Znajdź nas na

FAKTY

Rozpoczyna się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi!

Od dziś (21 września) do najbliższego piątku 25 września specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach prowadzić będą bezpłatne badania profilaktyczne, organizowane w ramach rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Profesor dr Stanisław Góźdź fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nowotwory to, po chorobach układu krążenia, druga przyczyna zgonów wśród osób z przewlekłymi schorzeniami w Polsce. Na całym świecie, każdego roku, z powodu raka umiera blisko 9 mln chorych.

– Nie bójmy się chodzić do lekarza, nie unikajmy kontaktu z medykami tylko dlatego, że trwa pandemia – przekonuje dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach prof. dr Stanisław Góźdź. – Zbyt często trafiają do nas chorzy, którym pomóc już nie możemy. Zachęcamy, by w czasie rozpoczynającego się tygodnia profilaktyki zadbać o swoje zdrowie i życie, zbadać się, a jeśli będzie to konieczne, wdrożyć szybkie i skuteczne leczenie. Drzwi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przez cały okres trwania pandemii są dla naszych pacjentów otwarte – dodał prof. Góźdź.

Od poniedziałku 21 września w województwie trwać będzie organizowana po raz 8. akcja bezpłatnych badań profilaktycznych, nakierowanych na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi.

Dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowi i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Nowotwory nie czekają, nie dają nam czasu, rozwijają się bardzo szybko, dlatego też tak ważne jest, by zgłaszać się do lekarza, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy – wyjaśnił dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowi i Szyi Centrum. – Nowotwory występujące w obrębie głowy i szyi nie są częste, ale są najbardziej bezwzględne, bo atakują narządy odpowiedzialne za jedzenie, oddychanie, kontakt z drugim człowiekiem, dlatego tak ważne jest, by szybko zgłaszać się do specjalisty. Na wczesnym etapie choroby leczenie jest skuteczne i niemal niezauważalne, a zabieg trwa pół godziny, często nie jest konieczne zwolnienie lekarskie, pacjent może nie rezygnować z codziennego trybu życia, pracy, obowiązków. Gdy pojawią się już przerzuty, lekarze niejednokrotnie nie są w stanie już pomóc – dodał dr Okła.

Z badań powinny przede wszystkim skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, u którym wystąpiło zwiększone ryzyko zarażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego). Warto, by na badania zgłosiły się osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy: nieprzemijającą chrypkę, pieczenie języka, zmiany i nadżerki w jamie ustnej, które nie chcą się zagoić, kłopoty z połykaniem, niebolesny guz na szyi.

Konferencja dotycząca Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

-Jeśli te objawy nie są związane z infekcją, jeżeli obserwujemy je dłużej niż przez 3 tygodnie, to powinniśmy jak najszybciej zgłaszać się do specjalisty lub do lekarza pierwszego kontaktu – dodał dr Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowi i Szyi. – Prosimy, by pacjenci zgłaszali się do nas, do poradni, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu wizyty.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 405 nowych zakażeń, 45 ozdrowień i 4 zgony!

FAKTY

Adam Karolik: Nie przesadzę jeśli powiem: „padamy na pysk”! Brakuje personelu, przybywa zakażonych pacjentów!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Funkcjonariusze ABW u organizatora Żywej Biblioteki!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 639 zakażeń i 4 zgony!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this