Znajdź nas na

FAKTY

Rodzice alarmują: Nie tak powinien wyglądać oddział pediatryczny!

O tym, że oddział pediatryczny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. pozostawia wiele do życzenia od pewnego czasu informują nas zaniepokojeni mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, których dzieci korzystały z usług ostrowieckiej placówki. Jednym z najczęściej wymienianych, jest problem z dostępnością łóżek przeznaczonych dla rodziców dzieci wymagających hospitalizacji. Jeśli dodamy do tego rodziców uskarżających się na kiepskie warunki sanitarne i higieniczne, a także informację, że dzieci z różnymi schorzeniami diagnozowane są w jednym pomieszczeniu – obraz oddziału pediatrycznego nie wygląda najlepiej. Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego o sytuację na oddziale pediatrycznym Andrzeja Gruzę, dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., pytał Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jakiś czas temu odezwali się do nas rodzice dzieci, które korzystały z oddziału pediatrycznego  ostrowieckiej placówki leczniczej. Jedna z mam podzieliła się z nami niepokojącymi informacjami na temat dostępności łóżek dla rodziców. 

– Sytuacja wygląda tak że kilka, nie wiem ile dokładnie łóżek  jest rozstawionych na oddziale maluszków, a reszta czyli 3 sztuki stoją bez użytku w świetlicy. Piszę, bo właśnie wróciłam z oddziału. Mnie się udało i otrzymałam łóżko, jako matka hospitalizowanego dziecka, ale obok w sali już takich nie było, a matki spały na krzesełkach, bądź na jednym łóżku z dzieckiem. Jedna z matek chciała nawet zapłacić za wynajem tego łóżka ze świetlicy. Dostała informację że to są łóżka tylko dla matek maleńkich dzieci.  To chyba nie tak powinno wyglądać – pytała jedna z mieszkanek powiatu ostrowieckiego, której dziecko przebywało na oddziale pediatrycznym.

Paweł Walesic, radny z Klubu PiS
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolejny problem związany z pediatrą, podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego przedstawił Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu PiS. 

– Chciałbym dopytać o kwestie bardziej prozaiczne, nie tylko finansowe, ale o kwestie związane z obsługą pacjentów w naszym szpitalu. Dzisiaj odbyłem rozmowę z panią, która dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat oddziału dziecięcego, tzw. biegunkowego, uskarżając się na warunki sanitarne chociażby. Jeżeli chodzi o możliwości zabezpieczenia, dobrze wiemy, że jesteśmy przed taką sytuacją, która jest szczególna jeżeli chodzi o kwestie związane z higieną. I myślę, że są to niezbędne rzeczy, które powinny zostać dochowane. Takimi informacjami ta osoba się podzieliła, prosząc o interwencję w tej sprawie. Prosiłbym pana dyrektora o sprawdzenie, jak to faktycznie wygląda, czy rzeczywiście dołożono wszelkich starań do tego, aby te warunki były odpowiednie, jak również co do przebywania dzieci na jednym oddziale, diagnozowania ich – mówił podczas sesji Paweł Walesic. 

Dodał także, że sytuacja jest o tyle bulwersująca, że z relacji jednej z matek wynikało, że dzieci z różnymi chorobami diagnozowane były w jednym pomieszczeniu.

– Z tego co usłyszałem  diagnoza najpierw była skorelowana, że troje dzieciaków, które były w jednym pomieszczeniu przyjmowane, miała być bardzo zbliżona, następnego dnia okazało się, że w każdym przypadku to jest inne schorzenie. Również tego typu dziwne zachowania dotyczące przebywania trójki dzieci wraz z rodzicami w jednym pomieszczeniu,  krótko mówiąc budzi to kontrowersje – dodał radny.

Andrzej Gruza. dyrektor ostrowieckiego ZOZ-u
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej nie do końca odpowiedział na pytanie radnego, podkreślił jednak, że warunki sanitarne są przestrzegane. 

– Podobnie jak na innych oddziałach szpitalnych, tak samo na oddziale pediatrycznym, w zasadzie oddział pediatryczny nie jest pawilonem izolacyjnym, jako takim.

My generalnie nie leczymy chorób zakaźnych tzn. nie mamy odcinka zakaźnego i nie mamy oddziału zakaźnego. Naturalną rzeczą jest, że dzieci się najpierw diagnozuje, żeby się dowiedzieć co im dolega. W związku z tym po wstępnym rozpoznaniu następuje szczegółowa diagnostyka i ustalenie jednostki chorobowej i odpowiednie leczenie. Oczywiście tam są wydzielone odcinki biegunkowe także dla dzieci, bo wiadomo, że biegunka często wiąże się z zakażeniami jelitowymi, może się rozprzestrzeniać, w związku  z tym tutaj trzeba tego reżimu sanitarnego może bardziej przestrzegać niż gdzie indziej. Szpital pracuje normalnie tzn. na warunki higieniczne zawsze zwracamy uwagę. Problemem są zakażenia szpitalne często przychodzące z zewnątrz, z innych szpitali – podsumował dyrektor.

O problem z łóżkami dla rodziców dzieci hospitalizowanych zapytaliście szpital  drogą mailową. Jak tylko otrzymamy odpowiedz, do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this