Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Rodzice alarmują: Nie tak powinien wyglądać oddział pediatryczny!

O tym, że oddział pediatryczny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. pozostawia wiele do życzenia od pewnego czasu informują nas zaniepokojeni mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, których dzieci korzystały z usług ostrowieckiej placówki. Jednym z najczęściej wymienianych, jest problem z dostępnością łóżek przeznaczonych dla rodziców dzieci wymagających hospitalizacji. Jeśli dodamy do tego rodziców uskarżających się na kiepskie warunki sanitarne i higieniczne, a także informację, że dzieci z różnymi schorzeniami diagnozowane są w jednym pomieszczeniu – obraz oddziału pediatrycznego nie wygląda najlepiej. Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego o sytuację na oddziale pediatrycznym Andrzeja Gruzę, dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., pytał Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jakiś czas temu odezwali się do nas rodzice dzieci, które korzystały z oddziału pediatrycznego  ostrowieckiej placówki leczniczej. Jedna z mam podzieliła się z nami niepokojącymi informacjami na temat dostępności łóżek dla rodziców. 

– Sytuacja wygląda tak że kilka, nie wiem ile dokładnie łóżek  jest rozstawionych na oddziale maluszków, a reszta czyli 3 sztuki stoją bez użytku w świetlicy. Piszę, bo właśnie wróciłam z oddziału. Mnie się udało i otrzymałam łóżko, jako matka hospitalizowanego dziecka, ale obok w sali już takich nie było, a matki spały na krzesełkach, bądź na jednym łóżku z dzieckiem. Jedna z matek chciała nawet zapłacić za wynajem tego łóżka ze świetlicy. Dostała informację że to są łóżka tylko dla matek maleńkich dzieci.  To chyba nie tak powinno wyglądać – pytała jedna z mieszkanek powiatu ostrowieckiego, której dziecko przebywało na oddziale pediatrycznym.

Paweł Walesic, radny z Klubu PiS
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolejny problem związany z pediatrą, podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego przedstawił Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu PiS. 

– Chciałbym dopytać o kwestie bardziej prozaiczne, nie tylko finansowe, ale o kwestie związane z obsługą pacjentów w naszym szpitalu. Dzisiaj odbyłem rozmowę z panią, która dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat oddziału dziecięcego, tzw. biegunkowego, uskarżając się na warunki sanitarne chociażby. Jeżeli chodzi o możliwości zabezpieczenia, dobrze wiemy, że jesteśmy przed taką sytuacją, która jest szczególna jeżeli chodzi o kwestie związane z higieną. I myślę, że są to niezbędne rzeczy, które powinny zostać dochowane. Takimi informacjami ta osoba się podzieliła, prosząc o interwencję w tej sprawie. Prosiłbym pana dyrektora o sprawdzenie, jak to faktycznie wygląda, czy rzeczywiście dołożono wszelkich starań do tego, aby te warunki były odpowiednie, jak również co do przebywania dzieci na jednym oddziale, diagnozowania ich – mówił podczas sesji Paweł Walesic. 

Dodał także, że sytuacja jest o tyle bulwersująca, że z relacji jednej z matek wynikało, że dzieci z różnymi chorobami diagnozowane były w jednym pomieszczeniu.

– Z tego co usłyszałem  diagnoza najpierw była skorelowana, że troje dzieciaków, które były w jednym pomieszczeniu przyjmowane, miała być bardzo zbliżona, następnego dnia okazało się, że w każdym przypadku to jest inne schorzenie. Również tego typu dziwne zachowania dotyczące przebywania trójki dzieci wraz z rodzicami w jednym pomieszczeniu,  krótko mówiąc budzi to kontrowersje – dodał radny.

Andrzej Gruza. dyrektor ostrowieckiego ZOZ-u
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej nie do końca odpowiedział na pytanie radnego, podkreślił jednak, że warunki sanitarne są przestrzegane. 

– Podobnie jak na innych oddziałach szpitalnych, tak samo na oddziale pediatrycznym, w zasadzie oddział pediatryczny nie jest pawilonem izolacyjnym, jako takim.

My generalnie nie leczymy chorób zakaźnych tzn. nie mamy odcinka zakaźnego i nie mamy oddziału zakaźnego. Naturalną rzeczą jest, że dzieci się najpierw diagnozuje, żeby się dowiedzieć co im dolega. W związku z tym po wstępnym rozpoznaniu następuje szczegółowa diagnostyka i ustalenie jednostki chorobowej i odpowiednie leczenie. Oczywiście tam są wydzielone odcinki biegunkowe także dla dzieci, bo wiadomo, że biegunka często wiąże się z zakażeniami jelitowymi, może się rozprzestrzeniać, w związku  z tym tutaj trzeba tego reżimu sanitarnego może bardziej przestrzegać niż gdzie indziej. Szpital pracuje normalnie tzn. na warunki higieniczne zawsze zwracamy uwagę. Problemem są zakażenia szpitalne często przychodzące z zewnątrz, z innych szpitali – podsumował dyrektor.

O problem z łóżkami dla rodziców dzieci hospitalizowanych zapytaliście szpital  drogą mailową. Jak tylko otrzymamy odpowiedz, do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Małgorzata Ślusarz: Przeszło dwa lata pielęgniarki w ośrodku zdrowia w Waśniowie były poniżane, traktowane w nieodpowiedni sposób!

FAKTY

Akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi G. trafił do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.!

FAKTY

Radni z Klubu PiS: Jesteśmy na granicy miasta prezydenckiego! Opozycja przeciwko absolutorium dla prezydenta!

FAKTY

13 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this