Znajdź nas na

FAKTY

„Projekt Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny” Głównego Urzędu Miar z dodatkowym dofinansowaniem!

25,5 mln zł dodatkowego unijnego wsparcia otrzymał Główny Urząd Miar na realizację projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – etap I”. Dziś w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii w Warszawie w obecności wicepremiera Jarosława Gowina marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i nowy prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak podpisali porozumienie w tej sprawie. W uroczystości uczestniczyli także wiceminister sportu Anna Krupka oraz rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Budowa Kampusu w Kielcach jest jednym z najważniejszych i kluczowych dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Dodatkowe wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 o 25, 5 mln zł pozwoliło na zwiększenie kwoty dofinansowania do 165 mln zł. Ogólna wartość projektu realizowanego przez Główny Urząd Miar wraz z konsorcjantem, którym jest Politechnika Świętokrzyska, to ponad 188, 8 mln zł.

– W ostatnich miesiącach Zarząd Województwa Świętokrzyskiego prowadził negocjacje z Komisją Europejską, co do zmiany zakresu rzeczowego, zwiększenia dofinansowania i odejścia od schematu pomocy publicznej. Rozmowy z Komisją zakończyły się sukcesem, co pozwoliło nam na zwiększenie dofinansowania projektu o ponad 25 milionów złotych – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Wicemarszałek Renata Janik dodaje, że zgodnie z planami laboratoria Głównego Urzędu Miar mają stać się centrum polskiej metrologii i pracować na rzecz podniesienia konkurencyjności i innowacyjności firm na rynku europejskim i światowym.

– Wierzę, że będzie to także koło zamachowe rozwoju regionu świętokrzyskiego, bowiem inwestycja została zapisana w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ w pierwszym celu strategicznym – Inteligentna Gospodarka i Aktywni Ludzie – mówi wicemarszałek.

Dzięki podpisanej dzisiaj nowej umowie możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu na roboty budowlane. To niewątpliwie ogromny sukces, bowiem oznacza to unikniecie kolejnej długotrwałej procedury przetargowej, szybkie wyłonienie wykonawcy i przyśpieszenie działań związanych z realizacją projektu, który ma być zakończony 31 grudnia 2023 r.

W ramach projektu przewidziano budowę u zbiegu ulic Wrzosowej i ks. Jerzego Popiełuszki w Kielcach sześciu laboratoriów badawczo-pomiarowych (akustyki, ultradźwięków i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, wsparcia przemysłu) wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i aparaturę. Strefa ta stanowić będzie zaplecze niezbędne do prowadzenia badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, a także posłuży do rozpowszechniania na szeroką skalę wyników takich działań poprzez dydaktykę i, otwarte bazy danych.
Powstanie również pięć sal wdrożeniowo-dydaktycznych dla ok. 20 osób każda oraz zaplecze administracyjne i techniczne. Powierzchnia całkowita kampusu to13 946 m kw. (w tym trzy kondygnacje nadziemne i jedna podziemna).

Kampus GUM będzie miejscem, gdzie spotykać się będą nie tylko środowiska badawcze i naukowe, ale również przedstawiciele przemysłu oraz biznesu. W tym miejscu wspierana będzie także wynalazczość i innowacyjność oraz prowadzona działalność dydaktyczna. We współpracy z Politechniką Świętokrzyską ma stać się centrum polskiej metrologii – laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową na najwyższym poziomie, kampus zapewni także profesjonalną bazę dydaktyczną dla naukowców z kraju z zagranicy, wspierając w ten sposób wynalazczość i innowacyjność.

Laboratoria GUM to także nowe miejsca pracy dla kadry laboratoryjnej, technicznej i naukowców, to również szansa na zatrzymanie niepokojącego zjawiska „drenażu mózgów” – odpływu z naszego regionu młodych, wykształconych ludzi.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Zaginął Marek Rzeszowski! Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach!

FAKTY

Hubert Żądło: Wskaźniki finansowe mamy unormowane. Ten rok dla budżetu gminy Bałtów zakończymy z ponad milionową nadwyżką finansową!

FAKTY

Świętokrzyskie w czołówce! 70 milionów euro na „covidowe” wsparcie firm!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this