Znajdź nas na

FAKTY

Rządowe środki na remont ulicy Klimkiewiczowskiej i Tadeusza Kościuszki! Gmina Ostrowiec Św. to nie jedyny samorząd, który je pozyskał!

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, to program, który wspiera samorządy lokalne w przebudowie, budowie i remoncie dróg gminnych i powiatowych. Województwo świętokrzyskie na te cel otrzymało ponad 141 mln złotych. Największym beneficjentem rządowego programu na terenie powiatu ostrowieckiego jest gmina Ostrowiec Św. Dzięki pozyskanym środkom możliwy będzie m.in. remont ulic Klimkiewiczowskiej i Tadeusza Kościuszki czy utworzenie i udostępnienie terenów inwestycyjnych w obrębie ul. Jana Samsonowicza. Gmina Bałtów wyremontuje z kolei dwie drogi: w Skarbce Dolnej i Pętkowicach.

Ulica Klimkiewiczowska w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dzięki rządowemu wsparciu w 2023 roku wykonane będą 104 zadania dzięki czemu będzie można wybudować, wyremontować bądź przebudować 127 km dróg. Do powiatów trafi 71 450 179 zł, a do gmin – 69 740 616 zł.

Na terenie powiatu ostrowieckiego największym beneficjentem środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg est gmina Ostrowiec Świętokrzyski, która pozyskała 1 552 513 zł na dwa zadania: remont ulicy Tadesza Kościuszki i ulicy Klimkiewiczowską, a także 3 527 705 zł na utworzenie i udostępnienie terenów inwestycyjnych w obrębie ulicy Jana Samsonowicza, a także budowę dróg dojazdowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

To jednak nie jedyna gmina, która pozyskała środki na infrastrukturę drogową. 292 262 zł otrzymała gmina Bałtów na remont dwóch dróg gminnych w Skarbce Dolnej i w Pętkowicach. 

– Są to drogi, których nawierzchnia asfaltowa była wykonana ponad 40 lat temu. Dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Drogowych uda się nawierzchnię tych dróg znacznie poprawić, co posłuży bezpieczeństwu mieszkańców –  tłumaczył podczas wtorkowej (7 lutego) konferencji prasowej Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, który prowadził ją w zastępstwie za poseł Agatę Wojtyszek. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

653 272 zł otrzymała gmina Waśniów,  na remont drogi gminnej w miejscowości Wronów. 

– Jest jeszcze szeroka lista rezerwowa. Jeżeli pojawią się oszczędności po przeprowadzonych przetargach, to będą dalej realizowane – tłumaczył Hubert Żądło.

Tomasz Staniek:  To są inwestycje przełomowe w naszym województwie, które mam nadzieję będą służyły nie tylko rozwojowi naszych małych ojczyzn, ale także zrównoważonemu rozwojowi Polski wschodniej. 

– Jest mi niezmiernie miło poinformować i chciałbym tutaj podziękować tym, którzy przyczynili się do tego, że powiat opatowski dostał w tym rozdaniu ponad 1 500 000 zł na dwie inwestycje. Pierwsza inwestycja, od dawna oczekiwana – budowa chodnika w gminie Wojciechowice, w Bidzinach ( 1 000 514 zł) . Chodnik  ponad kilometr długości, uczęszczany przez mieszkańców, posłuży bezpieczeństwu i też 500 000 zł na drogę w gminie Ożarów, między Ożarowem, a Glinianami – tłumaczył Tomasz Staniek, starosta opatowski.  

Dodał, że gminy z powiatu opatowskiego otrzymały w sumie ponad 9 500 000 zł. 

– Jest to naprawdę duży zastrzyk i duża pomoc dla samorządów, które realizują swoje ustawowe zadania w zakresie dbałości o infrastrukturę drogową. W zamyśle rządu Prawa i Sprawiedliwości jest dbałość o kompleksowe rozwiązania i tutaj rozpoczęła się budowa obwodnicy Opatowa, która ma być ukończona za półtora do dwóch lat także to też  będzie zmiana niesamowita w komunikacji  – podkreślał Tomasz Staniek. 

