Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ruszyło laboratorium diagnostyczne w Podzamczu Chęcińskim!

Dziś, poniedziałek (23 marca), ruszyło drugie w województwie świętokrzyskim laboratorium diagnostyczne dedykowane koronawirusowi. Działa w Podzamczu Chęcińskim. Pozwoli okołu dwu/trzykrotnie zwiększyć liczbę wykonywanych dziennie testów

Grafika: naOSTRO.info

– W poniedziałek, 23 marca, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Kielc rozpocznie pobieranie próbek do badań pod kątem obecności koronawirusa – poinformował w ubiegłym tygodniu, podczas zorganizowanej online specjalnej konferencji prasowej, Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Będzie to drugie w regionie laboratorium, pracujące dla potrzeb pacjentów z województwa świętokrzyskiego. Zarząd Województwa podejmuje działania, by praca RCN-T w tym zakresie mogła być finansowana ze środków Unii Europejskiej.

Dziś już wiadomo, że do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu będą trafiały próbki pobierane jedynie od mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Finansowanie badań mają zapewnić środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Obecnie Zarząd Województwa pracuje nad jak najszybszym skierowaniem do świętokrzyskich szpitali, ale także do RCN-T, 33 milionów złotych na walkę z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą koronawirus.

Jak poinformowała dziś Ewa Łukomska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego, w najbliższych dniach laboratorium zyska pełną przepustowość. Pozwoli około dwu/trzykrotnie zwiększyć liczbę wykonywanych dziennie testów.

Wyniki badań, podobnie jak w przypadku testów przeprowadzanych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, będą znane po upływie około 8 godzin, w pierwszych dniach funkcjonowania laboratorium testy mogą jednak potrwać dłużej. Przeprowadzane będą tą samą metodą, co w kieleckiej stacji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this