Znajdź nas na

FAKTY

RPD: dzieci w pieczy zastępczej powinny mieć możliwość wyjazdu na święta do rodzin!

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wojewodów, by wspólnie ze starostami i dyrektorami placówek zapewnili dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej możliwość wyjazdu na święta do rodzin. Dzieci mają prawo do osobistych kontaktów z najbliższymi – podkreślił.

Warszawa, 04.06.2020. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podczas konferencji prasowej pt. "Nowe Fakty ws. Zatoki Sztuki", 4. bm. w Biurze RPD w Warszawie. (tg/doro) PAP/Tomasz Gzell

RPD w piśmie do wojewodów poinformował, że napływają do niego listy od dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Dzieci wskazują w nich, że z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2 nie otrzymają przepustek do swoich domów rodzinnych.

„(Dzieci-PAP) wspominają bardzo trudny dla nich okres od marca do sierpnia tego roku, kiedy przez pół roku mogły rozmawiać z najbliższymi tylko telefonicznie, a samotne Święta Wielkanocne spędziły w placówce. Nic dziwnego, że z przerażeniem myślą o podobnej sytuacji teraz, podczas Świąt Bożego Narodzenia” – pisze rzecznik praw dziecka.

Pawlak przytacza treść jednego z listów: „Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które pragniemy spędzić w domu. Boimy się, że będzie tak jak w marcu, że nie pojedziemy na urlopowanie. A tak bardzo doskwiera nam tęsknota. Czuję się jak w więzieniu, chociaż nic nie zrobiłam, czuję się odizolowana od rodziny, od przyjaciół, których tak bardzo kocham. Tak bardzo chciałabym usłyszeć: „Możesz te Święta spędzić z siostrą”. Codziennie wstaję z myślą, że to wszystko, co dzieje się na świecie, to tylko sen. A jednak nie. Boję się tego, co będzie dalej”.

Rzecznik zaznaczył, że zna zawarte w rekomendacjach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wytyczne dla placówek pieczy zastępczej, określające funkcjonowanie tych miejsc w czasie epidemii. Jednak uważa, że jest możliwe zorganizowanie dzieciom wyjazdu na święta i bezpiecznego powrotu do placówki.

Pawlak podkreślił, że jest informowany także o pozytywnych rozwiązaniach w tym zakresie i że niektóre placówki wygospodarowały środki na przeprowadzenie testów dzieciom powracającym ze świątecznego urlopowania.

Dlatego RPD zwrócił się do wojewodów, by wspólnie ze starostami i dyrektorami placówek zapewnili dzieciom możliwość wyjazdu na święta do rodzin z zachowaniem procedur bezpieczeństwa po powrocie do placówki. „Bardzo proszę Państwa o życzliwe podejście do problemu – dzieci mają prawo do osobistych kontaktów z najbliższymi, to bardzo ważne prawo każdego dziecka” – napisał rzecznik. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this