Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Prezenty z pierwszej komunii pod lupą Skarbówki? Sprawdź czy zapłacisz podatek!

Pierwsza Komunia Święta dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych dla rodziców dzieci ze szkół podstawowych. To także duże wydatki i często nadszarpnięcie domowego budżetu. Większość z rodziców dzieci pierwszokomunijnych decyduje się na wystawne przyjęcia po kościelnej uroczystości, dodając do tego ubiór dziecka, fotografa i kamerzystę – wszystko kosztuje. Nic więc dziwnego, że część rodziców liczy na to, że przyjęcie zwróci się im w prezentach od zaproszonych gości. Tu czyhać na nich pewna pułapka. Twoje dziecko dostało wartościowy prezent? Licz się z tym, że będziesz musiał zapłacić od niego podatek.

naOSTRO.info

Notebooki, quady, skutery, najnowocześniejsze smartfony, konsole do gier, tablety, ipody, rowery – to tylko kilka z będących aktualnie na topie prezentów na Pierwszą Komunię. Do lamusa odeszły zegarki i pamiątkowe łańcuszki z krzyżykiem, albo medalikiem. Rodzice, których dzieci otrzymały skromniejsze, bardziej tradycyjne prezenty, nie muszą się martwić, jednak Ci, których goście postanowili „zaszaleć”, mogą mieć prawdziwy problem. Będą bowiem musieli zapłacić podatek od wartości otrzymanego prezentu. Jego wysokość zależna jest od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy osobą wręczającą, a obdarowaną. W przypadku najbliższej rodziny nie trzeba uiszczać podatku niezależnie od wartości prezentu, ale w niektórych sytuacjach i tak konieczna będzie wizyta w urzędzie skarbowym. Informacje te potwierdza Ministerstwo Finansów. W przypadku dalszej rodziny i znajomych dotyczy to podarków powyżej 4902 zł. Prezent na komunię to bowiem klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek.

Do zapłaty podatku od darowizny zobowiązane są osoby fizyczne, które nabyły majątek w drodze darowizny, w przypadku gdy jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku. Jak wynika z ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi nie podlega nabycie majątku o wartości nieprzekraczającej: 9637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej, 7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej, 4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Grupa I to małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
Grupa II: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);
Grupa III: pozostali nabywcy (znajomi).

W praktyce wygląda to tak, że jeśli dobry znajomy rodziców dziecka, które przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej kupi mu komputer, którego cena przekracza 4902 zł, to rodzice będą zmuszeni od wartości tego komputera zapłacić podatek od darowizny. Deklarację trzeba złożyć w ciągu miesiąca, ale na tym nie koniec. Jeśli rodzic, babcia lub dziadek przekaże prezent przekraczający wartość 9637 zł, nie musi płacić podatku, ale ma obowiązek powiadomić o tym właściwy Urząd Skarbowy. Należy tego dokonać na odpowiednim formularzu w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny. Trzeba pamiętać także o sumowaniu się darowizn z pięciu lat od tej samej osoby.

Osoby, które nie wywiążą się z ciążącego na nich obowiązku podatkowego, w przypadku, gdy urząd skarbowy dokona kontroli mogą zostać obciążone kwotą 20 proc. wartości darowizny.

Zamiast skupiać się na drogich prezentach i wystawnych przyjęciach chyba zdecydowanie lepiej docenić wartość niematerialną tego ważnego dla dziecka wydarzenia i sprawić, aby zapamiętało ten dzień na lata.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this