Znajdź nas na

FAKTY

Procedury procedurami, a mieszkańcy jeżdżą po dziurach! Czy doczekają się remontu łącznika drogi Piotrów – Bukowie?

W jakim stanie jest droga łącząca miejscowości Piotrów – Bukowie nikomu, kto choć raz nią przejeżdżał, tłumaczyć nie trzeba. Pełno jest w niej dziur i pęknięć w jezdni, a kierowcy, aby pokonać 629 metrowy odcinek muszą jeździć slalomem. Nie jest to bezpieczne rozwiązanie ani dla pieszych, ani dla kierowców. Z prośbą o zaszeregowanie drogi do kategorii dróg powiatowych, co w efekcie pozwoliłoby na pozyskanie środków zewnętrznych na jej remont, wystąpił w czerwcu 2019 roku Janusz Gołdyn, radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości. Problem istnieje jednak od lat. O remont drogi apelował także już w poprzedniej kadencji Janusz Bugajski, radny Rady Gminy w Waśniowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Droga będąca łącznikiem pomiędzy gminą Waśniów, a Kunów, a konkretnie niespełna 700 metrowy odcinek drogi Piotrów – Bukowie jest wyzwaniem dla kierowców i testem wytrzymałości dla ich aut. Miejscami pozrywana nawierzchnia asfaltu, pełna jest dziur i kolein, które kierowcy muszą omijać slalomem. W czerwcu ubiegłego roku interpelację w tej sprawie składał Janusz Gołdyn, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– W imieniu mieszkańców gminy Waśniów zwracam się z prośbą o zaszeregowanie drogi łączącej miejscowości Piotrów – Bukowie do kategorii dróg powiatowych. Proszę o wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej, gdyż obecna droga jest w fatalnym stanie (jest bardzo dużo ubytków i pęknięć w jezdni). Przejazd tą drogą stwarza duże niebezpieczeństwo dla kierujących pojazdem i pieszych, poruszających się tym odcinkiem (629 m.). Nadmieniam, że wyżej wymieniony odcinek drogi częściowo należy do powiatu ostrowieckiego (działka nr 33) i usytuowany jest w obszarze gminy Waśniów, druga część drogi należy do gminy Kunów. Bardzo proszę o pilną interwencję w tej sprawie, gdyż taki stan rzeczy trwa już kilkanaście lat – apelował w czerwcu ubiegłego roku Janusz Gołdyn, radny powiatowy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Także większość kierowców poruszających się tym odcinkiem drogi jest zniecierpliwiona i przestała już chyba wierzyć, że coś się zmieni.

– Korzystam z tej drogi, jak ze skrótu do domu. Kilka razy kończyło się już wizytą u mechanika. Jakie auto wytrzyma takie wertepy? Ile lat można czekać na remont kawałka asfaltu – pyta jeden z kierowców, który każdego dnia pokonuje dziurawy łącznik pomiędzy gminami. 

Głos w sprawie drogi zabrał także, podczas sesji Rady Gminy w Waśniowie (11 lutego) radny Janusz Bugajski, który przypomniał, że o remont feralnego odcinka apelował już wielokrotnie, także w poprzedniej kadencji. 

– Kilka miesięcy temu prosiłem o interwencję w sprawie pomocy przejęcia przez powiat odcinka drogi, który praktycznie od wielu, wielu lat służy naszym mieszkańcom, a jest odcinkiem, który tak nie za bardzo wiadomo czyj jest. Grunty należą do skarbu państwa, droga miała być kiedyś przejęta przez powiat, potem się okazało, że nie jest. Nie  ma możliwości sfinansowania jej z żadnych środków unijnych, ponieważ na drogę, której się jest właścicielem środków się takich nie pozyska. Łączy ta droga gminę Kunów i gminę Waśniów – mówił podczas sesji Janusz Bugajski. 

Podkreślił, że gdyby drogę przejął powiat można by postarać się o dofinansowanie zewnętrzne. Przypomniał także, że wielokrotnie nagłaśniał już tę sprawę.

– Za poprzedniej rady powiatu również było obiecywane, że uzyskam pomoc. Nie uzyskałem żadnej  pomocy w kwestii tej drogi. Sprawa jest jakby nieobecna. Nie wiem co robić – podsumował Janusz Bugajski. 

W Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. w lipcu ubiegłego roku pojawiła się odpowiedź na interpelację radnego Janusza Gołdyna. 

– Odnosząc się do przedmiotu interpelacji, należy poddać analizie, czy wnioskowany fragment drogi spełnia wymagania drogi powiatowej. Informuję, że sprawa zostanie przekazana do Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu tut. urzędu, w celu ewentualnego wdrożenia procedur ustalenia przebiegu oraz nadania kategorii drogi powiatowej. Wyjaśniam, że jakiekolwiek remonty lub przebudowa drogi, których inwestorem byłby Powiat Ostrowiecki, możliwe będa wyłącznie w przypadku zaliczenia przedmiotowej drogi do kategorii drogi powiatowej – czytamy w odpowiedzi jaką otrzymał radny. 

Zaliczenie drogi do kategorii dróg powiatowych, jak ustalenie przebiegu dróg powiatowych, następuje w drodze uchwały rady powiatu po wcześniejszym porozumieniu z zarządem województwa, po zasięgnięciu opinii organów administracji samorządu terytorialnego: wójtów (burmistrzów, prezydentów)  gmin, na których terenie przebiega droga, zarządów sąsiednich powiatów, a także prezydentów miast – w przypadku miast na prawach powiatu. 

Ustalenie przebiegu istniejących dróg wymaga zasięgnięcia opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów) gmin, na obszarze których przebiega droga. Do dróg powiatowych zalicza się drogi inne niż określone w Ustawie o drogach publicznych ( Dz. U. z 2018 roku poz. 2068 ze zm.), stanowiące połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzibami gmin między sobą. 

Jak zapewnił podczas sesji Rady Gminy w Waśniowie Janusz Gołdyn procedura przejęcia tej drogi przez powiat jest już wdrażana, a on jest w stałym kontakcie z władzami powiatu. 

– Jest wdrażona procedura przejęcia tej drogi i zaliczenia jej do dróg powiatowych. Rozmawiałem również z burmsitrzem Łodejem, panem kierownikiem Kołodzińskim, z panią Dębniak, z panem wicestarostą Andrzejem Jabłońskim, panem Bilskim, żeby ta droga w końcu została zaliczona do dróg powiatowych i została wykonana jakaś nakładka. Ludzie oczekują szybkiej reakcji i naprawy tej drogi. Procedury jednak trwają dosyć długo, do roku czasu  – wyjaśnił Janusz Gołdyn, który deklaruje, że w przypadku tej drogi będzie trzymał rękę na pulsie i kontrolował postęp prac związanych z jej przejęciem przez powiat.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this