Gmina Ożarów otrzymała 2 599 087 zł na budowę odcinka drogi gminnej Sobów – Czachów  o początku od skrzyżowania z drogą powiatową odc. Ożarów –  Szymanówka i końcu do skrzyżowania z drogą powiatową odc. Ożarów – Czachów; gmina Tarłów – 1 059 020 zł na przebudowę drogi gminnej  Tarłów – Kozłówek Ostrowiecki wraz z chodnikiem oraz drogę relacji Tarłów –  Zemborzyn Kościelny wraz z chodnikiem; gmina Iwaniska – 733 991 zł na remont drogi gminnej (ulicy Szerokiej)  w Iwaniskach, a także remont drogi gminnej Zielonka – Stobiec Porąbki Dolne i 1307 113 zł na remont drogi gminnej Radwanówek – Schabówka – Kopiec – Boduszów, remont drogi gminnej przysiółek Planta (przez wieś), ulicę Młyńską; gmina Wojciechowice – 992 510 zł na remont drogi gminnej Sadłowice – Studzianki; gmina Opatów 443 213 zł na remont drogi gminnej w Wąworkowie i 847 588 zł na remont ulic Polnej i Górnej.  

Maria Zuba doradca Wojewody Świętokrzyskiego
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Maria Zuba: Biegnę z dobrą informacją dla mieszkańców powiatu skarżyskiego! 

Pamiętamy nie tak dawno, takie czasy, że w budżecie państwa na drogi samorządowe, przeznaczane były w latach 2008-2014 kwoty 500 000 000  zł na cały kraj, 800 000 000 na cały kraj. Pamiętam te czasy z okresu, gdy byłam jeszcze posłem. Cieszono się i nazywano je „schetynówki”. Dziś nie nazywamy ich „schetynówkami”, tylko mówimy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, wszystkich dróg w naszym kraju, w naszych lokalnych społecznościach. Chciałabym z dobrą wiadomością trafić do gminy Suchedniów, mojej rodzinnej gminy i poinformować, że droga, która jest drogą już na mapach z okresu styczniowego, pięknie się składa, bo to taka laurka, dla mieszkańców w tej drogi. Na drogę, która biegnie w Suchedniowie i nazywa się ulicą Stokowiec samorząd otrzyma prawie 6 000 000 zł. Kolejna kwota skierowana przez rząd do Suchedniowa na ulicę Wincentego Choroszewskiego, to prawie ponad 740 000 zł na budowę tej ulicy. Kolejne zadanie, które będzie realizowane w powiecie skarżyskim to w gminie Skarżysko-Kamienna  za kwotę ponad 4 100 000 zł przebudowę ulicy Głównej. Kolejna bardzo ważna inwestycja, oczekiwana przez mieszkańców –  mówiła Maria Zuba, doradca Wojewody Świętokrzyskiego. 

Powiat skarżyski otrzyma zaś 1 518 032 zł na przebudowę ulicy Towarowej, ulicy 1 Maja w granicach istniejącego pasa drogowego w Skarżysku-Kamiennej.

Maria Żylska-Niedopytalska
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Maria Niedopytalska:  Dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości zmienia się powiat starachowicki! 

– Środki finansowe nie ominęły powiatu starachowickiego, ułatwiając poruszanie się, uatrakcyjniając   region turystyczny, gwarantując bezpieczeństwo mieszkańcom. Dzięki środkom  przekazanym przez rząd Prawa i SPrawiedliwości powiat starachowicki otrzymał 2 800 000 zł na remont drogi powiatowej, która biegnie przez wieś  Mirzec – Malcówki. Jej remont dokonywany będzie w 2023 roku. Kolejne środki finansowe, które płyną do powiatu starachowickiego, to  5 530 000 zł. Środki te będą przeznaczone na przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Lipie, to jest niewielka miejscowość, a dotyczyć będą remontu  ul. Starachowickiej oraz rozbudowę drogi powiatowej w miejscowości Adamów (ul. Szkolna) – mówiła Maria Niedopytalska, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie starachowickim. 

Tłumaczyła, że to nie koniec środków, które powiat starachowicki otrzymał. 7 700 000 zł przeznaczonych zostanie na rozbudowę drogi powiatowej (zaprojektowanie, aktualizacja dokumentacji i realizacja zadania drogi powiatowej Majków –  Marcinków – Wąchock). 

Ponad 141 mln złotych trafi w tym roku do świętokrzyskich samorządów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości  zmienia się powiat starachowicki , zmienia się w sposób bardzo korzystny, ułatwia podróże, transport, dotarcie do firm, a wiemy że infrastruktura drogowa jest jednym z ważnych symptomu dla rozwoju gospodarczego powiatu i w konsekwencji regionu świętokrzyskiego – podsumowała Maria Niedopytalska.  

Gmina Pawłów otrzymała  658 895 zł na remont drogi gminnej Warszówek – Zbrza, gmina Mirzec zaś  697 615 zł na remont drogi gminnej – Trębowiec Mały (droga wojewódzka nr 744).    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this