Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Propozycje rządowe nie do przyjęcia! Będzie strajk nauczycieli!

Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych z rządem. Oznacza to paraliż w placówkach oświatowych z Ostrowca Świętokrzyskiego, które zadeklarowały uczestnictwo w strajku. Rozpoczną go już jutro.

Grafika: naOSTRO.info

Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych z rządem. Oznacza to paraliż w placówkach oświatowych z Ostrowca Świętokrzyskiego, które zadeklarowały uczestnictwo w strajku. Rozpoczną go już jutro.

Rozmowy rozpoczęły się około godziny 19.00. Dwie i pół godziny później było już wiadomo, że do porozumienia nie dojdzie. Jak napisała na Tweeterze Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów:

– Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy na temat sytuacji w oświacie. To nie były łatwe rozmowy. Strona rządowa przedstawiła kilka propozycji. Niestety przez dwie centrale zostały odrzucone, przyjęła je „S”. To dobra propozycja dla nauczycieli – napisała wicepremier.

Innego zdania był Sławomir Broniarz, prezes Związki Nauczycielstwa Polskiego, który także na tym samym portalu społecznościowym napisał: „Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ . Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!”

Przypomnijmy, że nauczyciele domagali się 1000 zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.

– Czujemy się nie tylko poszkodowani, ale i w tej chwili dyskredytowani w oczach społeczeństwa przez nasze władze. Rząd wykorzystuje do tego telewizję publiczną, gdzie jesteśmy non stop zaszczuwani, jakieś niewiarygodne rzeczy pojawiają się na nasz temat. Ostatnio nawet spot, który mówi jak to nauczycielom jest dobrze. No niestety my nie czujemy, że jest nam dobrze, wręcz przeciwnie. Wielu z nas zarabia niewiele ponad najniższą krajową, a żaden z nauczycieli nie sięga średniej krajowej, która na dzień dzisiejszy wynosi około 3500 netto – tłumaczyła nam pod koniec marca Ewa Malec, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak będzie przebiegał strajk? Nauczyciele 8 kwietnia przyjdą do pracy, a ci którzy zadeklarują udział w strajku, nie przystąpią do wykonywania czynności. Stracą na tym uczniowie, chociaż większość rodziców rozumie postulaty nauczycieli i popiera ich działania.


Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić w kieleckim oddziale Okręgowej Inspekcji Pracy do piątku (5 kwietnia) do godziny, 13.00 żaden z dyrektorów ostrowieckich szkół nie zgłosił przystąpienia nauczycieli do sporu zbiorowego.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, nie może być wątpliwości, iż niezgłoszenie sporu zbiorowego przez dyrektora szkoły okręgowemu inspektorowi pracy nie skutkuje nielegalnością sporu zbiorowego.

Dyrektorzy ostrowieckich placówek oświatowych, których nauczyciele przystąpią do strajku wystosowali apele do rodziców uczniów. Zdają sobie sprawę, że strajk pracowników oświaty może spowodować zakłócenia w pracach szkół, a tym samym wiązać się z pewnymi trudnościami dla rodziców i ich dzieci. Proszą o zapewnienie opieki dla dzieci we własnym zakresie w czasie trwania strajku. Informacje dotyczące powrotu do pełnego funkcjonowania szkół zostaną przekazane rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego niezwłocznie po ich uzyskaniu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this