Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Powiat ostrowiecki: rzeka Modła przestanie „straszyć”! Pomoże unijne wsparcie!

Rusza realizacja niezwykle ważnego projektu związanego z zabezpieczeniem Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów przed zalewaniem przez rzekę Modłę. Umowa na dofinansowanie ze środków unijnych planowanego od kilku lat przedsięwzięcia została podpisana dziś w Świrnie, gm. Bodzechów przez marszałka Andrzeja Bętkowskiego, członka Zarządu Województwa Marka Jońcę i dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Annę Łukaszewską – Trzeciakowską. Gośćmi wydarzenia byli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, poseł RP Andrzej Kryj, senator RP Jarosław Rusiecki, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś oraz wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

„Zabezpieczenie przeciwpowodziowe miejscowości Ostrowiec Świętokrzyski, gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz gminy Bodzechów w oparciu o regulację rzeki Modły, z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach jako polderu zalewowego do redukcji fali powodziowej” – tak nazywa się projekt, który realizować będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 z Działania 4.1 Przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwanie ich skutków. Wartość całkowita projektu to 18,5 mln zł, w tym dofinasowanie unijne to 15 mln 750 tys. zł.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Projekt regulacji Modły to niezwykle ważne i oczekiwane przez społeczność lokalną przedsięwzięcie. Starania o jego realizację, przy wsparciu środków unijnych, trwają od kilku lat. Rzeka, która jest prawobrzeżnym dopływem Kamiennej, wielokrotnie występowała z brzegów zalewając znaczne tereny i powodując poważne straty. Stąd też projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów w oparciu o regulację rzeki z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach jako polderu zalewowego.

– O tym, jak niebezpieczna może być niewielka rzeka, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i Bodzechowa przekonywali się już wielokrotnie, kiedy Modła występowała z brzegów zalewając gospodarstwa rolne, obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej czy przemysłowe – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Tym bardziej cieszy, że udało się pokonać wszelkie przeszkody formalno – prawne związane z tym przedsięwzięciem i możemy podpisać umowę na dofinansowanie projektu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Po uprawomocnieniu się pozwolenia wodno-prawnego na inwestycję i przedłożeniu go przez Wody Polskie, 30 kwietnia zakończyła się ocena projektu, na którego realizację umowa została dziś podpisana.

– Z pozoru wolno płynąca rzeka, która podczas większych opadów deszczu, staje się zagrożeniem dla mieszkańców ostrowieckich dzielnic: Częstocice i Ludwików, a także mieszkańców gminy Bodzechów, zostanie w końcu ujarzmiona. To dobra wiadomość dla społeczności lokalnej, która pamięta m.in. lipiec 2001 r., gdy wody Modły i Szewnianki spowodowały podtopienia dolnej części Ostrowca Świętokrzyskiego – mówi członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przedsięwzięcie obejmie budowę wzdłuż Modły systemu czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych, których zadaniem będzie zretencjonowanie odpływów wywołanych nawałnicami. W ramach projektu planuje się także regulację rzeki na długości 205 m oraz dopływu spod Mychowa na długości 84 m, przebudowę i remonty przepustów na rzece oraz podwyższenie ujściowego odcinka lewego wału przeciwpowodziowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this