecze z aneksem kuchennym. Swoje pomieszczenie ma też informatyk. Wszystko wygląda bardzo europejsko i profesjonalnie – mówi Halina Dragan.
Pierwsza sesja, którą prowadziła w nowym obiekcie, dotyczyła nadania tytułu honorowego obywatela Marcinowi Majcherowi, byłemu, wieloletniemu Burmistrzowi Ożarowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
– Pan Marcin Majcher był burmistrzem przez ponad 34 lata. Nie można powiedzieć tylko, że „był”. Działał. Był społecznikiem. Inaczej mieszkańcy nie obdarzaliby go zaufaniem przez tyle lat. Lista jego zasług jest imponująca. Przez te lata powstały kilometry dróg, wodociągów, gazociągów, powstały budynki użyteczności publicznej, zakupiono tereny pod budownictwo mieszkalne, a Ożarów się rozbudował – wylicza przewodnicząca. Dodaje, że jego praca wymagała poświęcenia, ale i dużego zrozumienia ze strony rodziny. – wyjaśnia Halina Dragan.
Marcin Majcher: „Czyń dobro, a do ciebie wróci”
Marcin Majcher przypomina, że swoją pracę zaczynał w 1990 roku, w okresie wielkich przemian społecznych i politycznych.
– Powierzenie stanowiska burmistrza, które zostało ustawowo zatwierdzone było wielkim wyzwaniem, ale i oczekiwaniem ze strony mieszkańców. Każdy liczył na pozytywne zmiany. Miałem szczęście, bo trafiłem na wspaniałych ludzi: radnych poszczególnych rad. Nasze społeczeństwo jest społeczeństwem bardzo mądrym i trzeźwo myślący. Wiele razy mnie wspierali i mi pomagali. Starali się porozumieć ponad podziałami. To owocowało. Udawało się nam realizować nowe przedsięwzięcia w trudnych czasach, gdy nie było na to zbyt w wielu środków, a dziś te inwestycje służa mieszkańcom – wyjaśnia Marcin Majcher.
Za swój największy sukces uważa 8 minionych kadencji i fakt, że miał społeczną akceptację ze strony mieszkańców gminy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
– Nadanie honorowego obywatelstwa uważam za wielkie wyróżnienie. Zawsze starałem się pracować dla społeczeństwo, a dzisiaj otrzymam niejako podziękowanie za to, że ktoś o mnie pamięta – tłumaczy.
Nie zrezygnował z życia samorządowego i pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Opatowie i członkiem Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kielcach.
– Siedem dni w tygodniu poświęcam swojej działalności społecznej i aktywności. Nie można się do tego odciąć po tylu latach. Życie samorządowca wymagało ode mnie określonego rytmu dnia, który wszedł mi już w krew. Moja żona to akceptuje, chociaż brakowało jej mojej obecności w domu. Zawsze cieszyła się z moich sukcesów, z wyników naszej gminy. Powtarzała: „Czyń dobro, a do ciebie wróci ” – podsumowuje Marcin Majcher.
Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTROinfo
