Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Rządowe promesy trafiły do samorządów lokalnych! Prezydent Ostrowca Św. pominięty przy rozdaniu grantów!

Premier Mateusz Morawiecki wręczył dziś (9 lipca) podczas spotkania w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki w Sudole promesy, pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Spore środki, bo aż 2 717 068 zł otrzymał powiat ostrowiecki. Wśród gmin, które odebrały granty znalazły się: Bałtów, Ćmielów, Kunów, Bodzechów, Waśniów, a także Ostrowiec Św. Wszyscy z przedstawicieli włodarzy poszczególnych miejscowości odbierali symboliczne czeki z informacją o przyznanych środkach. Wszyscy, prócz prezydenta Ostrowca Św., którego prowadząca wydarzenie Ewa Łukomska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego, nie wyczytała. O to co było tego powodem zapytaliśmy Zbigniewa Koniusza, Wojewodę Świętokrzyskiego.

Zdjęcie ilustracyjne Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To było wielkie święto dla samorządów z województwa świętokrzyskiego. Promesy z Funduszy Inwestycji Lokalnych wręczył im bowiem osobiście premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że Fundusz, to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Wśród wyróżnionych samorządów znaleźli się: powiat ostrowiecki – 2 717 068 zł. gmina Bałtów z kwotą 500 000 zł, gmina Bodzechów – 2 923 000 zł, miasta i gminy Ćmielów – 526 000 zł, miasta i gmina Kunów – 1 560 000 zł, gmina Waśniów – 696 273 zł, a także gmina Ostrowiec Św. z kwotą 5 414 094 zł. 

Każdy z wyczytanych przez Ewę Łukomską włodarzy odbierał symboliczny czek z informacją o przyznanym grancie. Każdy, oprócz Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.

– Oficjalna wersja dla Ostrowca Św. ok. 5 400 000 zł. Powiem tak, dzisiaj nie dostąpiłem zaszczytu wręczenia tej kartki, ale  liczę na to, że te pieniądze dla Ostrowca Św. jednak będą – komentował tuż po zakończeniu uroczystości Jarosław Górczyński. Dodał także, że nie czekając na pieniądze z budżetu państwa, miasto Ostrowiec Św. wyszło z inicjatywą pakietu 53 milionów zl na inwestycje  i remonty.


fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– 18 zadań remontowo-inwestycyjnych, które w tej chwili są realizowane w Ostrowcu Św. nie oglądając się i nie czekając. Ja chcę podkreślić jedną rzecz, że samorząd sam siebie broni, sam siebie jest w stanie obronić, byleby mu nie przeszkadzać. Myślę, że to jest taka konkluzja. My w Ostrowcu Św. do oświaty dokładamy 38 milionów złotych, gdzie nas kosztuje w całości 78 milionów zł. Gdybyśmy spojrzeli na proporcje, nawet na te kartki, które tutaj dzisiaj niektórzy koledzy dostali, ja akurat nie zostałem wyróżniony, ale liczę na to, że te 5 400 000 dla Ostrowca Św. trafi  – dodał prezydent, pytając jaki jest stan finansów państwa. Dodał, że środki przeznaczy na remonty i inwestycje.

 – Stojąc koło prowadzącej widziałem,  że panie prezydencie Ostrowiec Św. był na liście, czyli ktoś z lokalnych polityków zablokował chyba.  No to jest bardzo dziwne. Myśle, że jednak Ostrowiec te pieniądze dostanie – mówił Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. Dodał, że samorządowcy zawsze „mieli pod górkę”, pomimo to, gmina Bodzechów inwestuje.

Wypowiedź Jerzego Murzyna, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego skwitowała słowami : – Jaki układ państwo wiecie. Nie padły jednak konkrety, jaki „układ” starosta ma na myśli.  

Całą sytuacją zniesmaczeni byli także niektórzy z samorządowców, odbierających promesy. Publicznie nie chcieli jednak komentować zachowania organizatorów spotkania. 

O to dlaczego Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. nie odebrał promesy, zapytaliśmy Zbigniewa Koniusza, Wojewodę Świętokrzyskiego.

– Nie chcę komentować tej sprawy, powiem jednak, że ktoś inny miał początkowo tę promesę dla Ostrowca Św. odbierać – mówi Wojewoda Świętokrzyski.

Nieoficjalnie mówi się, że prezydent nie został wywołany do odebrania promesy i wspólnego zdjęcia, ponieważ  prokuratura skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.

Jak podkreślał jeden z obecnych na spotkaniu samorządowców wyrok jednak jeszcze nie zapadł, a w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności – zasada, według której każda oskarżona osoba jest niewinna wobec przedstawianych jej zarzutów, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem Sądu.

O sytuację zapytaliśmy także w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, do tematu powrócimy. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this