Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

RPP: Informuję, że Biuro Rzecznika Praw Pacjenta nie łączy z panem Tomaszem Kopcem żadna umowa cywilnoprawna, czy o pracę!

Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 29 listopada 2021 roku, Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odnosząc się do dramatycznej sytuacji jednego z pacjentów ostrowieckiego szpitala, przedstawionej przez Mirosława Rogozińskiego, radnego powiatowego z Prawa i Sprawiedliwości, mówił, że „działa” przy rzeczniku praw pacjenta. O to w jaki sposób wygląda to „działanie” zapytaliśmy u źródła. 22 grudnia otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego 29 listopada 2021 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

29 listopada 2021 roku podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego Mirosław Rogoziński, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości przedstawił dramatyczną sytuację pacjenta, który w październiku 2021 roku  trafił na oddział chirurgii Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, przeszedł operację przepukliny, a następnie już po powrocie do domu dostał krwotoku. 

Całą sytuację opisywaliśmy tutaj:

– Pacjent uskarża się na pojawiającą się w kale krew. Dostaje zlecenie na kolonoskopię. Wykonujący kolonoskopię lekarz z nerwami, w obecności pacjenta, mówi przez telefon za jakie pieniądze on pracuje i dlaczego skierowano mu tego pacjenta. Przerywa badanie, nie dokonuje żadnego opisu badania – mówił Mirosław Rogoziński. 

Tomasz Kopiec, przypomniał, że wówczas nie był dyrektorem szpitala, ale… współczuje pacjentowi. 

Dodał także, że – (…)  bo to jest niezmiernie istotne, żeby pochylać się nad problemem zdrowotnym każdego i  zarówno z mieszkańców, i osób które trafiają do szpitali w całej Polsce.  Jesteśmy świadomi myślę tego, jak dramatyczne są te wskaźniki, statystyki,  to, że covid spowodował zatrzymanie przyjmowania pacjentów planowych w ubiegłych falach,  to się przełożyło na wzmożone  przyjmowanie później pacjentów planowych, pacjentów przez SOR. Myślę, że na to się nakłada, znaczy mogę się domyślać, a ponieważ  działam przy rzeczniku praw pacjenta, w związku z tym mam okazję spotykać się  tam z różnymi środowiskami pacjenckimi, to faktycznie to dotyka wielu problemów, to znaczy w wielu miejscach w Polsce spotykamy się jako pacjenci z tymi samymi problemami. Ale to też  trzeba myślę rozważyć za każdym razem, bo takich dramatów w Polsce jest jest myślę wiele (…) – mówił podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 29 listopada 2021 roku, Tomasz Kopiec.

Rzecznika Praw Pacjenta zapytaliśmy więc czy aktualny dyrektor naczelny ostrowieckiego ZOZ, Tomasz Kopiec „działa” przy rzeczniku praw pacjenta, jeśli tak jaką rolę pełni, na czym polegają jego działania, na  podstawie jakiej umowy jest zatrudniony i jaka jest wysokość jego  miesięcznego wynagrodzenia? 

Odpowiedź otrzymaliśmy 22 grudnia 2021 roku.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Biura Rzecznika Praw Pacjenta

– Informuję, że Biuro Rzecznika Praw Pacjenta nie łączy z Panem Tomaszem Kopcem żadna umowa cywilnoprawna, czy o pracę. Wedle naszej wiedzy jest on natomiast prezesem Fundacji System Aktywizacji Seniora, która jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Wyjaśniam w związku z tym, że Rada Organizacji Pacjentów (dalej: ROP) jest organem opiniodawczo-doradczym Rzecznika Praw Pacjenta. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, do których celów statutowych należy podejmowanie działań związanych z ochroną praw pacjenta lub edukacją w zakresie tych praw. Przedstawiciele tych organizacji biorący udział w pracach ROP nie otrzymują żadnego wynagrodzenia i nie są z nimi podpisywane żadne umowy (zob. https://www.gov.pl/web/rpp/rada-organizacji-pacjentow) – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Tomasz Młynarski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta. 

Do tematu powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this