Znajdź nas na

FAKTY

Przy Katolickim Zespole Edukacyjnym trwa budowa hali sportowej! Każdy może wesprzeć tę inwestycję w ostrowieckie dzieci i młodzież!

Pomimo że jej budowa rozpoczęła się dopiero z końcem sierpnia, stoją już mury zaplecza technicznego, a gmach sali gimnastycznej pnie się do góry. Mowa o budynku sportowym, który już wkrótce służyć będzie uczniom Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obiekt będzie posiadał salę gimnastyczną (600 m2) oraz zaplecze: pomieszczenie techniczne, kantorek na sprzęt, szatnie ubraniowe i sanitariaty (blisko 300 m2). Koszt budowy to około 4 mln zł brutto. Każdy może wesprzeć to dzieło „dobroci ludzkich serc”, a uczniom podarować nową jakość zajęć sportowych. Starsi uczniowie szkoły, którzy uczą się w wynajmowanym budynku na os. Słonecznym muszą bowiem korzystać z wynajmowanej sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Budowa hali sportowej przy Katolickim Zespole Edukacyjnym idzie pełną parą. W centrum kadru Siostra Zofia Kuska, dyrektor KZE fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W sumie 374 uczniów: 246 w szkole podstawowej, 128 przedszkolaków liczy wspólnota szkolna Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z roku na rok uczniów w szkole przybywa. Młodsze klasy (I–IV) uczą się w budynku  przy ulicy Grabowieckiej, starsze (V–VIII) w wynajmowanym  budynku na os. Słonecznym. Placówka nie posiada także własnej sali gimnastycznej. Starsi uczniowie korzystają wynajmowanej odpłatnie sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

 – Trudnością jest nie tylko brak sali. Wyzwanie stanowi przejazd między placówkami dla nauczycieli uczących w starszych klasach, a dla uczniów brak kontaktu ze starszymi koleżankami kolegami – wyjaśnia Siostra Zofia Kuska, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

W ostatnich tygodniach sierpnia rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej wraz zapleczem technicznym. Do lutego obiekt ma być gotowy w stanie surowym. Pozostaje jednak jego wyposażenie. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bardzo chcielibyśmy, aby od września 2022 roku rozpocząć użytkowanie nowej hali. Wszystko będzie jednak zależało od postępów prac wykończeniowych. Ta hala będzie olbrzymim udogodnieniem dla dzieci, szansą na ich rozwój sportowy. Dzieci, które uczą się  w  budynku przy ulicy Grabowieckiej zyskają nowe pomieszczenia do ćwiczeń,  a także uczniowie, którzy uczą się na os. Słonecznym nie będą musieli korzystać z wynajmowanej sali. Myślę, że wzbogaci to także naszą wspólnotę szkolną. Z hali będą mogli korzystać również rodzice. Będziemy mogli organizować rozgrywki szkolne, czy rodzinne – wyjaśnia Siostra Zofia Kuska.

Hala sportowa będzie miała 600 m2, zaplecze: pomieszczenie techniczne, kantorek na sprzęt, szatnie ubraniowe i sanitariaty blisko 300 m2. Koszt budowy oscyluje wokół 4 mln zł brutto. 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Stanisław Onak, właściciel firmy „Anko” z Tarnowa, który specjalizuje się w budowie tego typu hal.

– To już  35 hala sportowa, którą stawiamy. Działamy głównie na terenie województwa małopolskiego. Aktualnie wykonujemy stan surowy zaplecza hali. Jesteśmy na etapie stropodachu. Na terenie saligimnastycznej montujemy słupy prefabrykowane. Później rozpoczniemy murowanie. Główną konstrukcję dachu stanowić będą dźwigary, wykonane z drewna klejonego. Będzie to bardzo ładnie wyglądać. Na pewno wpłynie to także na zdecydowanie lepszą akustykę. Jeśli tylko pozwoli na to  pogoda, postaramy się jak najszybciej ten etap zakończyć – deklaruje Stanisław Onak. 

Budowę hali wesprzeć może każdy, głównie przez Fundację Przyjaciół Wychowania Chrześcijańskiego Feliks (https://fundacja-feliks.pl/).

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Jeśli chodzi o wsparcie materialne, które jest niezmiernie ważne, liczy się bowiem każdy grosz, całość budowy jest finansowana i sfinalizowana przez środki własne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincji Krakowskiej. Składają się na to oszczędności sióstr, a także wpływy wynikające ze sprzedaży ziemi, którą rozdysponowuje na terenach Nowej Dębowej Woli. Część  funduszy to również darowizny i ofiary Dobroczyńców, Rodziców, Przyjaciół, którzy wpłacają datki na konto Fundacji Przyjaciół Wychowania Chrześcijańskiego „Feliks” oraz rokrocznie przekazują na naszą rzecz swój 1% podatku. Ważne jest też wsparcie duchowe, czyli modlitwa o to dzieło, aby się rozwijało,  a także dobre słowo i reklama naszej placówki, abyśmy mogli się dalej rozwijać –mówi Siostra Zofia Kuska. 

Dodaje, że w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa budynku dydaktycznego. To pozwoliłoby na przeniesienie dzieci starszych klas w jedno miejsce przy ulicy Grabowieckiej. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ufamy Opatrzności Bożej, że pomoże nam w realizacji tych zamierzeń.  Wierzymy, że w przeciągu najbliższych lat powstanie przy ul. Grabowieckiej 15 kompleks obiektów, w którym dzieci i młodzież będą uczyć się i wychowywać na najwyższym poziomie, w duchu wiary i miłości, patriotyzmu i służby Kościołowi Świętemu. Moje marzenie, jest takie, aby całe  grono nauczycielskie było w jednym miejscu, aby dzieci czuły się i uczyły w tej jedności. Byłoby to także dużym ułatwieniem dla rodziców dzieci, które aktualnie uczą się w budynku os. Słonecznym.  Z całego serca dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom i Sponsorom za duchowe wspieranie naszego dzieła oraz składane na cel budowy środki materialne. Niech Św. Zygmunt Szczęsny Feliński i św. Jan Paweł II – Patroni Szkoły – wypraszają potrzebne łaski oraz moc Bożego błogosławieństwa na każdy dzień – podsumowuje dyrektor placówki. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this